6 hlav států a jejich bydlení: Kde hlídá belgický ovčák a které ze sídel „přežilo“ už 9 bombových útoků?

Eva Staňková Eva Staňková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 1. 2023 • Přečteno 2017x

Jak si žijí hlavy států v Evropě i mimo ni? Kdo se drží tradice a kde si raději postavili paláce nové? Známe odpověď!

87 zájezdů na téma: Mikrodovolená Zobrazit zájezdy

O víkendu jsme volili novou hlavu státu. Většina kandidátů se ve volební kampani shodla, že by jako své sídlo nepoužívali Pražský hrad. Sídlem hlavy státu, v naší zemi tedy prezidenta, je tato majestátní stavba již od roku 1918. Byl vystaven v 9. století knížetem Bořivojem a je považován za největší souvislý hradní komplex na světě. A patří mezi památky světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO! Kde ale žijí prezidenti nebo panovníci v jiných zemích?

1. Švédsko

Kungliga Slottet (Královský palác) ve StockholmuKungliga Slottet (Královský palác) ve Stockholmu

Švédský král Carl XVI. Gustaf a jeho rodina mají za oficiální sídlo Kungliga Slottet (Královský palác) ve Stockholmu. Tato impozantní stavba je dominantou starého města (Gamla Stan). Na jeho místě stávala už ve 13. století pevnost a hrad Tre Kronor („Tři korunky“). V 16. století byla zahájena přestavba hradu, kterou ale v závěru 17. století zhatil rozsáhlý požár. Dnešní podoba paláce je z poloviny 18. století. Palác čítá na 600 místností, najdete zde královské apartmány, pokladnici, muzeum a také model původního hradu Tre Kronor.

Švédská královská rodina ale od roku 1981 využívá jako svou soukromou rezidenci, tedy místo, kde bydlí, Drottningholms Slott (Drottningholmský palác) na ostrově Lovön, který je od roku 1991 zapsán do seznamu UNESCO a od Stockholmu je vzdálen něco málo přes 10 km.

2. Norsko

Královský palác Slottet v OsluKrálovský palác Slottet v Oslu

A jak to mají u sousedů? Královský palác Slottet z návrší vévodí norskému hlavnímu městu Oslo. Stojí na konci hlavní třídy Karl Johans Gate. Byl vybudován na počátku 19. století pro švédsko-norského krále Karla XIV., dřívějšího francouzského ministra války a napoleonského maršála, vlastním jménem Jean-Baptiste Bernadotte. 

Norští panovníci začali Slottet jako své hlavní sídlo využívat v roce 1905, když Norsko získalo nezávislost na Švédsku. S příchodem současného panovníka Haralda V. došlo i na rekonstrukci téměř sto let chátrajícího paláce.

3. SAE

Palác Qasr Al Watan emirátského panovníkaPalác Qasr Al Watan emirátského panovníka

Pojďme kouknout trochu do exotiky. Jak to mají ve Spojených arabských emirátech? Ty jsou federací sedmi konstitutivních emirátů na Blízkém východě, kde každý emirát má vlastního vládce, emíra. A ti volí hlavu této konstituční monarchie, kterou je prezident. Prezident Muhammad bin Zajd Ál Nahján obývá majestátní palác Qasr Al Watan neboli Palác národa, který leží na břehu Perského zálivu, a byl postaven v roce 2015.

Prezidentský palác v Abu Dhabí patří k těm nejkrásnějším palácům na světě. Najdete zde oficiální kanceláře prezidenta, kancelář viceprezidenta a korunního prince, sály s dary z různých zemí světa a knihovnu. V tomto paláci se konají oficiální schůzky vlády Spojených arabských emirátů a nejvyšší rady nebo návštěvy světových lídrů. A co byste tady neměli minout? Třeba lustr s 250 tisíci třpytícími se krystaly, který váží neuvěřitelných 12 tun!

