Suvenýry z Apulie: 5 tipů, na co vsadit a přivézt si to nejlepší

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8305x

Představujeme pět tipů na typické suvenýry z jihoitalské Apulie.

Vyberte si z našich zájezdů do ApulieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Do některých píšťalek fischietti se dá nalít voda? Jejich zvuk je pak jemnější a líbeznější.

Láká vás Apulie, dosud málo objevený a pohodový kraj v jižní Itálii? Nebo už dokonce máte sbalený kufřík a co nevidět do „podpatku italské boty“ vyrážíte? Nechte si v zavazadle trochu volného místa na suvenýry. Typické pumo, píšťalky fischietti, trullí domečky, prvotřídní olivový olej i gastronomické speciality. Poradíme vám, jaké upomínkové předměty si z Apulie dovézt.

1. Pumo: symbol naděje a nových začátků

PumoPumo

Pumo je zvláštní zaoblený předmět, který budete v Apulii potkávat téměř na každém kroku. Plní stánky se suvenýry, ale především zdobí místní balkony a zahrádky, a dokonce i letištní halu v Bari. Jeho zdobení i velikost se liší, stejně tak jako materiál, že kterého je pumo vyrobené. Největším a nejvyhledávanějším výrobcem je keramička ve městě Grottaglie.

O co se vlastně jedná? Apulijské pumo je symbolem naděje a nových začátků. Nosí štěstí, a proto má každý správný obyvatel Apulie alespoň jedno pumo doma. Místní lidé jim také obdarovávají někoho, kdo se stěhuje nebo začíná s novou aktivitou.

2. Píšťalky fischietti

Typické píšťalky fischietti jsou pěkně barevné Typické píšťalky fischietti jsou pěkně barevné

Dříve sloužily k přivolání stáda, dnes jsou milým a vkusným suvenýrem a pěknou, i když křehkou, hračkou pro děti. Nejčastěji jsou vyrobené z místní keramiky, bývají pestrobarevně zdobené a vypadají jako ptáčci, slepičky či jiná zvířátka. Mívají jeden otvor, kterým se do nich fouká, a další, který se střídavě zakrývá prstem, aby píšťalky vydávaly pěkný zvuk.

Jejich „hlavním městem“ je Rutigliano nedaleko Bari, vyskytují se ovšem všude v Apulii. V malém je vyrábějí i umělci a řemeslníci v Mateře v sousedním kraji Basilicata.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

3. Olivové poklady

Prvotřídní olivový olej je „tekutým zlatem“ z ApuliePrvotřídní olivový olej je „tekutým zlatem“ z Apulie

Území Apulie pokrývají nekonečné olivové háje a fakt, že právě v této oblasti se produkuje nejvíce italského olivového oleje, proto nikoho nepřekvapí. Nachází se tu řada malých lisoven olivového oleje, ve kterých je kladen důraz především na kvalitu. V Apulii koupíte nejen prvotřídní olivový olej, ale také speciality, jako například ochucený olivový olej s pomerančem, citronem, bazalkou, rozmarýnem… Vše je přírodní a bez aromat.

Z olivového oleje se tu také vyrábějí mýdla, krémy, tělová mléka i jiná kosmetika. Výběr je velmi pestrý.

4. Taralli a jiné pochoutky

Místní taralli jsou výborné třeba na zakousnutí k vínu Místní taralli jsou výborné třeba na zakousnutí k vínu

U gastronomie zůstaneme. Už proto, že právě výborná místní kuchyně je velkým lákadlem k cestě do Apulie. Z produktů, které si tu bez problémů nakoupíte a dobře převezete, jsou asi nejtypičtější taralli – malé slané dobrůtky, které se výborně hodí jako malá svačinka nebo třeba na přikusování k vínu. Jsou to malé kroužky, které se dochucují olejem, rozmarýnem, sezamovými semínky i jiným kořením. Do těsta se může přidávat také bílé víno. Jsou suché a mají dlouhou trvanlivost.

Pokud jste spíše na sladké, kupte si mandlové sušenky nebo sušenky s čokoládou, pistáciemi, medem… A pokud budete pokukovat spíše po tekutém suvenýru z Apulie, pak si kromě místního vína, jako je například Primitivo, Negroamaro či Salice Salentino, kupte třeba specialitu z lisovaných a vařených vinných hroznů Vincotto, které má domov poblíž barokního města Lecce, případně likér Padre Peppe, pocházející z Altamury.

5. Výběr z turistických obchůdků

Obchůdky se suvenýry lákají na nejrůznější zboží Obchůdky se suvenýry lákají na nejrůznější zboží

Ve městech v jižní Itálii, stejně tak jako jinde ve světě, prodejci lákají turisty na nejrůznější, více či méně vkusné suvenýry. Můžete si tu pořídit upomínkové předměty jako hrnečky, propisky, přívěsky, magnetky, propisky, utěrky, modely typických domečků trulli a další.

Chcete-li si pořídit podobný suvenýr a přece jenom vsadit na kvalitu, shánějte keramiku z Grottaglie či dekorativní předměty vyrobené z místního tvrdého olivového dřeva nebo z lecceského kamene či z papírové kaše (cartapesta), jejíž používání má ve zdejším regionu dlouhou tradici.  

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Apulie)

Za omamnou krásou Apulie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Apulie

Zájezdy do Apulie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/suvenyry-z-apulie/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024