Muzeum Černého Tulipánu: zobrazuje nedosažený ideál barevnosti

Dana Jakoubková Dana Jakoubková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 1. 2017 • Přečteno 5154x

Historie tulipánu sahá čtyři století zpět a mnoho tisíc kilometrů daleko.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do HolandskaZobrazit zájezdy

V úžasu, jaký člověka zachvátí nad pestrobarevnými záhony v Keukenhofu, nezbývá mnoho místa pro přemýšlení. Tulipány podobné pivoňkám, purpurové květy s bílými jazyky, květy velké jako pěst i květiny s pravoúhlými listy... jsou to stovky odrůd, barev a vůní, co dominují prvnímu setkání s holandským tulipánem.

Až mnohem později přijde na mysl úvaha, jak se to sešlo, že je ze země tulipánová velmoc, kdo vlastně tulipán „vynalezl“ a jak vypadá tulipán snů.

Divoký květ

Historie tulipánu sahá čtyři století zpět a mnoho tisíc kilometrů daleko. Domovinou divoké cibuloviny je oblast dávné Persie na úpatí pohoří Pamír. Mapy na stěnách muzea hovoří o Kyrgyzstánu, Turkmenistánu a Kazachstánu. Podle všeho ale první cibulky byly do Evropy poslány z turecké Konstantinopole, kde byl v 16. století velvyslancem Ogier Ghislein de Busbecq.

Právě on si na sultánově dvoře všiml zvláštní květiny a poslal ji svému císaři Ferdinandovi I. do Vídně. Osud cibulky tu převzal do rukou vlámský lékař a toho času císařský botanik Carolus Clusius, který založil při univerzitě v holandském Leidenu proslulou botanickou zahradu „Hortus Botanicus“ a začal tulipány pěstovat.

Tulipánová horečka

Rostlině se v písčité půdě velmi dobře dařilo. Nebývalý rozkvět Holandska v 17. století přinesl tzv. zlatý věk a během čtvrtstoletí se z malého kvítku stala velká móda. Každý, kdo něco znamenal, jej chtěl mít vysazen v zahradě. Tulipán byl najednou symbolem společenského postavení a jeho cena závratně stoupala.

Jak se v muzeu dále dozvíte, na vrcholu tulipánové horečky se cena jediné cibulky pohybovala v částkách, za které se daly pořídit dva vozy pšenice, čtyři vozy rýže nebo vypasených volů, osm vykrmených vepřů, dvou tun másla nebo lodi, na které byste si nákup odvezli. Dokonce byste si za ni koupili i luxusní dům.

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Květinová móda

Během „zlaté éry“ byl tulipán dekorativním prvkem kde čeho. Našli byste ho na nábytkových intarziích pod pojmem „holandský květinový barok“, který můžete vidět i na některých českých zámcích. Urozené dámy je vyšívaly na kapesníčky, byl motivem na drahých krajkách.

Tulipány se objevovaly na dlaždicích i výmalbách pokojů. Mnoha malíři byly zachyceny na obrazech, přičemž cena takového obrazu ani zdaleka nedosahovala výše ceny cibulky do zahrádky. Zwarte tulp čili Černý tulipán je i symbolem tohoto muzea, které zachycuje vývoj pěstění cibulovin, zejména pak tulipánů v Holandsku a všeho kolem.

Kromě výše uvedených artefaktů najdete v muzeu i knihy, které později sloužily jako předobraz tulipánových katalogů.

Barevný ideál

Průvodkyně muzea vám toho napovídá opravdu hodně o historii květiny, která symbolizuje naději. Zavede vás i do místnosti, kde se před stoletími dohadovaly ty nejlukrativnější tulipánové obchody. Ale tím nejdůležitějším ze zde vystavených předmětů je akvarel jménem Černý tulipán, který zobrazuje nedosažený ideál barevnosti tulipánu.

Ročně jsou na trh uvedeny stovky nových odrůd tulipánů, některé tmavohnědé a tmavě fialové. Dokonce i vysoký tulipán mahagonového zbarvení se zoubkovanými okvětními lístky s názvem Vincent van Gogh je uvnitř téměř černý. Ale celočerný exemplář dosud nikdo nevypěstoval.

Vzhledem k tomu, že vyšlechtit novou odrůdu pro trh je otázkou až pětadvaceti let, nejspíš tím ideálem ještě na dlouho zůstane.

Fotografie z Flickru licencovány pod CC BY 2.0.

Dana Jakoubková

Dana JakoubkováExpert Radynacestu.cz

Holandsko / Nizozemsko

Holandsko vás dostane

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Holandska

Zájezdy do Holandska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 1. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/muzeum-cerneho-tulipanu/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024