Studio Harryho Pottera: Kde se natáčely příběhy čaroděje z Bradavic? Rady a tipy na cestu

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 216397x

Studio Harryho Pottera najdete na okraji Londýna. Ukážeme, co vás čeká a jak se vyhnout komplikacím.

27 zájezdů na téma: Pro rodiče a děti Zobrazit zájezdy

Víte, že...

Během natáčení bylo použito přes 3000 hůlek a Harry odnosil přes 160 brýlí?

Okouzlily vás příběhy čarodějnického učně Harryho Pottera? Chcete-li vidět, kde se celostvětově oblíbené příběhy z pera J. K. Rowlingové natáčely, musíte si při návštěvě Londýna udělat čas na malou vyjížďku na okraj města. Právě tady totiž stojí největší Warner Bros studio Harryho Pottera. My vám prozradíme, co vás na cestě za tajemnem čeká a přidáme pár rad, jak si dobrodružství užít bez zbytečných problémů.

Největší a nejslavnější studio věnované Harrymu Potterovi patří společnosti Warner Bros a stojí na okraji Londýna v části Leavesden. Právě v těchto filmových ateliérech se převážně celý příběh natáčel.

Tématické studio, věnované sérii o kouzelnickém světě, bylo vytvořeno na bývalé ploše vojenského letiště a po celých deset let pomáhalo všem tvůrcům, filmařům, režisérům, hercům a celému štábu vytvořit tajuplný příběh magie.

Číslo jedna pro fanoušky: Warner Bros

Warner Bros studio v LondýněWarner Bros studio v Londýně

Když se blížil poslední díl s názvem Relikvie smrti, uvědomili si tvůrci studia, co skutečně chtějí a to, aby si celý svět mohl na vlastní kůži vyzkoušet procházet se po Bradavicích a nasávat kouzelnou atmosféru. Proto bylo 31. března 2012 studio Warner Bros otevřeno turistům a všem fanouškům.

Celá expozice se rozkládá na obrovské ploše. Když vstoupíte do těchto filmových ateliérů, věřte, že 3 hodiny vám tady uběhnou jako 3 minuty.

Co uvidíte v zákulisí? 

Snapova laboratořSnapova laboratoř

Na výletě do zákulisí natáčení Harryho Pottera se podíváte dovnitř původního, doslova dechberoucího sálu Bradavického hradu, budete chodit po pevné kamenné podlaze, která je položena již od začátku natáčení. Vaše kroky ze sálu povedou do Brumbálovy pracovny, ve které můžete vidět meč Godrika Nebelvíra, Moudrý klobouk a portréty ředitelů školy.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

Filmové triky a převleky

Masky použité ve filmech o Harry PotteroviMasky použité ve filmech o Harry Potterovi

V další části prohlídky se dozvíte vše o technologiích, které daly život obrazům v bradavickém hradu, bude vám představeno měnivé schodiště a dozvíte se, jak vznikaly ohromující efekty velkolepých famfrpálových zápasů.

Budou vám představeny návrhy na make-up a líčení herců a návrhy obřích pavouků (Aragoga), ptáka Fénixe Fawkese, Baziliška, Tříhlavého psa Chloupka a dalších mystických filmových stvoření.

Kuchyň rodiny WeasleyovýchKuchyň rodiny Weasleyových

Dalším bodem programu bude kuchyně Weasleyových. Dozvíte se, jak je možné, že se v umyvadle pánev sama umyla a proč pletací jehlice nemusel nikdo držet v ruce, a přesto stále pletly.

U Hagridovy chýše můžete vidět slavný motocykl, jistě vás překvapí jeho velikost, která byla ve filmu různými efekty o poznání upravena. Odtud budete kolem sochy u ministerstva kouzel pokračovat do Zobí ulice, kde celý příběh začal.

Postele pro mrňata

Ložnice chlapcůLožnice chlapců

Zajímavé bude jistě i nahlédnutí do Nebelvírské společenské místnosti a chlapecké ložnice, která byla využita tak, jak je možno ji nyní vidět, pouze v prvním díle. Představitelé hlavních hrdinů stihli v průběhu natáčení vyrůst a v dalších dílech se již na postele nevešli.

