Bazilika sv. Marka: Elegantní budova, kde na vás dýchá historie

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 14833x

Bazilika sv. Marka je pozoruhodný příklad byzantské architektury z 9. století.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do BenátekZobraz zájezdy

Víte, že…

Při rozsáhlém požáru budovy v 10. století, zemřeli jediní lidé, kteří věděli, kde jsou uloženy ostatky sv. Marka? O více než století později byly náhodou znovu nalezeny, když se neznámo proč zřítil jeden ze sloupů. Od té doby jsou bezpečně uchovávány v kryptě kostela.

Na krásu a eleganci benátských budov budete po návštěvě Benátek ještě dlouho vzpomínat. Vychutnejte si proto benátské památky do sytosti. Jsou originální, půvabné a dýchá z nich historie. 

Počátky Baziliky

Speciálním uměleckým dílem je majestátní Bazilika sv. Marka, nacházející se na stejnojmenném náměstí. Její výjimečnost na první pohled bije do očí. Aby ne, jde totiž o nejzachovalejší příklad byzantské architektury vůbec. Její historie sahá až do 9. století, kdy dva benátští kupci získali v Konstantinopoli ostatky mučedníka a evangelisty, sv. Marka, který je dodnes patronem města. Pro uložení ostatků bylo potřeba postavit důstojný a velkolepý chrám.

S jeho stavbou se začalo kolem roku 828, přičemž přestavován byl během historie několikrát. I přes četné renovace a rekonstrukce si Bazilika zachovala svůj nezaměnitelný byzantský ráz. Ani gotické úpravy ze 14. století nebyly tak rozsáhlé, aby výrazně změnily vizáž budovy.

Rezervace zájezdu je jednoduchá a přehledná. Víte přesně, co si objednáváte. Myslíme na každý detail.

Součásti Baziliky

Půdorys budovy je ve tvaru řeckého kříže. Střechu tvoří pět kopulí, přičemž hlavní průčelí sestává z předsíně, která je zastřešena dalšími osmi menšími kopulemi. Průčelí má pět oblouků, v nichž můžete obdivovat bohatou mozaikovou výzdobu s křesťanskou tématikou, mohutné sloupy i působivé sochy. Všimněte si zejména majestátního bronzového čtyřspřeží, které do Benátek přivezli křižáci z Konstantinopole. Původně však čtyřspřeží zdobilo starověký Řím, odkud ho Konstantin I. Veliký převezl do Byzantské říše. Socha, kterou uvidíte, je replika. Originál je umístěn uvnitř Baziliky, v muzeu.

Mozaiková výzdoba pokračuje i v interiéru kostela. Z 4 200 čtverečních metrů barevných skleněných kostiček vás budou přecházet oči. Ne jinak tomu bude i u oltáře, který nese jméno Pala d'Oro, a je úžasnou ukázkou práce zlatotepců. Oltář, stejně jako muzeum uvnitř baziliky, můžete navštívit za malý poplatek. Zbytek interiérů je k prohlédnutí zdarma

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Benátek

Zobrazit aktuální zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bazilika-sv-marka-benatky/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!