Apulie: pohádka jižní Itálie

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 57196x

Apulie je malebný kraj v jižní Itálii plný historických památek.

Vyberte si z našich zájezdů do ApulieZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Ideálním výchozím místem pro poznávání Apulie je Bari. Z ČR tam létají přímé lety.

Apulie, to je jihoitalská pohádka. Je to malebný a spíše rovinatý a jen lehce zvlněný kraj plný zvláštních kulatých domečků trulli a olivových hájů. Apulie, to je oblast od pomyslné ostruhy až po podpatek italské boty”, tedy od poloostrova Gargano až po poloostrov Salento. Zdejší krajina má jedinečný charakter, ve městech se mísí vliv mnoha kultur, které se tu po staletí mísily díky strategické poloze ve Středomoří, místní obyvatelé jsou velmi srdeční a život tu plyne svérázným jihoitalským tempem.

Apulie, italsky Puglia, je kraj, kde se v průběhu staletí mísily vlivy mnoha kultur. Není se čemu divit – její poloha ji odpradávna činila snadno dostupným dílem námořních výprav, ale i ideálním výchozím bodem pro obchodní cesty na Blízký východ. Přístav v hlavním městě Apulie – v Bari – je dodnes velmi rušný a využívaný. V Otrantu už slouží přístav jen pro menší turistické lodě, ovšem v minulosti  si v něm dělali zastávku obchodníci z Benátek, plující do Byzantské říše. Od břehů Albánie dělí Otranto 70 km.

Tady se mísily kultury

Již v období 9.–8. století př. n. l. tu byla řecká kolonie, poté území dobyli staří Římané, kteří sem přicházeli po nově vybudované slavné silnici Via Appia. Vládli tu Gótové, Byzantinci, Langobardi, Arabové, Normané i Štaufové, za jejichž vlády od 13. století se oblasti dostalo snad největšího rozkvětu. Panovník Fridrich II. Štaufský si tu nechal postavit záhadný „osmičkový” hrad Castel del Monte, který ozdobí italskou jednocentovou minci a jehož konstrukce i účel dodnes vrtá hlavu běžným návštěvníkům i vědcům a myslitelům.

Charakteristickým znakem Apulie jsou také všudypřítomné kulaté domečky s kuželovitou střechou, tzv. trulli. Některé stojí volně v krajině, jiné tvoří celá města. Největší koncentrace jich je v takřka pohádkového městečku Alberobello. A nejsou pouhou turistickou atrakcí, v mnohých se dosud běžně bydlí.

K moři? K moři!

Apulie je také synonymem pro ideální dovolenou u moře. Apulisjské pobřeží je dlouhé téměř 800 km, což je přibližně stejná délka, jakou má hranice České republiky s Polskem. Pláže jsou různorodé – oblázkové i písečné, kilometrové i malé a schované mezi útesy. Průzračně čistá voda a příjemné podnebí jsou samozřejmostí.

Orecchiette na tisíc způsobů

Život tu plyne svým vlastním tempem. Místní obyvatelé se přizpůsobili nehostinné krajině mimo jiné tím, jaká obydlí stavěli, čemu se věnovali a co jedli. Místní kuchyně je označovaná jako cucina povera, kuchyně chudých. To ovšem nic nemění na tom, že je jednoduše výborná. Důraz je kladen na volbu těch nejlepších, pokud možno místních, surovin a pečlivou přípravu.

Co město či oblasti, to jiná gastronomická specialita. Celou Apulií napříč se ovšem jedí ve velkém typické orecchiette. To jsou doslova ouška, těstoviny vypadající jako ouška či mušličky. Připravují se s rajčaty či jinou zeleninou, sýrem, mletým masem i jinak. Důležitá je volba právě tohoto tvaru těstovin. V některých částech Apulie, jako například v historické části metropole Bari, můžete dosud vidět hospodyně, jak orecchiette připravují a následně suší venku na ulici před svými domy.

Ve velkém se tu jedí také malé slané suchary – taralli. Ve městě Altamura nezapomeňte ochutnat místní chléb, která jako jediné pečivo získal označení DOC. Prestižními oceněními se pyšní i vyhlášená apulijská vína.

Tisíce pokladů a milí lidé

Místní města jsou plná historických památek a významných katedrál, z nichž některé se pyšní i označením basilica minore. Město Lecce je proslulé svými barokními paláci – právě v Lecce se zrodil stavební sloh, označovaný jako „lecceské baroko”. Domy v Ostuni jsou naopak jednodušší a všechny jsou sněhově bílé, proto je Ostuni označované jako „Bílé město”.

Apulijská města jsou plná kontrastů. V době polední siesty se zdají být takřka vylidněná, večer to v mnohých z nich naopak pěkně žije. Když se dáte do řeči s místními lidmi, zjistíte, že jsou velmi vstřícní a srdeční.

A i když mnozí z nich jsou nuceni svůj kraj z ekonomických důvodů opustit a odejít například do severnějších částí Itálie, svůj kraj milují a nedají na něj dopustit. Má totiž zkrátka něco do sebe!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Apulie)

Za omamnou krásou Apulie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Apulie

Zájezdy do Apulie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/apulie/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024