4. Japonsko

Palác Kókjo v TokiuPalác Kókjo v Tokiu

A kde hledat v Japonsku? Japonský císař Naruhito se svou rodinou žije v paláci Kókjo neboli Císařském paláci v Tokiu. Ten stojí na místě, kde ve 14. století stávala pevnost a poté hrad Edo, který byl v 16. a 17. století šóguny přestavěn tak, že se ve své době jednalo o jeden z největších hradů na světě. Po přesunu císařského sídla z Kjóta do Tokia byl postaven nový dřevěný palác, který byl ve 2. světové válce vybombardován. Současný palác Kókjo je odrazem tradičního stylu, ale jedná se o moderní stavbu z železobetonu z roku 1968.

Palác je veřejnosti přístupný pouze dva dny v roce, a to na císařovy narozeniny a novoroční oslavy. Takže zahlédnout něco z jeho interiéru je téměř nemožné. Větší šanci máte prohlédnout si prostory kolem paláce nebo Východní zahrady, případně prostory na severní straně paláce, kde najdete park Kitanomaru.

5. USA

Bílý dům ve WashingtonuBílý dům ve Washingtonu

Že amerického prezidenta Joe Bidena najdeme v Bílém domě, asi všichni víme. Ale čím je tato budova zajímavá? V tomto domě žili všichni američtí prezidenti, kromě prvního George Washingtona, který zemřel dříve, než bylo sídlo dokončeno. Bílý dům byl dokončen kolem roku 1800, ale o 14 let později byl zničen požárem zapáleným britskými vojáky.

Jednu z největších rekonstrukcí provedl Theodore Roosevelt, ten dostavěl zadní křídlo tak, že prostě zrušil skleníky. A i díky němu se dřívější Prezidentský palác nebo Prezidentský dům dnes jmenuje Bílý dům a musí se pravidelně natírat téměř 2000 litry bílé barvy.

V Bílém domě najdete od bazénů, vířivky, tenisového kurtu nebo bowlingové dráhy také kino, golfové hřiště a další. Že má neprůstřelná okna, se dá asi předpokládat, bezpečnost amerického prezidenta se rozhodně nebere na lehkou váhu! Od roku 1901 je zajišťována tzv. Tajnou službou, která zaměstnává několik tisíc lidí a ty nejlepší psy, belgické ovčáky malinois. Věděli jste, že jsou někteří z nich trénováni u nás v České republice a poslouchají na české povely?

6. Velká Británie

Buckinghamský palác v LondýněBuckinghamský palác v Londýně

A co na závěr? Buckinghamský palác. Sídlo, ke kterému se v posledních měsících několikrát upíral zrak lidí na celém světě. Nejdříve při oslavách jubilea královny Alžběty II., o pár měsíců později pak při jejím pohřbu.
Interiér Buckinghamského paláce byl za vlády Jiřího IV. upraven pod taktovkou architekta Johna Nashe tak, aby se mohl představit jako královský palác. Ale Nash mnohonásobně překročil rozpočet a byl vyhozen!

Oficiálním sídlem britských panovníků se stal roku 1837, tedy od vlády královny Viktorie.

Poprvé byl palác zpřístupněn veřejnosti po rozsáhlém požáru na hradě ve Windsoru v roce 1992, kdy se královská rodina snažila získat finanční prostředky na odstranění následků. Palác tedy můžete každoročně navštívit zhruba od července do října. 

Buckinghamský palác přežil 9 bombových útoků během 2. světové války.775 místností, 760 oken a 1514 dveří. Královské zahrady jsou největšími soukromými zahradami v celém Londýně. Najdete tam tenisové kurty, jezero a také místo, kde může přistát helikoptéra.

Eva Staňková

Eva StaňkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Mikrodovolená na 2–4 dny

Zabalte maxipožitek do 2–4 dní

Vyberte si jeden z našich 87 zájezdů na téma: Mikrodovolená

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpna

Zájezdy za královskou rodinou

Ve stopách monarchů

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na téma: Královská rodina

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. srpna

Vyberte si jeden z našich 358 zájezdů

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kde-bydli-hlavy-statu/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024