Náměstí Campo de' Fiori: náměstí květin

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 19375x

Náměstí Campo dei Fiori v centru Říma je známé díky svým trhům, kde seženete čerstvé potraviny, i soše Giordana Bruna, který tu byl upálen.

Vyberte si z našich 16 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Chcete-li zažít pravý italský trh s čerstvými potravinami, desítkami lidí a zbožím všeho druhu, vypravte se na Campo de' Fiori, česky „Náměstí květin“.

Přestože v současnosti je Campo de' Fiori velmi živé náměstí v centru italské metropole, vždy tomu tak nebývalo. Před tím, než se zde usadili lidé, bývala v těchto místech louka, z čehož se odvozuje název, který doslova znamená „pole květin“. Oblast, která je v zátopové části řeky Tibery, byla dlouho neosídlená, protože lidé se báli povodní.

Podobu, jakou má náměstí dnes, začalo Campo de' Fiori získávat až v průběhu 15. století. První budovou, která zde byla postavena, byl kostel Sv. Brigity, který byl následován další výstavbou, včetně významných paláců jako Palazzo Orsini nebo Palazzo della Cancelleria. Rozrůstající se obydlená oblast proto musela být zákonitě vydlážděna.

Pokud se zaměříte na zdejší architekturu, jistě si všimnete, že v porovnání s ostatními římskými náměstími působí Campo de' Fiori lehce neuhlazeným a chaotickým dojmem. Je to proto, že formální podoba náměstí nebyla nikdy příliš řešena a domy zde vyrůstaly „bez ladu a skladu“.

Giordano Bruno

Campo de' Fiori se stalo nechvalně známým díky pořádání veřejných poprav. Zločinci a kacíři byli nejčastěji připraveni o život na hranici, šibenici a někteří z nich byli dokonce vhozeni do nádoby s vařícím olejem. Nejslavnějším popraveným byl italský filozof a astronom Giordano Bruno, jehož názory na vesmír připadaly katolické církvi příliš nebezpečné, protože neodpovídaly takové vizi světa a vesmíru, jaká byla popisována v Bibli. Bruno byl posledním popraveným, kterého zatkla a soudila římská inkvizice.

Na hranici zemřel roku 1600 a traduje se, že i v poslední chvíli statečně odvrátil svou tvář od kříže, který mu byl vnucován knězem. Bruno se stal pro mnoho lidí symbolem svobody slova, myšlení a boje proti demagogickým postojům katolické církve. Jeho socha na Campo de' Fiori stojí od konce 19. století a pozoruhodná je svými dekorativními reliéfy, na kterých je vyobrazeno dalších osm kacířů včetně Johna Wycliffa nebo Jana Husa.

Trh

Historie římských tržišť sice sahá až do středověku, ale Campo de' Fiori je oficiálním tržištěm teprve od roku 1869. Kromě nedělí zde každé ráno můžete zažít skutečný italský trh, kde se prodávají čerstvé potraviny, ovoce, zelenina, ryby, maso, sýry, koření, květiny aj. Atmosféra trhu je neopakovatelná především díky všudypřítomnému ruchu a jedinečné pestrosti.

Pokud si rádi pochutnáváte na čerstvém a chutném jídle, bude vás Campo de' Fiori bavit. A jestli si budete chtít doma připomenout, jak chutná Itálie, nezapomeňte si nějakou tu dobrotu na trhu koupit jako suvenýr.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 16 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/namesti-campo-dei-fiori/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024