Okurka: symbol moderního Londýna

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 28984x

Mrakodrap Swiss Re Tower, kterému se přezdívá Okurka, je jednou z nejoriginálnějších londýnských staveb.

Vyberte si z našich 33 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Jedinou šancí, jak se dostat dovnitř, pokud nechcete utrácet vysoké sumy za místní restauraci, je každoroční zářijová akce Open House Day, kdy jsou některé jinak nepřístupné budovy otevřené návštěvníkům?

Město Londýn se může chlubit celou řadou originálních budov, mezi nimi bezpochyby nejvíce vyniká stavba dokončená v roce 2004, Swiss Re Tower neboli  „Okurka“ (anglicky gherkin). 

Dívá-li se návštěvník metropole na panorama londýnského City, nemůže se zbavit dojmu, že moderní a designově originální budovy tu krásně ladí se starobylými památkami, jakými jsou například Tower of London.

Vstup do budovyVstup do budovy

Londýn je pulzujícím velkoměstem, které samozřejmě nemůže zůstat pozadu a musí jít s dobou. A moderní doba si žádá skleněné mrakodrapy roztodivných tvarů.

Mrakodrap Swiss Re nese oficiální jméno podle švýcarské pojišťovny, která budovu původně vlastnila, ale mezi obyvateli Londýna i turisty spíše zakořenila její přezdívka, která je s ohledem na tvar budovy vcelku logická.

Důmyslný tvar

"Okurka" je symbolem Londýna"Okurka" je symbolem Londýna

Autorem návrhu je slavný architekt Norman Foster, který je mimo jiné tvůrcem dalších významných londýnských staveb, například Nové radnice nebo mostu Millenium Bridge. Okurka mu vyhrála prestižní architektonické ocenění Královské britské společnosti architektů jako nejlepší budova roku 2004. 

Budova měří 180 m a kromě svého neobvyklého tvaru je unikátní i svojí energetickou úsporností. Důmyslný tvar a dvouvrstvý plášť budovy totiž umožňují ušetřit spoustu energie, kterou jiné budovy podobného ražení zbytečně plýtvají.

Najdete zde kanceláře ale i restauraci

40 pater slouží jako kancelářské prostory pro několik mezinárodních firem a běžnému smrtelníkovi je vstup do budovy bohužel zapovězen. Pokud však máte velmi dlouho dopředu rezervovaný stůl v restauraci, která je v úplné špičce Okurky, nebo jste hostem někoho ze zaměstnanců, pak vás dovnitř samozřejmě pustí.

Jak se k Okurce dostanete?

Bankovní část City - denně sem dojíždí za prací více než tři sta tisíc lidíBankovní část City - denně sem dojíždí za prací více než tři sta tisíc lidí

Jestli vám nebude stačit prohlédnout si budovu z dálky, můžete jet přímo k ní do bankovní čtvrti City. Nejbližšími zastávkami metra jsou Aldgate nebo Bank.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/okurka/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024