Náměstí sv. Marka: srdce města

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 18007x

Náměstí sv. Marka v centru Benátek je domovem baziliky Sv. Marka i slavného Dóžecího paláce.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do BenátekZobrazit zájezdy

Víte, že…

Při detailním prozkoumání náměstí zjistíte, že na něm stojí dva žulové sloupy? Ty slouží k označení bývalého popraviště, které tu v minulosti sloužilo k veřejným popravám. Místní lidé mezi sloupy z pověrčivosti nikdy neprocházejí. Jste-li i vy pověrčiví, raději se sloupům také vyhněte!

Pokud míříte do italských Benátek, vaše první kroky jistě povedou do srdce města, na Náměstí sv. Marka, italsky Piazza San Marco. Dostanete se sem lodí po kanálu Grande a na první pohled budete okouzleni. Náměstí je široké, plné kaváren, restaurací a obchodů. Nachází se na něm mnoho překrásných budov a památek a konají se tu ty nejzásadnější benátské události.

Dóžata

Historie náměstí započala v 9. století, kdy byly ostatky sv. Marka, autora jednoho z evangelií, přivezeny z Konstantinopole do Benátek. Mučedník sv. Marek, patron Benátek a řemeslníků, měl prý v této oblasti božské vidění anděla, který mu zvěstoval zprávu, že v těchto místech Marek nalezne pokoj a mír. Pro ostatky byla postavena bazilika sv. Marka, která zde od 11. století stojí dodnes. Dominantou náměstí je kromě baziliky i majestátní Dóžecí palác ze 14. století, ve kterém až do rozpadu Benátské republiky sídlili vládci Benátek - dóžata.

Nejvyšší stavbou náměstí je kampanila neboli zvonice, která měří 98,6 metrů. Její základy byly položeny již v 10. století. Nenechejte si ujít ani elegantní krásu hodinové věže, která se nachází nad obloukem u ulice Merceria Orologio. Hodiny na věži neudávají jenom čas. Jsou konstruovány tak, aby ukazovaly také znamení zvěrokruhu i fáze Měsíce a Slunce. 

Kavárny i obchůdky vás zaujmou

Kromě historicky cenných budov pod malebnými podloubími náměstí naleznete celou řadu kaváren a restaurací, v nichž můžete na chvíli posedět a vychutnat si lahodné italské espresso a pozorovat okolní čilý ruch. Buďte ale připraveni na to, že nápoje a pokrmy v samém srdci turisticky vyhledávaného města nepatří k těm nejlevnějším. 

Na Náměstí sv. Marka i v jeho okolních uličkách narazíte na spoustu krámků, kde můžete pořídit unikátní suvenýry, například vějíře, masky, šperky nebo typické benátské sklo

K nejvýráznějším rysům náměstí jistě patří všudypřítomní holubi, kteří se nezdráhají sednout si komukoli na ruku či hlavu. Benátčané z nich nejsou příliš nadšení, neboť jejich výkaly ničí památky. Pro turisty jsou ale holubi velkým lákadlem, zejména kvůli fotografiím.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Benátek

Zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/namesti-sv-marka/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024