Královský palác Slottet: nachází se v samotném centru města a vévodí Oslu z návrší

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 1. 2018 • Přečteno 5001x

Palác, nazývaný v norštině Slottet, v neoklasicisním slohu navrhl dánský architekt Hans Ditlev Franciscus Linstow.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do OslaZobrazit zájezdy

V samém centru Osla, na konci hlavní třídy Karl Johans Gate, vévodí městu z návrší samotný Královský palác norské vládnoucí dynastie. Palác byl vybudován až na počátku 19. století pro tehdejšího krále Karla XIV., v té době ještě švédsko-norského krále. Ten se ale jeho finální podoby nikdy nedočkal.

Palác, nazývaný v norštině Slottet, v neoklasicisním slohu navrhl dánský architekt Hans Ditlev Franciscus Linstow. Stavba byla započata roku 1825, slavnostně byla dokončena roku 1849.

Park u palácePark u paláce

Norští vladaři zde vládnou ale až od roku 1905, kdy získala země svou samostatnost. Do té doby vládli švédsko-norští králové ze Stockholmu. Následovalo téměř sto let trvale udržované chátrání paláce. S příchodem současného vládce Haralda V. konečně došlo k rekonstrukci a místo bylo zpřístupněno i veřejnosti.

Co očekávat?

Hradní strážHradní stráž

Vstupujete-li do královských prostor od města, uvítá vás jezdecká socha zakladatele paláce krále Karla Johanna. Královský palác lze v rámci placených organizovaných prohlídek navštívit. Objekt disponuje třemi křídly, z nichž každé má tři podlaží.

Palác se nachází v zahradách, nejznámější jsou pak zahrady Slottsparken. Kromě klasického uskupení paláce, kde nechybí hodovní síň či taneční sál, naleznete uvnitř i sbírky výtvarného umění.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Norsko (Oslo)

Poznejte město u fjordu

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Osla

Zájezdy do Osla

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kralovsky-palac-slottet/Doporučujeme z Norska

Nejnovější z NorskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024