Podíváte se i do čarodějnické banky skřetů Gringottových, Snapeovy učebny lektvarů, kanceláře profesorky Umbridgové, pro jejíž výzdobu bylo při natáčení přítomno kolem 40 koťat a dalších a dalších míst, která stojí za zhlédnutí.

Na vlastní oči si budete moci prohlédnout koště Nimbus 2000 a další novější typy, kostýmy hlavních hrdinů a jiné zajímavé rekvizity. Dozvíte se, jak díky počítačovým efektům ožili tvorové, se kterými Harry Potter bojuje či naopak soupeří.

Průvodce není zapotřebí

Příčná ulice je jako živáPříčná ulice je jako živá

Cesta bývá většinou bez průvodce (popřípadě si můžete koupit audio průvodce ve všech světových jazycích, bohužel český jazyk zde není), proto neváhejte a prohlédněte si veškeré součásti filmů o Harrym Potterovi na vlastní pěst.

Jako příjemný bonus ochutnejte pravý máslový ležák z Prasinek! Nezapomenutelným zážitkem bude procházka Příčnou ulicí. Ve studiu Warner Bros – The making of Harry Potter – si každý přijde na své a pro fanoušky Harryho Pottera je návštěva studia téměř povinností!

Praktické rady a tipy na cestu:

1. Jak se do ateliérů dostat?

Z Londýna nejlépe vlakem ze stanice Euston na stanici Watford Junktion, přičemž cesta vám zabere cca 30 minut jízdy. Po příjezdu vlaku na stanici Watford Junktion se budete poohlížet po dvoupatrovém autobusu (známý double decker bus), který je celý pokryt tématikou Harryho Pottera, takže ho neminete.

Autobus jezdí od 9:20 každých dvacet minut do filmových studií, přičemž poslední autobus jede v 18:50. Lístek koupíte v autobuse a stojí libru padesát jednosměrná jízdenka a dvě libry v případě, že pojedete zpět na vlakové nádraží. Budovu poznáte podle polepených fotografií, šachových figurek a obrovského nápisu „THE MAKING OF HARRY POTTER“.  

Nepřehlédnutelný autobus vás doveze až ke vchoduNepřehlédnutelný autobus vás doveze až ke vchodu

Tip pro vás: Poslední dvě vlakové stanice před Watford Juncktion jsou mimo zóny 1–6 a klasická londýnská celodenní jízdenka tady už neplatí. Musíte si tedy pořídit speciální lístek ještě na tyto dvě zastávky. Nepodceňujte to, protože revozoři se právě na tuhle turisticky vyhledávanou trasu soustředí a jsou poměrně striktní.

2. Vyzvednutí vstupenek

Vstupenky si zakupte předem přes internet. Na e-mail vám bude zasláno potvrzení. To si vytiskněte a prokažte se jím u jedné ze tří pokladem u vstupu. K vydání vstupenky samotné je ale zapotřebí prokázat se doklady. Bez tzv. ID člověka, který vstupenky koupil, se dovnitř nedostanete.

3. Prohlídka studií

Na úvod vás čeká velká hala s fotkami herců, kde máte možnost odložit si kabáty, nakoupit v obchůdku nebo se posilnit kávou v restauraci. Tady budete muset chvíli postát ve frontě, která ale rychle postupuje. Do další místnosti totiž pouštějí návštěvníky po skupinkách. Už ve frontě si ale budete moci prohlédnout přístěnek pod schody, kde Harry bydlel. 

Harryho pokojík pod schodyHarryho pokojík pod schody

Studia jsou rozdělena do různě velkých místností a chodeb. V té první vás osloví slečna. Optá se na pár základních znalostí úspěšných snímků a popřeje vám příjemné zážitky. Na bocích místnosti jsou obrazovky, kde běží plakáty z filmu – dokud nevstoupí všichni návštěvníci ze skupinky. Potom se zavře, zhasne a na obrazovkách k vám promluví herci, producenti, scénaristi atd.

