Spojené království Velké Británie a Severního Irska: Víme, nebo tápeme? Mějte přehled, co sem patří a co ne

Sabina Rodićová Sabina Rodićová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 4. 2023 • Přečteno 3275x

Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko jsou...? Ano, jsou to země Spojeného království a Severního Irska, v těchto pojmech ale často plavou i sami Britové.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do IrskaZobrazit zájezdy

Spojené království a Velká Británie. Máte naprosto jasno, nebo se vám občas stává, že tyto pojmy zaměníte? Který geografický celek se pod kterým pojmenováním vlastně skrývá? Nebojte, nejste v tom sami, proto vše jednoduše vysvětlíme. Cestovatelská lekce zeměpisu právě začíná!  

Britské ostrovy

Neztratit se v pojmechNeztratit se v pojmech

Nejdříve si pojďme specifikovat Britské ostrovy, což je pojem čistě geografický. Označuje skupinu ostrovů nacházející se u severozápadního pobřeží Evropy. Dva hlavní a zároveň největší z těchto ostrovů jsou ostrovy Velká Británie a Irsko. Dále sem patří ostrov Man, souostroví Hebridy, Shetlandy, Orkneje a až na 5 000 dalších menších ostrovů, kdy většina z nich je neobydlených. 

Aby to však nebylo tak jednoduché, tak ačkoliv jsou zahrnuty pod jedním názvem, politicky jsou rozděleny Britské ostrovy mezi Spojené království, Irsko a v případě ostrovu Man jde dokonce o samosprávní korunní závislé území. Co přesně to znamená? Jedná se o území, která sice nejsou formální součástí Spojeného království, ale jsou ve vlastnictví britské koruny. Stejně jako ostrov Man, jsou na tom také souostroví Jersey a Guernsey.

Hlavou každého z těchto závislých území je král Karel III. a je vždy zastupován víceguvernérem. Tyto územní celky mají vlastní soudnictví a zákonodárství, ale společnou měnovou unii a zahraniční politiku se Spojeným královstvím. To je zároveň zodpovědné za jejich obranu.

Velká Británie

Letecký pohled na přístav DoverLetecký pohled na přístav Dover

Největším ostrovem nejen Britských ostrovů, nýbrž celé Evropy je se svými 240 000 km² bezkonkurenčně ostrov Velká Británie. Na jejím území pak máte možnost navštívit 3 ze čtyř zemí Spojeného království - Anglii, Skotsko a Wales. 

Název Británie sahá až zpět k původnímu keltskému obyvatelstvu Britů (Britonů). Kelty v 1. století n. l. vystřídali Římané, kteří si podmanili většinu ostrova, a tuto provincii oficiálně nazývali Britannia. Římany zase v 5. století n. l. nahradily germánské kmeny Anglů, Sasů a Jutů, ty v následujících letech čelily nájezdům Vikingů.

Termín Velká Británie se začal používat ve větší míře až po nástupu skotského krále Jakuba VI. na anglický trůn, kdy se z něj stal král Jakub I. Tím došlo k vytvoření personální unie mezi samostatným královstvím Anglie s knížectvím Wales a královstvím Skotska.

Roku 1707 pak došlo Zákonem o unii ke vzniku jednotného království Velké Británie. K další změně názvu se přistoupilo roku 1801, kdy se sjednotily Velké Británie a Irsko. K poslední transformaci pak dochází v roce 1922, kdy se odpojuje republika Irsko a Velké Británii pak zbydou pouze severní hrabství Irska – oficiální název přetrvávající až do dnešních dní je tedy Spojené království Velké Británie a Severního Irska.

Čtení: Zájezdy do Irska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Spojené království 

Jak je popsáno výše, Spojené království se používá jako zkratka pro Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Oficiálně označuje politickou unii mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem. Ačkoliv je Spojené království plně nezávislým suverénním státem, 4 národy, které ho tvoří, jsou zároveň zeměmi samy o sobě a mají do jisté míry svou vlastní autonomii. 

1. Anglie

LondýnLondýn

Největším územním celkem Spojeného království je Anglie, rozkládající se na jihovýchodu Velké Británie. Pokud bych měla vybrat jediné slovo popisující Anglii, je to rozhodně ROZMANITOST – kultur, jazyka, jídla, vůní, prostředí. 

Je domovem 84 % britské populace, a pokud vás lákají k navštívení pulzující města plná života, rozhodně doporučujeme podívat se do Londýna, Manchesteru či Liverpoolu. Trochu zpomalit pak můžete pouze pár hodin cesty od Londýna při návštěvě Seven Sisters nebo na sebe nechejte dýchnout mystickou atmosféru Stonehenge

2. Wales

Řeka Wye v hrabství Monmouthshire ve WalesuŘeka Wye v hrabství Monmouthshire ve Walesu

Wales by se dal považovat za neopěvovaný klenot Spojeného království. Ačkoliv svou rozlohou rozhodně nemůže soupeřit s Anglií či Skotskem, v nabídce toho má spoustu. Největší ohlas si Wales získal díky své úžasné přírodě, klid přinášející pohled z vrcholků místních hor nebo procházka po malebném pobřeží vám pomůže oprostit se od starostí běžných dní a znovu naleznout vnitřní rovnováhu. 

Nemůžeme taky psát o Walesu, aniž bychom nezmínili vlastní jazyk – velštinu, kterou se běžně hovoří. Velšsky při svých návštěvách Walesu plynně hovoří i král Karel I. Nebojte se, vám plně postačí znát základy angličtiny. 

3. Skotsko

Edinburgh, staré město a hrad, SkotskoEdinburgh, staré město a hrad, Skotsko

Svou syrovou krásou vás pohltí Skotsko, rozprostírající se na severní třetině Velké Británie. Rozmanitá příroda, vzdálené romantické ostrovy a rušná města – Skotsko má prostě vše. 

Opravdovou skotskou atmosférou se nechte pohltit při své návštěvě Edinburghu, kde budete mít možnost projít se historickými ulicemi a obklopovat vás bude pozoruhodná architektura. Navštivte Edinburský hrad, který se tyčí nad městem. Pro panoramatický pohled na celé město se vydejte do parku Holyrood.

4. Severní Irsko

Pláž Giant's Causeway, Severní IrskoPláž Giant's Causeway, Severní Irsko

Země nedotčené přírody a nespoutané kreativity, od hudební sféry až po literární velikány z dob minulých, ale i současných. Místo, kde byla postavena asi nejznámější loď na světě Titanic, pro nespoutanou přírodu si také tuto lokalitu vybrali filmaři pro natočení novodobého hitu Hra o trůny. Poslední, ale neméně důležitou částí Spojeného království je právě Severní Irsko s hlavním městem Belfast.

Sabina Rodićová

Sabina RodićováExpert Radynacestu.cz

Nejradostnější chvílí v mém životě je cesta do neznámých zemí.

Irsko

Dejte Irsku zelenou

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Irska

Zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. července

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/spojene-kralovstvi-velke-britanie-a-severniho-irska-vime-nebo-tapeme-mejte-prehled-co-sem-patri-a-co-ne./Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024