Most nebo zahrada? A co třeba zahradní most? Originální nápad, díky jemuž si Paříž nanovo zamilujete

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 11. 2017 • Přečteno 3165x

Není most jako most. Některé mosty slouží k převádění dopravních cest, vodních koryt, potrubních komunikací, jiné třeba jako zelená oáza uprostřed města. Chcete vědět víc? Přečtěte si víc.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že…

Stavba futuristické zelené lávky nad Temží se plánovala také v Londýně. Za zrušením projektu však stojí příliš vysoké náklady i spekulace ohledně výběrového řízení. Jen doufejme, že stejný osud nepotká i Paříž.

Posadit se na lavičku, pozorovat azurovou modř pařížské oblohy, natáhnout se na rozvlněný travnatý koberec, poslouchat ptáky, dát si kafe nebo skleničku vína, číst si knížku… To je náš pařížský sen. Inspiroval nás k němu báječný nápad nechat přes řeku Seinu postavit tři unikátní lávky bohatě pokryté zelení. Připravte se na to, že zahradní mosty se začas stanou příjemným zpestřením vašich toulek Paříží.

V rámci nedávno představeného projektu by měly v městě nad Seinou vzniknout hned tři zahradní mosty pro pěší a cyklisty s kavárnami, restauracemi, obchody, stánky… Teď už jen zbývá počkat, až zástupci pařížské radnice vyberou vítězný návrh a začne se s jejich výstavbou.

Zamýšlený projekt, volně navazující na tradici osmnáctého století, kdy po obou stranách pařížských mostů stávaly prodejní stánky, v polovině listopadu oficiálně představila starostka Paříže Anne Hidalgo. Zástupci města doufají, že se jim touto cestou podaří Paříž turistům ukázat i jinak než jen jako město muzeí a paláců.   

Trojice zahradních mostů (tzv. Garden Bridges) vyroste v turisticky méně vyhledávaných lokalitách. Dva mosty překlenou řeku v místě poblíž veřejného parku Jardin Tino-Rossi a dále ve čtvrti Bercy-Charenton na východě Paříže. Třetí most krytý zelenou klenbou vyroste v blízkosti veřejného parku Parc André-Citroën, mezi mosty Pont de Sully a Pont d'Austerlitz. Celkem tak bude břehy Seiny spojovat již čtyřicet různých mostů.

Záštitu nad výstavbou převzala skupina C40 (prezidentkou je Anne Hidalgo), tvořená sítí více než devadesáti největších světových měst (např. New Yorkem, Londýnem, Istanbulem, Athénami aj.), která jsou odhodlána aktivně řešit změnu klimatu a řídit urbanistické činnosti, snižující emise skleníkových plynů a klimatická rizika.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/most-nebo-zahrada-a-co-rovnou-zahradni-most-unikatni-napad-diky-jemuz-si-pariz-nanovo-zamilujete/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024