Ostrov Torcello: oáza klidu u Benátské laguny

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 15091x

Velmi málo obydlený benátský Ostrov Torcello se chlubí nádhernými byzantským kostely Santa Maria Assunta a Santa Fosca.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do BenátekZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Pokud si chcete přivézt z Benátek na památku nějaký suvenýr, počkejte s jeho nákupem až na ostrov Torcello. Oproti centru Benátek jsou na Torcellu suvenýry o dost levnější. Pořídíte zde pohlednice i karnevalové masky za opravdu výhodné ceny.

Cestujete-li do Benátek a hledáte místo, kde byste si mohli odpočinout od turistického ruchu města, vypravte se na výjimečný ostrov Torcello. Tento klidný, téměř neobydlený ostrov se nachází v severní části Benátské laguny a dostupný je místním parníčkem, tzv. vaporettem. 

Přestože byl ostrov v minulosti velmi hustě osídleným centrem Benátek, dnes ho obývá sotva 20 starousedlíků. Od mola, kde vás vysadí loď, se po mostě dostanete na hlavní náměstí, které vás překvapí tím, že je celé zarostlé zelení. Starobylou atmosféru místa podtrhují dvě významné stavby, které zde naleznete, kostel Santa Fosca a bazilika Santa Maria Assunta.

Torcello začalo být osidlováno od 5. století n. l., tedy po pádu Římské říše. Díky silným obchodním vazbám na Byzantskou říši se z Torcella stalo významné poltické a obchodní centrum. V 10. století ostrov obývalo 10 000 lidí a mocí předčil i samotné Benátky. Naneštěstí se zde ve středověku vyskytla malárie, převážně kvůli četným bažinám, a Torcello začalo postupně upadat, až se vylidnilo úplně.

Éra největší slávy dala za vznik bazilice

Z éry své největší slávy se na ostrově zachovaly dvě již zmiňované stavby. Hlavní atrakcí je bazilika Santa Maria Assunta, která byla postavena již v 7. století. Tato první benátská katedrála, která byla postavena v duchu byzantské architektury, byla v 11. a 12. století významně přestavěna a doplněna o zvonici, ze které je nádherný výhled na ostrov.

V této době byl interiér vyzdoben překrásnými byzantskými mozaikami, mezi nimiž se nejvíce vyjímá Poslední soud a Panna Marie na podkladu z ryzího zlata. Na území Benátek jsou zachovalé byzantské mozaiky zcela ojedinělé a rozhodně byste je neměli vynechat. 

Kousek Řecka s muzeem

Druhou atrakcí Torcella je kostel Santa Fosca z 11. a 12. století, který se nachází hned vedle katedrály. Sloupoví kostela má tvar řeckého kříže. Kostel je obklopen dvěma paláci ze 14. století, v nichž se nyní nachází muzeum Torcella. V muzeu se dozvíte spoustu zajímavých informací o historii tohoto pozoruhodného ostrova. 

Žádný správný turista by se při návštěvě neměl zapomenout nechat vyfotit na Attilově trůnu, který se nachází před katedrálou Assunta. Dle legendy na něm sedával sám vůdce Hunů Attila. Výzkumy ale ukázaly, že se nejspíš jednalo o podstavec biskupského trůnu. 

Zajímavostí je, že na Torcellu v roce 1948 chvíli pobýval i slavný americký spisovatel a nositel Nobelovy ceny Ernest Hemingway, který zde našel potřebný klid pro svou tvorbu.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Benátek

Zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ostrov-torcello/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024