Bari: hlavní město Apulie plné působivých kontrastů

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 58553x

Bari je hlavní město Apulie plné působivých kontrastů.

Vyberte si z našich 29 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Letiště v Bari nese dva názvy: Palese a Letiště Karola Wojtyly? To je vlastní jméno papeže Jana Pavla II.

Bari je metropole jižní Itálie, kde to žije. Přiletíte-li do Apulie letecky, přistanete právě v Bari, hlavním městě tohoto regionu. Kromě historických památek vás tu přivítají rušné bulváry plné obchodů a široké možnosti kulturního a společenského vyžití.

Bari je hlavním městem Apulie, ve kterém žije přibližně 320 000 obyvatel. A je to tu znát, městský život si tady užijete na plné obrátky. Zároveň ale při návštěvě Bari nebudete ochuzeni ani o typické jihoitalské kamenné uličky, ve kterých místní ženy přímo před zraky kolemjdoucích připravují typické místní těstoviny orecchiette a místní mládež (a nejen ta) se hlasitě prohání na skútrech. Nad ulicemi tu z balkonů visí prádlo a vy si budete připadat tak trochu jako v jiném světě. A pak stačí pár minut pěší chůze a rázem se ocitnete opět v moderní metropoli.

Přístav jako brána do světa

Onou typickou jihoitalskou částí, kde se vám možná bude zdát, jako by se čas zastavil, je stará městská část Bari Vecchia. Nachází se na přirozeném výběžku do Jaderského moře, na místě původního osídlení Bari a v těsné blízkosti místního přístavu. Ten byl v minulosti považován za jakousi bránu do Evropy, na Balkán a na Střední východ a i dnes má pro město (a potažmo pro celou jižní Itálii) velký význam.

Na okraji historické části a tak trochu i jejím symbolem je normansko-švábská pevnost Castello normanno-svevo. Na ještě starších základech tu byl postaven v roce 1132. Mohutná pevnost je dnes místem konání mnoha výstav a kulturních akcí.

Baziliky Starého města

Nedaleko se nachází bazilika sv. Mikuláše - Basilica di San Nicola. Svatý Mikuláš (Nicola) je patronem města. Jedná se o monumentální románskou památku, která vznikla na troskách někdejšího byzantského paláce v letech 1087–1197.

V její kryptě jsou umístěny ostatky svatého Mikuláše a to je také důvod, proč je bazilika velmi vyhledávaným místem poutníků. Je jím už od samotného počátku své existence, od roku 1087, co byl rok, kdy do Bari kupci z Benátek přivezli světcovy ostatky, do té doby uložené ve městě Myra v dnešním Turecku, kde podle legendy Mikuláš zemřel v roce 343. Právě pro uctivé uložení jeho ostatků byla současná bazilika vystavěna.  

Co by kamenem dohodil, se nachází další bazilika – Cattedrale di San Sabino. Je vrcholným dílem románského apulijského stylu. Její sněhově bílé průčelí zdobí mohutná rozeta.

Staré město lemuje nábřeží Lungomare, které přímo vybízí k romantickým procházkám plným pěkných výhledů. Patří k těm nejdelším v celé Itálii.

Rušné moderní centrum

Stačí pár minut pěší chůze a rázem se místo ve Starém městě ocitnete v živém centru moderního města. Vymezují ho především rušné bulváry Corso Vittorio Emanuele II, Corso Cavour a pravoúhlá síť ulice v jejich okolí. Bulváry, náměstí i pěší zóny jsou plné obchodů, restaurací a lidí, kteří tudy procházejí, posedávají anebo se jen přišli potkat se svými známými. Ruch tu neustává ani v pozdních večerních hodinách.

Za kulturou do divadla a do muzea

Na ulici Corso Vittorio Emanuele II se nachází mimo jiné radnice a vyhlášené divadlo Teatro Petruzzelli, inaugurované v roce 1903. Po požáru bylo v roce 1991 obnoveno a je v soukromých rukou rodiny Messeni Nemagna. To ho činí největším soukromým divadlem v Evropě. Ani v celkovém srovnání divadel se ovšem rozhodně nemá za co stydět, Teatro Petruzzelli se řadí k těm největším divadlům v Evropě, jako je pařížská Opéra Garnier, Vídeňská státní opera, budova milánské opery La Scala či Teatro Massimo v Palermu.

Užijí si tu i milovníci muzeálních sbírek. K nejdůležitějším muzeím v Bari patří Museo Diocesano, umístěné v někdejším biskupském paláci, Pinacoteca Provinciale Corrado Giaquinto či nedávno otevřené Museo Nicolaiano.

Bari je fascinující město, ve kterém se prolíná staré a moderní. Je to příjemně hektické místo, ve kterém se nudit rozhodně nebudete. Navíc je to ideální výchozí místo pro další cesty po Apulii.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bari/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024