Zahrady a parky Paříže: multikulturní místo pro všechny

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12475x

Vychutnejte si piknik v některém z pařížských parků či zahrad a užívejte si jako pravý Pařížan!

Vyberte si z našich 34 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Za 2. světové války se židle v Lucemburských zahradách pronajímaly jejich vlastníky za jeden až dva franky? Dnes je však jejich využívání zdarma.

Jako snad každé město na světě má i Paříž své vlastní zelené oázy klidu v rušném centru města. Parky a zahrady slouží nejen místním, kteří je velmi často využívají ke sportu, relaxaci nebo pořádání oslav a pikniků, ale jsou zejména místem, kam chodí odpočívat turisté a návštěvníci této metropole.

Není totiž nic lepšího než si po celodenním objevování krás Paříže udělat piknik v Lucemburských zahradách nebo na Martových polích a kochat se krásou okolí a užívat si pro Francouze typické "savoir vivre".

Význam zahrad v minulosti a dnes

{FOTO-21679}

Zahrady byly pro veřejnost otevřeny až v 19. století, do té doby to bylo místo odpočinku králů a šlechty a obyčejný smrtelník do nich neměl přístup. Vznik zahrad je spojován především se dvěma základními účely a jejich využití se do dnešní doby moc nezměnilo.

První účel byl estetický - každý bohatší člen společnosti musel mít dům obklopen zahradou či parčíkem. Samozřejmě čím byl člověk bohatší, tím byla jeho zahrada větší, pestřejší a monumentálnější a určovala tak jeho společenský statut. Druhý účel je především praktický - šlechta, panovník i elita potřebovali místo na zábavu. V parcích totiž trávili volný čas, hráli společenské hry, pořádali slavnosti a pikniky.

Největší rozkvět v budování zahrad parků přišel v 17. století a má jej na svědomí zejména André Le Notre. André Le Notre byl velmi schopný a nadaný zahradní architekt a díky jeho dokonalému způsobu skloubení italské a francouzské zahradní architektury se stal dvorním architektem právě Ludvíka XIV.

Le Notre měl velmi nelehký úkol, musel najít způsob, jak zkombinovat typickou francouzskou racionální architekturu a velmi bohatou a květnou italskou renesanci. Povedlo se mu to zejména tím, že vytvářelsochařská díla ze stromů, keřů a živých plotů, tvořil geometrické vzory z keřů, cestiček, oblázků a květinových záhonů. Jeho heslem byla symetrie a zároveň harmonická vznešenost s jasným cílem velkoleposti, jedinečnosti a krásy.

Mezi jeho největší a nejslavnější dílo patří zahrady ve Versailles, zahrady zámku Fontainebleau, Vaux-le-Vicomte nebo tzv. francouzské parky v městech v okolí Paříže. Vděčíme mu dnes také za to, že se můžeme procházet po Champs-Élysées a obdivovat Vítězný oblouk, neboť díky jeho odvodňovacímu systému se z bažinatých Elysejských polí stala jedna z nejslavnějších promenád nejen v Paříži, ale na světě.

Tuilerijské zahrady

Tuilerijské zahradyTuilerijské zahrady

Jeden z nejznámějších pařížských parků byl založen v roce 1666 podle pravidel barokní architektury. Měl sloužit jako "předzahrada k Louvru", jakási soukromá, hradbami obehnaná zahrada pro aristokraty, kteří trávili čas v paláci. Během následujících několika století si zahrady prošly mnohým a sloužily různým jiným účelům, než pro jaké vznikly.

Čtení na podobné témaTuilerijské zahrady: park v samotném centru Paříže, čítající přes 3000 platanů a kaštanůPřečíst

V roce 1793 zde poprvné vzlétnul horkovzdušný balón s lidmi. V průběhu Letních olympijských her, které se konaly v roce 1900 jako doplněk svétové výstavy, zde probíhala klání v šermu. Během Velké Francouzské revoluce byly zahrady zpustošeny a za 2. světové války se ze zahrad stal zelinářský trh. Obyvatelé Paříže se tak snažili bojovat s nedostatkem potravin během nacistické okupace.

Park má rozlohu 28 hektarů, což je o 3 ha více, než mají Lucemburské zahrady. Na délku má asi kilometr a rozprostírá se mezi Louvrem a náměstím Svornosti, na kterém stojí slavný luxorský obelisk. Park byl jako jeden z prvních zpřístupněn veřejnosti a stal se také inspirací pro mnoho dalších parků v celé Evropě. Vyjímečnou atmosféru parku dodává nejen úchvatná centrální kaštanová alej, ale také malá zahrada se sochami Aristida Maillola.

V areálu zahrad se nachází mimo jiné i dvě muzea. Musée de l'Orangerie (Oranžérie) a Galerie national du jeu de paume (neboli Míčovna). Známější Oranžérie je proslavená zejména svou sbírkou impresionistických děl od Renoira, Picassa, Cézanna a dalších.

