Murano: ostrov sklářů

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 24810x

Murano je ostrovem sklářů, kde se již od středověku vyrábí tradiční benátské sklo a zrcadla.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do BenátekZobrazit zájezdy

Víte, že…

Na ostrov Murano se dostanete lodním „autobusem“, tzv. vaporettem? Bez tohoto dopravního prostředku byste se mezi benátskými ostrovy pohybovali jen těžko. Při projížďce lodí, která je navíc příjemně osvěžující, můžete pozorovat a fotografovat krásy Benátek!

Chystáte se do Benátek a nevíte, jaký tradiční suvenýr z tohoto města přivézt? Pokud se nebojíte sáhnout trochu hlouběji do kapsy, vypravte se na benátský ostrov Murano, kde koupíte nádherné kousky benátského skla. Ne nadarmo se ostrovu přezdívá „ostrov sklářů“. Na každém rohu zde najdete krámky s velikým výběrem rozličných skleněných výrobků, tradiční sklářské dílny i galerie, kde můžete skleněné předměty obdivovat. 

Murano sestává z několika menších ostrůvků, které jsou propojeny mosty. V období středověku se sem přesouvali skláři z Benátek, protože na ostrově hrozilo menší riziko požáru, než ve městě samotném. Výrobci skla zde měli své dílny a obydlí, přičemž podléhali přísnému zákazu ostrov opustit. Metody výroby ušlechtilého benátského skla totiž nesměly být vyzrazeny nikomu dalšímu. Každému, kdo by prozradil tajemství, hrozil dokonce trest smrti.

Návštěva sklárny

Při návštěvě ostrova se můžete vydat do některé z tamních dílen a rozšířit si tak své znalosti o výrobě skla. Skláři ochotně a zdarma turistům ukazují, jak se z rozžhavené hmoty tvarují nejrůznější předměty. Kromě tradičních dílen lze navštívit také celou řadu galerií, uměleckých ateliérů, nebo dokonce velké muzeum skla, jehož expozice vás zasvětí do tajů sklářství. 

Vzhledem k tomu, že sklo místní vyrábějí ručně, ceny jsou o dost vyšší, než kdybyste si kupovali skleničky vyrobené v továrně. Pokud se ale přeci jen rozhodnete do nějakého kousku investovat, budete si moci vybrat z široké škály předmětů od bižuterie, korálků, figurek, sošek, skleniček, talířků až po tradiční benátská zrcadla.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Benátek

Zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd odlétá již 2. únoraURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/murano-ostrov-sklaru/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023