Bílý dům: nejstřeženější sídlo světa, fascinující rezidence a nejznámější adresa USA

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 1. 2018 • Přečteno 14189x

Do Bílého domu se dá dostat, pouze pokud si o to zažádáte s několika měsíčním předstihem.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do WashingtonuZobrazit zájezdy

Bílý dům (White House) je nejslavnějším a trochu i tajuplným sídlem, které se nachází na adrese 1600 Pennsylvania Avenue v hlavním městě USA, ve Washingtonu D.C. Jedná se samozřejmě o oficiální sídlo a pracoviště prezidenta Spojených států amerických.

Jeho historie je fascinující, bydleli zde s rodinami všichni američtí prezidenti vyjma toho prvního, který zemřel dříve, než bylo sídlo postaveno. Podívejte se s námi pod pokličku jednoho z nejdiskutovanějších domů světa a objevte jeho historii, zajímavosti i tajemství.

Položení základního kamene a výstavba pod vedením irského architekta

Během výstavby hlavního města Spojených států amerických první prezident George Washington určil, kde bude stát prezidentský dům. Když bylo místo vybráno, položil v roce 1792 prezident základní kámen. Postavením sídla byl pověřen James Hoban, architekt irského původu, který se inspiroval ve své rodné zemi. Jeho představa byla taková, že sídlo bude vypadat podobně jako sídlo vévody z Leinsteru.

Porazil konkurenční návrhy a po 8 letech výstavby, na které se podíleli svobodní Afroameričané, imigranti a samozřejmě také otroci, se mohl do sídla přestěhovat prezident. George Washington to ale bohužel nebyl, jelikož zemřel dříve, než se uskutečnil jeho sen o bydlení v novém domě.

Tehdy se jednalo dokonce o největší sídlo svého druhu na půdě Spojených států. První prezident, který se těšil z nového domova, byl druhý americký prezident John Adams, který se zde nastěhoval i se svojí manželkou Abigail. Sídlo nebylo v té době ještě dokončené, a tak museli jeho obyvatelé improvizovat, aby si vytvořili v novém domově co nejvíce pohodlí.

Požár sídla, druhá výstavba a novodobé rekonstrukce

Budova musela být rekonstruovánaBudova musela být rekonstruována

Washington D.C. byl v roce 1812 napaden britskými vojsky, která pochodněmi o dva roky později zapálila také prezidentův palác. Požár byl zničující a bylo zřejmé, že sídlo musí být zrekonstruováno. Exteriér domu byl zničen a interiér byl úplně černý od kouře. James Hoban se ujal rekonstrukce a konečně, v roce 1817, se mohl do opraveného sídla přestěhovat další americký prezident, v pořadí pátý, James Monroe.

Během 19. století bylo sídlo rozšiřováno a dá se říct, že skoro každý prezident se podílel na vytvoření Bílého domu tak, jak ho známe dnes. Jedna z největších rekonstrukcí proběhla pod vedením prezidenta Theodora Roosevelta, který si stěžoval na svoji pracovnu. Nacházela se totiž v patře, kde bydlela rodina, a jeho děti mu prý nedopřáli ani chvilku klidu, a nemohl se tak soustředit na svoji prezidentskou práci.

Proto nechal postavit západní křídlo místo skleníků, které se tam nacházely. Oválná pracovna pak vznikla hlavně díky prezidentovi Williamu Howardovi Taftovi a po požáru roku 1929 taky díky prezidentovi Franklinu D. Rooseveltovi. Další větší rekonstrukce sídla proběhla za úřadování prezidenta Harryho S. Trumana.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Kuriozity interiéru, jméno a dekorace pod vedením prvních dam

Častou otázkou turistů je, proč se jmenuje prezidentské sídlo Bílý dům. Za to můžeme poděkovat americkému prezidentovi Theodoru Rooseveltovi, který mu dal v roce 1901 současné jméno. Předtím se jednalo o Prezidentský palác, Prezidentský dům anebo Vládní sídlo. Aby si budova udržela svoji krásnou bílou barvu, musí se pravidelně natírat.

Odhaduje se, že na natření budovy se spotřebuje více jak 2000 litrů bílé barvy. Bílý dům má 132 pokojů, 35 koupelen, 412 dveří, 147 oken, 28 krbů a 3 výtahy. Myslíte si, že by se prezident s rodinou nudil? Vyloučeno, v sídle se nacházejí bazény, vířivky, tenisový kurt, bowlingová dráha, vlastní kino, golfové hřiště a kuriozitou je také vlastní květinářství a lékařské ordinace.

Okna Bílého domu jsou samozřejmě neprůstřelná a pod povrchem je prý několik tajných chodeb a místností. Melanie Trumpová, manželka současného prezidenta, navázala na tradici a zahalila Bílý dům do vánoční atmosféry. Tradice se dodržují i o Velikonocích a Halloweenu, kdy je Bílý dům dekoračně ozdoben.

Ochrana prezidenta pod vedením Tajné služby

Sídlo kromě osob hlídá také několik psůSídlo kromě osob hlídá také několik psů

Je samozřejmé, že prezident a jeho rodina potřebují ochranu. Tu zaštiťuje od roku 1901 Tajná služba. Zaměstnává v současné době několik tisíc lidí a několik desítek těch nejlepších psů. Pokud by vás někdy napadlo přelézt plot a vniknout tak nezákonně do prezidentského sídla, odnesete si v lepším případě pár kousnutí.

Sídlo kromě osob hlídá také několik belgických ovčáků malinois, kteří mají za úkol očichat i všechny přicházející osoby a automobily. Informace Tajné služby jsou v utajení a nedohledatelné, aby tak případně teroristé nevymysleli dokonalý plán, jak obelstít Tajnou službu a zaútočit na prezidenta.

Do Bílého domu se dá dostat, pouze pokud si o to zažádáte s několika měsíčním předstihem. Fotka před Bílým domem je pro všechny povinná. Pokud chcete napsat prezidentovi, můžete, denně tam dochází až několik tisíc emailů a dopisů, prezident si ale údajně přečte pouze 10 z nich.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA (Washington)

Americká ikona Washington

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Washingtonu

Zájezdy do Washingtonu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bily-dum/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024