Druhá místnost je vlastně obrovským kinem, kde uvidíte to nejlepší ze všech dílů Harryho Pottera. Pokud jste něco zapomněli, tady budete mít možnost si zajímavé pasáže oživit. Zároveň k vám promluví tři hlavní hrdinové. Pak následuje slavný jídlení sál a hala s bránou do Bradavic, kde uvidíte mimo jiné třeba kachličkový vchod na ministerstvo nebo dveře z různých dílů.

Doubledecker, ve kterém Harry v jednom z dílů přespalDoubledecker, ve kterém Harry v jednom z dílů přespal

Poté se přesunete do exteriérů, kde se můžete vyfotit na oné Hagridově motorce a v létajícím autě, koupit si máslový ležák, vlézt si do doubledeckru (v jednom z dílů hrál hotel, v kterém Harry nocoval) nebo se projít po dřevěném mostě, který vedl do Bradavic. 

Čtvrtá hala je pro milovníky interaktivní zábavy. Najdete tady především technické vymoženosti od oživlých rostlin až po pohyblivou sovu. Vše si můžete sami vyzkoušet. Interaktivní je ale také slavná Příčná ulice plná zvuků, světel a pohybu.

Závěrem projdete chodbou, kde visí obrazy od malířů filmu a taky papírové modely všech místnosti, které se ve filmech objevily. Cílem je pátá místnost – Bradavice v celé své kráse. Kolem hradu jsou interaktivní počítače, kde se můžete na hrad podívat z kteréhokoliv úhlu

Poslední místnost před východem by se dala nazvat místností hůlkovou. Najdete tady všechny kouzelnické hůlky všech herců.

Model hradu v BradavicíchModel hradu v Bradavicích

4. Nákup suvenýrů

Bertíkovy fazolky, čokoladové žabky, gumoví Dobby, hábity, klobouky, polštáře, trička, přívěsky nebo třeba hůlky od všech hlavních postav příběhu. To všechno najdete v poslední místnosti, kterou je obchod se suvenýry. 

Tip pro Vás: Všechny kostýmy a rekvizity, které jsou tady ke koupi, si můžete i vyzkoušet. Nikdo vás přitom nebude okřikovat ani neslušně okukovat. Dělají to všichni. A nezapomeňte si udělat pár stylových fotek v hábitu s kloboukem a hůlkou!

Sbírka kouzelnických hůlek všech čarodějůSbírka kouzelnických hůlek všech čarodějů

5. Sbírání razítek

Pojedete-li do studií s dětmi, mohlo by je bavit sbírání razítek. Do deníčku s motivy Harryho Pottera, který samožřejmě musíte zakoupit ještě před samotnou návštěvou studií, si v každé ze zmíněných místností mohou děti otisknout speciální kouzelnické razítko. Z návštěvy tak budou mít děti originální suvenýr, na kterém se navíc samy podílely.

Kde ještě Harry zápasil o život? 

Sedm kouzelnických příběhů a stovky natáčecích dní – to vyžaduje spoustu filmových kulis, kostýmů a rekvizit. Proto je studií věnovaných Harrymu Potterovi v Londýně hned několik. 

Dalším zajímavým studiem po Warner Bros je studio Ealing v Londýně. Pro veřejnost není toto studio přístupné, ale pro fanoušky je určitě zajímavá informace o tom, kde vznikly obrovské nádrže s vodou, ve kterých byl natáčen hlavně Harry Potter a Ohnivý pohár (jezero, ve kterém Harry plnil druhý úkol souboje Tří kouzelnických škol) a Harry Potter a Tajemná komnata.

Mezi poslední studia, ve kterých vznikal filmový příběh, nesmíme opomenout ještě Pinewood Studios. Zde se natáčely převážně scény pro poslední díl: Harry Potter a Relikvie smrti. Hlavně byly položeny na tomto místě základy pro Godrikův důl, který je z filmu známý tím, že tady Harry ztratil oba své rodiče a jen tak tak s Hermionou unikli o vlásek smrti.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Pro rodiče a děti

Dovolená? Ne, dobrodružství!

Vyberte si jeden z našich 27 zájezdů

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. srpna

Londýn a Harry Potter

Objevte filmový Londýn

Vyberte si jeden z našich 20 zájezdů do Londýna na téma: Harry Potter

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/studio-harryho-pottera-rady-a-tipy-na-cestu/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024