Prezidentský palác v Abu Dhabi: třpytivá krása interiérů a dokonalost exteriérů zblízka. Jak na prohlídku?

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 4. 2019 • Přečteno 10426x

Palác prezidenta v Abu Dhabi je jedním z největších lákadel. Proč, to jistě pochopíte ještě dříve, než do něj vstoupíte.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do Abú DhabíZobrazit zájezdy

Pokud jste někdy přemýšleli, jak vypadá život a sály v prezidentském paláci, určitě vás potěšíme zprávou, že právě teď máte možnost nakouknout do jednoho z těch nejkrásnějších. Prezidentský palác v Abu Dhabi patří mezi 10 nejkrásnějších prezidentských paláců na světě a vy jej můžete spatřit na vlastní oči. Nejen zvenčí, ale hlavně třpytivou krásu uvnitř!

Qasr Al Watan neboli „Palác národa“ najdeme v hlavním městě Spojených arabských emirátů Abu Dhabi. Je postaven na poloostrově Ras Al Akhdar, který sousedí s pětihvězdičkovým hotelem Emirates Palace, o rozloze 150 hektarů. Celý komplex je zdoben velkými bílými kopulemi, svěžími zahradami, nádvořími, marockými mozaikami a nádhernými lustry.

Nádherné interiéryNádherné interiéry

Palác svou výzdobou přibližuje návštěvníkům místní tradice a vzdává hold arabskému dědictví a designu. Na slavnostním otevření se sešly hlavy státu – šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum (premiér a předseda vlády Spojených arabských emirátů a šejk Dubaje) a šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan (prezident Spojených arabských emirátů a šejk emirátu Abu Dhabi), korunní princ Abu Dhabi a samozřejmě další zástupci ostatních sedmi emirátů.

V nádherném paláci se nacházejí oficiální kanceláře prezidenta, kancelář víceprezidenta a korunního prince, sály s dary z různých zemí světa a knihovna, která se může pochlubit sbírkou přes 50 000 knih a rukopisů. Palác je taktéž oficiálním místem setkávání vlády Spojených arabských emirátů a nejvyšší rady (nejvyšší ústavní autority v SAE). Místo navštívili od jeho dokončení v roce 2015 státní návštěvy a světoví lídři, jako je papež, indický premiér Narendra Modi a čínský prezident Xi Jinping.

Krása, kam jen oko dohlédne

Exteriéry jsou vyzdobeny bílou, modrou a zlatou barvouExteriéry jsou vyzdobeny bílou, modrou a zlatou barvou

Interiéry i exteriér jsou vyzdobeny bílou, žlutou a modrou barvou. Každá z nich představuje část zdejší krajiny. Béžové a medové odstíny znamenají krajinu SAE se stále se měnícími písky, bílá je óda na čistotu a modrá představuje oblohu a moře. Mozaiky, kterými jsou sály zdobeny, byly ručně vyráběny v marockém stylu.

Prohlídka paláců vás zavede do osmi částí. Tou první je Velký sál, který stojí v srdci budovy a měří 100x100 metrů. Vrcholem sálu je hlavní kupole – jedna z největších na světě o průměru 37 metrů. Krásné řemeslné umění v tomto sálu je prostě ohromující.

Hala spolupráce byla navržena pro zasedání Nejvyšší rady, Federální rady a zasedání Rady pro spolupráci v Perském zálivu a Organizace islámské spolupráce.

Další nádhernou místností je tzv. Prezidentský banket. Pro tento palác bylo speciálně navrženo a vyrobeno asi 149 000 kusů stříbra, křišťálu a porcelánu. Stoly jsou ručně malované. Při slavnostních příležitostech se vždy servíruje jídlo, které odráží chutě země. Stoly byly rozprostřeny do půlkruhu, aby se hosté k hostiteli neotáčeli zády. Jedním z nejoblíbenějších jídel, které se zde podává, je tzv. quzi, což je celé jehněčí selátko na rýži.

Jídelní sálJídelní sál

Další kroky nás zavedou do sálu s prezidentskými dary. Vystavené jsou diplomatické dary, které SAE obdržely od zahraničních hodnostářů při státních návštěvách. Nachází se tu koberec z Turkmenistánu, ozdobený meč a štít z Kazachstánu, brnění z Japonska a krásný „khanjar“ (zahnutá dýka) z Ománu.

Sál vědění má dvě části se vzácnými artefakty, knihami a rukopisy, včetně birminghamského Koránu, rukopisy o astronomii a vysvětlení práva i pravidel soudnictví arabského světa. Můžeme si tu libovolně prohlédnout historické mapy, které představují jedny z nejstarších arabských map a vznikly během období osvícení označovaného jako arabský zlatý věk.

Místnost pro kulturní, politické a společenské akce se nazývá v Perském zálivu Majlis, tady v paláci nese jméno Al Barza.

Určitě nesmíme zapomenout na knihovnu. Ta je místem, kde je možné prozkoumat rozsáhlou sbírku knih a dozvědět se tak více o vývoji a růstu tohoto pouštního národa. Knihovna zahrnuje cestopisy, knihy o historii, architektuře, biologii a etnografii. Digitální knihovna obsahuje také sbírku 16 miliónů položek, do kterých je možné nahlédnout online odkudkoli z emirátu Abu Dhabi.

Poutavé zakončení večerní prohlídky

Večer se můžete těšit na světelnou showVečer se můžete těšit na světelnou show

Pokud se vydáme na prohlídku prezidentského paláce ve večerních hodinách, můžeme se těšit na nádhernou světelnou a zvukovou show promítanou na fasádě budovy. Příběh vypráví první vizi národa, odráží se v něm tedy minulost, současnost a také budoucnost Spojených arabských emirátů.

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 24 zájezdů

Spojené arabské emiráty (Abú Dhabí)

Za hranice Dubaje

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Abú Dhabí

Zájezdy do Abú Dhabí

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/prezidentsky-palac/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024