Římské náměstí, kde 23 ranami zavraždili císaře Julia Caesara, bude zpřístupněno veřejnosti

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 5. 2019 • Přečteno 6583x

Nákladnou rekonstrukci náměstí Largo di Torre Argentina, jednoho z nejsymboličtějších míst Říma, uhradí ikonický módní dům Bvlgari, jenž financoval také obnovu Španělských schodů.

Vyberte si z našich 15 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Nejen básníkům, ale i slavným módním domům se Věčné město stalo nevyčerpatelným zdrojem témat a inspirací. I proto pravidelně financují renovaci a rekonstrukci římských památek. Módní dům Fendi např. finančně zaštítil opravu barokní fontány di Trevi. Výrobce luxusní obuvi Tod´s pak jako jediný sponzor vstoupil do projektu rekonstrukce Kolosea.

Kdyby vás zajímalo, co znamená „dark tourism“, pak jde o návštěvu míst s temnou historií, jež jsou spojována se smrtí známé historické osobnosti. Jedním takovým místem, které v sobě snoubí smrt, slávu a moc, je i mramorové schodiště před Pompeiovým divadlem. Náměstí Largo di Torre Argentina, na němž se první stálé divadlo v Římě nacházelo, se už brzy dočká rekonstrukce.    

Caesar, jeden z nejmocnějších mužů antické historie, byl zasypán 23 osudnými ranami dne 15. března roku 44 př. n. l., když v Pompeiově curii (ta byla součástí divadelního komplexu) rokoval se Senátem. Spiknutí proti němu se zúčastnily desítky senátorů.

Divadlo, které nechal postavit Caesarův velký soupeř – Pompeius, se uchovalo jen v torzálních fragmentech. Jeho ruiny překryla moderní zástavba mezi Via di Grotta Pinta a tržištěm Campo dei Fiori. Domy na Via di Grotta Pinta byly vystavěny po obvodu hlediště divadla.

V současnosti tak trvale oplocené náměstí Largo di Torre Argentina, na němž se nachází archeologický komplex zvaný Svaté místo, připomíná víc úpadek Říma než jeho slávu. Většina turistů sem zavítá jen proto, že se tu potkává spousta linek městské dopravy, případně je zaujme kočičí útulek v areálu komplexu, jehož čtyřnohé chráněnkyně se na rozdíl od turistů mohou mezi pozůstatky chrámů volně pohybovat.

Veřejnosti bude komplex zpřístupněn v druhé polovině roku 2021. Módní dům Bvlgari přislíbil, že projekt obnovy nejstaršího „open-air“ místa v Římě podpoří částkou 985 000 eur (tj. více než 25 milionů korun). Budou zde vybudovány nové chodníky, ze stávajícího „skladiště“ archeologických nálezů vznikne muzeum a nově nainstalované osvětlení umožní i noční prohlídky.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rimske-namesti-kde-23-ranami-zavrazdili-cisare-julia-caesara-bude-zpristupneno-verejnosti/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024