Největším lákadlem muzea jsou Monetovy Lekníny, které namaloval na osm velkých pláten. Jejich kompozice v muzeu je jedinečná a architektura muzea a nasvícení pláten dodává obrazům ještě větší krásu a dynamiku. Co se týče Míčovny, ta shraňuje díla z trošku jiného soudku. V budově bývalé míčovny naleznete díla moderní a postmoderní fotografie a jiných médií.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Lucemburské zahrady

Palác v Lucemburských zahradáchPalác v Lucemburských zahradách

Zahrady nechala na počátku 17. století, po smrti svého manžela krále Jindřicha II., vybudovat Kateřina Medicejská. Nechala se inspirovat architekturou jejího domova, paláce Pitti ve Florencii a objednala si proto architekta Salomona de Brosse, aby jí toto přání splnil.

Pozemky Kateřina koupila od vévody z Lucembursku, odtud také pochází jméno zámku a přilehlých zahrad. Její cit a láska k veškeré flóře je v zahradách cítit dodnes, výsadba se mění podle ročního období, park je geometricky uspořádán.

Čtení na podobné témaLucemburská zahrada: srdcová záležitost Pařížanů, příjemná povinnost pro turistyPřečíst

Nachází se v něm nejen jeden ze slavných pařížských kolotočů Charlese Garniera, ale mimo park pro děti s houpačkami a loutkovým divadlem, množství fontán, laviček a soch, z nichž nejznámější je "Socha svobody" Augusta Bartholdiho. Dále je zde také pomník francouzského malíře Eugène Delacroix, tenisové kurty, hudební podium s malým altánkem, včelařská škola a včelíny a mimo jiné také Lucemburský palác, sídlo francouzského senátu.

Dnes jsou zahrady jedním z nejoblíbenějších míst v Paříži, místní zde tráví spoustu času odpočinkem a sportem. Maminky zde chodí na procházky s dětmi, studenti zde debatují o všem možném, sportovci zde chodí běhat a cvičit a místní a turisté jen tak si sednout na lavičku a užívat si francouzského savoir-vivre.

Bouloňský lesík

Bouloňský lesíkBouloňský lesík

Bouloňský lesík (Bois de Boulogne) vznikl za dob 2. císařství za Napoleona III., kdy probíhaly masivní investice do revitalizace města. V tomto období Paříž rostla a rozšiřovala se především směrem na západ a již v té době se tady střetávaly dva zcela odlišné světy. Přes den byl park oázou klidu a relaxace, místo plné pompéznosti a elegance, po setmění se park zaplnil pochybnými existencemi a lehkými ženami.

Tento nádherný a obrovský lesopark má bezmála 840 hektarů a přitahuje obyvatele celého města i okolí Paříže. Byl navržen podle londýnského Hyde Parku a hlavní dominantou jsou dvě jezera (Lac Inférieur a Lac Supérieur), která jsou propojena umělým vodopádem. Park je plný pěšinek a cestiček, borovicových hájů, dubových lesíků, kouzelných paloučků a fotogenických zákoutí.

Mezi jednu z hlavních atrakcí v parku patří zahrady Bagatelle z konce 18. století. V červnu zde rozkvétají tisíce růžových keřů, zahrada hraje všemi barvami a vzduchem se nese omamná vůně růží. Nachází se zde také leknínová a kostatcová zahrada. Dalším rájem pro milovníky květin a rostlin jsou skleníky Auteuil, ty jsou plné exotických rostlin a v jejich centru se nachází palmová zahrada.

V areálu navštivte také Jardin d'Acclimatation, jejíž součástí je minigolf a od roku 2012 také úchvatná budova Fondation Louis-Vuitton architekta Franka Gehryho. V parku se mimo jiné také nachází Jardin Shakespeare s malým divadlem pod širým nebem nebo na jihu parku stadion Roland-Garros.

Vincenneský lesík

Vincenneský lesíkVincenneský lesík

Vincenneský lesík (Bois de Vincennes) byl vybudován Napoleonem III. po vzoru Bouloňského lesíku pro "pracující lid 11. a 12. pařížského obvodu". Architekti realizovali v parku čtyři jezera s romantickými ostrůvky kolem dokola. Park patří k jednomu z nejoblíbenějších míst Paříže, je samozřejmé také plný krásných míst a zajímavých možností vyžití.

Hlavní dominantou parku je impozantní Chateau de Vincennes, který byl po staletí královským sídlem a je proto obehnán zdmi a vodním příkopem. Součástí areálu parku je také malá ZOO, barevný budhistický chrám nebo Parc Floral.

Pařížané rádi tráví svůj čas venku, v parcích, zahradách a na všech možných dalších zelených plochách. Pokud tedy chcete poznat typický francouzský život a zažít pravé savoir-vivre, pohybujte se venku, stravujte se na ulicích, navštěvujte kavárny a bistra a udělejte si piknik!

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/parizske-zahrady-a-parky/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024