Lazio: unikát ve stínu Říma aneb Do přírody, za poznáním i do takřka liduprázdných míst

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 8. 2019 • Přečteno 6136x

Představujeme vám jeden z dvaceti italských regionů, tentokrát hrdé Lazio, které je tak trochu skryté ve stínu Říma. O to víc ovšem překvapí.

Vyberte si z našich 44 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Když si v Římě dáte „domácí víno“, bude nejspíš pocházet z oblasti Castelli Romani? Tam se pěstuje většina místní produkce. 

Co se vám vybaví, když se řekne Lazio? Fotbalový klub, bájní Latinové nebo metropole Řím? Anebo snad pohodové kopečky a malebná krajina, kterou si oblíbili už staří římští císaři i papeži? Možná také dobré víno či etruské nekropole, kláštery a jezera? Ano, od všeho trochu. A to vše tak trochu ve stínu hlavního města Itálie Říma, který je zároveň hlavním městem tohoto regionu, jednoho z dvaceti, na nichž je „italská bota“ rozdělena. 

Do poznávání Lazia se obvykle pouštějí fajnšmekři a ti, kterým Itálie skutečně přirostla k srdci. A také ti, kteří si z Říma na den či několik dní chtějí odskočit i jinam – do přírody, za poznáním i do takřka liduprázdných klidných míst ve stínu velkoměsta. 

Slavné perly: Tivoli a Castel Gandolfo 

Tivoli nedaleko Říma - někdejší útočiště císařůTivoli nedaleko Říma - někdejší útočiště císařů

Region Lazio, někdejší Latium, byl pojmenován podle svých obyvatel: Latinů. A jejich označení údajně pochází z latinského slova latus, tedy rozlehlý. Latinové tu totiž obývali rozlehlé a jen lehce zvlněné území. 

Řím je králem všech měst. Vydáte-li se ovšem na poznávání Lazia i do jeho okolí, narazíte na další významné i působivé lokality. Jednou z těch nejvýznamnějších je Tivoli, někdejší místo odpočinku císařů. K návštěvě lákají mimo jiné tři vily: Hadriánova vila, Villa d’Este a Villa Gregoriana. 

Chloubou Lazia jsou také jezera, obvykle vzniklá zaplavením vyhaslých sopek: Bolsenské jezero, Bracciano, Martignano, Vico či Albano. Na břehu jezera Albano se tyčí skvost: Castel Gandolfo – letní papežská rezidence s nádhernými zahradami. Palác tu stavěl v 17. století Carlo Maderna, jenž je podepsaný i pod mnoha římskými stavbami, podílel se mimo jiné na stavbě baziliky sv. Petra ve Vatikánu

Kláštery a tajuplní Etruskové 

Etruská nekropole v Cerveteri Etruská nekropole v Cerveteri

Za dalšími církevními památkami není třeba jezdit daleko. Zkuste klášter Montecassino založený roku 529 Benediktem z Nursie, který je nejstarším klášterem západního mnišství a stal se vzorem pro budování dalších klášterů. Významný benediktinský klášter se nachází i v Subiacu

V Laziu si přijdou na své ti, kteří se rádi pouštějí do poznávání a prozkoumávání histore tajemných Etrusků, původních obyvatel střední Itálie. Etruské hrobky v Cerveteri (tehdejším Caere) byly dokonce zapsány na seznam UNESCO. Vyhlášené etruské muzeum lze navštívit ve městě Tarquinia. 

Etruského původu je v Laziu mnoho měst. Obvykle se chlubí kamennými uličkami a atmosférou s nádechem minulosti, malebnými zákoutími, výbornými bary a přívětivostí místních obyvatel. Skvostem mezi nimi je zachovalé středověké město Viterbo, které ve své době bylo i biskupským sídlem a po Římě druhým nejdůležitějším místem tehdejšího papežského státu. 

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Vily současné i někdejší a ostrovní dovolená 

Manýristická Villa Lante nedaleko Viterba Manýristická Villa Lante nedaleko Viterba

Zatoužíte-li po poznávání honosných vil, nenechte si ujít třeba návštěvu nedaleké manýristické Villy Lante s rozlehlými terasovitými zahradami. Plné překrásných vilek jsou městečka v oblasti Castelli Romani, rozesetá po Albánské pahorkatině. Z této oblasti pochází většina produkce místního vína.

Lazio, to jsou i krásné zahrady a parky, malebné zvlněné kopečky a úžasné přírodní scenérie. Není divu, že v nich s oblibou nacházeli útočiště mnozí bohatí patriciové. A kdysi i římští císaři: jedním z nich byl císař Nero. Zbytky jeho honosné vily jsou k vidění ve městě Anzio

Nedaleké Gaeta je mimo jiné důležitým přístavem. Město je známé svou vojenskou a obchodní historií, dnes je jednou ze základen Severoatlantické aliance NATO. 

V Gaetském zálivu v Tyrhénském moři leží rovněž Pontinské ostrovy, pojmenované podle největšího z nich: ostrova Ponza. V době fašistického režimu sloužil jako vězení pro oponenty režimu, dnes tu můžete dobrovolně strávit úžasnou letní dovolenou. 

Do přírody, k moři i za dobrým jídlem 

Národní park Circeo a Tyrhénské moře Národní park Circeo a Tyrhénské moře

Na pobřeží Tyrhénského moře, přibližně na půli cesty mezi Anziem a Gaetou, se nachází Sabaudia – oblíbené místo, kam Italové vyrážejí k moři. Láká také nedaleká Sperlonga. Obě místa mají nespornou výhodu oproti ostatním přímořským lokalitám v Laziu, a tou je úžasné okolí v podobě národního parku Circeo. Ten tvoří mimo jiné pobřežní duny, okolní lesy i vápencový vrch Monte Circeo, který ze svého vrcholku ve výšce 541 metrů nad mořem nabízí okouzlující výhledy. 

A když už jsme u „stínu Říma“: kdyby Řím neměl Ostii, možná by vůbec neměl šanci vyrůst do své velikosti. A určitě by si nemohl dopřávat „chléb a hry“. V Ostii lze navštívit druhý největší archeologický areál v Itálii: někdejší přístavní město, odkud se zboží do Říma dováželo, kde se skladovalo, kde se pekl chleba, cvičili vojáci, hrálo divadlo… Dnes je antická Ostie vzdálená asi 6 km od Tyrhénského moře, kam to Římané mají na pláž nejblíž. 

Chcete-li zažít trochu tajemna, můžete v Laziu vyrazit za kamennými příšerami do Bomarza. A pak jsou tu další krásná zákoutí i místa, kde se dobře najíte, stezky pro pěší výlety, pláže a jiné atrakce. Vydejte se do Amatrice za nejlepší omáčkou „amatriciana“ nebo do městečka Ariccia za nejlepším vepřovým masem do římských pannini. Směle do objevování, hrdé Lazio vás nezklame. 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 44 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 4. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lazio/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024