Stará radnice: nádherná ukázka gotické architektury v centru Mnichova

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 4. 2018 • Přečteno 5398x

V současné době je tato budova stále využívána jako reprezentativní místo. V gotickém sále se dosud předávají vyznamenání pro významné osobnosti města i celého Bavorska.

Vyberte si z našich zájezdů do MnichovaZobrazit zájezdy

Tak jako v každém větším městě, tak i v Mnichově naleznete velké množství architektonických skvostů. Centrum Mnichova prošlo různými rekonstrukcemi. Najdeme zde spoustu zajímavých míst, včetně ukázky nádherné gotické architektury, například budova Staré radnice na náměstí Marienplatz.

Altes Rathaus

Stará radnice (v originále Altes Rathaus), jak sám název napovídá, byla v minulosti sídlem mnichovského magistrátu. Tuto významnou roli plnila do roku 1874, kdy byl magistrát přesunut do budovy Nové radnice.

Je běžné, že ve druhé polovině 19. století, kdy došlo k průmyslové revoluci a velkému stěhování do měst, již menší historické budovy městským úředníkům nestačily a bylo nutné vybudovat nová sídla prakticky všech úřadů.

V současné době je tato budova stále využívána jako reprezentativní místo. Například v gotickém sále se dosud předávají vyznamenání pro významné osobnosti města i celého Bavorska.

Některé firmy si také prostory pronajímají pro účely různých banketů, oslav či firemních večírků. To samozřejmě mohou udělat i soukromé osoby, ale jedná se sice o prestižní, ale velmi nákladnou záležitost.

Budova jako součást městského opevnění

Budova byla v minulosti součástí hradebBudova byla v minulosti součástí hradeb

V dokumentech mnichovské radnice je uvedeno, že na tomto místě stávala nějaká budova už v roce 1310 jako součást městského opevnění. V té době totiž hradby na Marienplatz končily. Na konci 14. století měla stavba velký sál a původní brána do města byla přestavěna na radniční věž.

Roku 1460 celý objekt zřejmě z důvodu zasažení bleskem shořel. Proto na stejném místě vznikla již pozdně gotická radnice, v jejímž sklepě se nacházelo městské vězení. To bylo v tomto období zcela běžné.

Od té doby samozřejmě došlo k různým menším stavebním úpravám, ale až do 40. let minulého století se budova zásadním způsobem nezměnila.

Při bombovém útoku v roce 1944 však došlo k jejímu vážnému poškození, kdy dokonce hrozilo celé její zhroucení. Pokud by spadla věž, došlo by ještě k větším ztrátám na životech i na majetku.

To se nakonec nestalo a v 50. letech začala velká rekonstrukce. Postupně se upravovaly a zprovozňovaly jednotlivé sály. Dokončení oprav se datuje k roku 1977.

Památkáři se snažili přiblížit gotickému originálu co nejvíc, proto se rozhodli ponechat hlavní okno v průčelí větší než okna po pravé a levé straně. Stejně jako v minulosti vypadají i neogotické prvky jako fasáda na průčelí nebo sochy Ludvíka Bavorského na západní straně.

Největší diskuse se vedly o opravu věže. Nakonec také došlo k vytvoření věrné kopie a tato 56 metrů vysoká věž byla znovu postavena na základě gotického originálu z roku 1493.

Kouzelné interiéry

Ve věži Staré radnice je možné navštívit muzeum historických hraček. Naleznete zde např. různé modely vláčků, panenky i jejich domečky, různá zvířátka… od počátku 19. století až do současnosti.

Zřejmě největší pýchou budovy je Velký gotický sál. Právě v něm se konají ty největší a nejreprezentativnější akce celého Bavorska.

Zájemci o krásnou vyhlídku na město mohou vystoupat na věž, odkud se jim naskytne skutečně nevídaná podívaná. Vyhlídka je otevřena téměř každý den.

V prvním patře je také malý obchůdek, ve kterém si můžete nakoupit suvenýry spojené s radnicí či s městem jako takovým.

Praktické rady

V okolí se nachází spousta jiných památekV okolí se nachází spousta jiných památek

Budova radnice se nachází na jednom z centrálních náměstí Mnichova, na Marienplatz. Jezdí sem linky metra U3 a U6, nadzemní dráha linek S1, S2 a S4 – S8. Stanice se také nazývá Marienplatz.

V blízkosti se také nachází mnoho architektonických památek (zejména kostelů) nebo budova Nové radnice. Slavná pivnice Hofbräuhaus je odsud vzdálená asi 250 metrů a proslavené tržiště Viktualienmarkt ještě blíže.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Mnichov)

Mnichov ze všech stran

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Mnichova

Zájezdy do Mnichova

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stara-radnice-mnichov/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024