Rady na cestu do Francie: co dělat před příjezdem a co rozhodně nedělat po něm

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 41049x

Základní tipy a triky, jak si poradíte při cestě do Francie.

Vyberte si z našich 39 zájezdů do FrancieZobrazit zájezdy

Víte, že…

Čas ve Francii je stejný jako u nás, takže si při cestě nemusíte seřizovat hodinky? I napětí elektrické sítě je tam stejné jako u nás, zástrčky zakončují dva kolíky, takže můžete používat své elektrické přístroje.

Francie je moderní země, člen Evropské Unie a země plná vstřícných obyvatel. Nemusíte se proto bát, že by vás něco zvlášť zaskočilo. Přesto je dobré se na několik věcí připravit, než kufry sbalíte a vydáte se směr země galského kohouta. Tady je pár dobrých rad na cestu. 

Doklady

Pro návštěvu Francie budete jako občané země EU potřebovat platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud budete ve Francii řídit, stačí vám platný řidičský průkaz, se kterým jezdíte po českých silnicích.

Kolik si čeho můžete přivézt z Francie?

Nakupovat lze (kromě vozů) bez omezení. Zboží, pokud je pro soukromé účely, se posuzuje, jako by bylo koupeno doma, případné rozdíly v sazbě DPH se nedorovnávají.

Pokud ovšem kupujete ve Francii cigarety, myslete na to, že množství převážených cigaret nesmí přesáhnout 800 kusů. Co se týká alkoholu, nelze převážet více než 10 litrů lihovin a 90 litrů vína na osobu. Každý musí oznámit dovoz i vývoz hotovosti nad 7 600 €.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

Základní fráze

Je známo, že Francouzi neradi hovoří jinými jazyky, i když je ovládají. Proto si u nich uděláte „očko“, pokud vidí, že se snažíte. Budou se vám pak snažit také vyjít vstříc. Při vstupu do obchodu pozdravte výrazem bonjour, po navrácení drobných prodavačce poděkujte merci a při odchodu se rozlučte au revoir.

Veřejné toalety

Staré toalety byly na mnoha místech nahrazeny novými, které bývají na mince. Děti mladší 10 let je smějí využívat pouze za doprovodu dospělé osoby, neboť by pro ně čistící systém uvnitř budky mohl být nebezpečný. Vhodné je navštívit toaletu v restauraci, kavárně nebo v obchodním domě. Bývá zvykem nechávat spropitné po použití toalety, a to ve viditelně umístěném košíku.

Co byste raději neměli dělat...

Nevybírejte si sami místo v restauraci, když vstoupíte, vyčkejte, číšník vás uvede ke stolu. Nestůjte na eskalátorech vlevo, nechte tak spěchajícím volný průchod. Neriskujte nočními procházkami na nesprávných místech, například Bouloňský lesík nemá kvůli pouliční prostituci moc dobrou pověst.

Nenechejte se napálit falešnými prosbami o pomoc, kdy někdo tvrdí, že byl okraden a žádá nějakou částku na cestu, za kterou vám nabízí údajně značkové oblečení. Tito podvodníci se potloukají kolem Eiffelovy věže, Vítězného oblouku a na dalších turistických místech. Nejezděte autem do centra Paříže, pokud nutně nemusíte. Vyhnete se šílenství na cestách a vysokým poplatkům za parkovné.

Užitečná telefonní čísla

17 – tísňová linka, policie (z mobilního telefonu pak 112)

18 – hasiči

118 712 – informace o telefonních číslech

32 12 – informace o mezinárodních číslech

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie

Sladká Francie, říkají...

Vyberte si jeden z našich 39 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rady-na-cestu-do-francie/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024