Svátky ve Francii: ohňostroje nad Eiffelovkou, vojenská paráda a drobounké pugéty konvalinek

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 32512x

Státní svátky ve Francii jsou obvykle ve znamení vojenských přehlídek a ohňostrojů nad Eiffelovou věží.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do FrancieZobrazit zájezdy

Víte, že...

Francouzské děti milují svátek Tří králů? Maminky pečou dort zdobený korunou vystřiženou ze zlatého papíru. Do dortu se zapéká malá figurka černého krále a ten, kdo ji najde, je jmenován čestným králem oslav. 

Návštěvník Paříže může snadno nabýt pocitu, že se ve francouzské metropoli neustále něco slaví. Během roku se tady koná velké množství festivalů a akcí, díky kterým se Paříži přezdívá „město svátků“. Mezi slavnostní dny patří i oficiální státní svátky, o kterých je dobré před vaší návštěvou něco vědět – mohou vás totiž překvapit nejen příjemnými kratochvílemi, ale také různými omezeními.

Ve francouzském kalendáři najdeme celkem jedenáct oficiálních státních svátků, z nichž některé jsou čistě civilní a některé mají náboženský původ. Tyto dny je důležité mít před vaší cestou do Paříže na paměti, protože během nich může být omezena doprava, drtivá většina obchodů (s výjimkou suvenýrů a zařízení určených pro turisty) má zavřeno a také leckterá muzea a památky nebývají v některé státní svátky přístupné veřejnosti.

Během významných svátků se pak konají průvody, přehlídky či jiné doprovodné akce a je tedy třeba se předem připravit na větší davy lidí. Na místě je samozřejmě také zvýšená ostražitost, především před kapsáři.

Nový rok (Jour de l´an) – 1. leden

Oslavy Nového roku jsou v Paříži jedny z největších, a pokud se tohoto zážitku chcete zúčastnit, měli byste mít na paměti, že rozhodně nebudete sami, kdo měl tento nápad. Nezapomenutelné je silvestrovskou noc strávit především na místech jako je bulvár Champs-Elysées, na Martových polích přímo u Eiffelovy věže nebo na náměstí Bastily.

Na hlavních místech oslav najdete stánky s občerstvením a prodavače nezbytného šampaňského. V centru Paříže je během silvestrovských oslav zakázáno užívání jakékoliv pyrotechniky a z bezpečnostních důvodů se zde nekoná ani ohňostroj. Zato si s úderem půlnoci můžete poslechnout orchestr troubících aut a samozřejmě si dopřát nezapomenutelné přípitky a novoroční polibky pod Eiffelovou věží. Většina památek a muzeí je uzavřena.

Velikonoční pondělí (Lundi de Pâques) – pohyblivé datum

Velikonoce jsou spojeny hlavně se zábavou pro dětiVelikonoce jsou spojeny hlavně se zábavou pro děti

Během Velikonoc se v Paříži konají akce zejména pro děti. Francouzské děti hledají o velikonočních svátcích vajíčka ukrytá v zahradách a parcích, ať již těch soukromých nebo veřejných. Velikonoční program pro děti nabízí tradičně i pařížský Disneyland. Během Velikonoc začíná také velká pouť Foire du Trône ve Vincennském lesíku s atrakcemi, kolotoči, cukrovou vatou a jinými pouťovými lákadly.

V pařížských kostelech a katedrálách se konají působivé mše – pokud tu budete během Velikonoc, rozhodně nevynechejte mši v katedrále Notre Dame: odnesete si působivý zážitek, který se nedá s klasickou návštěvou chrámu srovnat. Na Velikonoční pondělí je většina hlavních pařížských památek otevřena veřejnosti, před plánovanou návštěvou si však raději ověřte otevírací doby památek a muzeí, která chcete navštívit.

Svátek práce (Fête du Travail) – 1. květen

V tento den se můžete v Paříži stát svědky četných demonstrací. Tradičním zvykem na prvního máje tu není polibek pod rozkvetlým stromem jako u nás, ale symbol zůstává květinový – je jím totiž opojně vonící konvalinka. Francouzi si kupují konvalinky domů do vázy nebo je připínají na oblečení. Některé památky a muzea mohou být v tento den uzavřena, proto doporučujeme zjistit si předem otevírací dobu konkrétních objektů, které se chystáte navštívit.

Den vítězství (Fête de la Victoire) – 8. květen

Oslavy Dne vítězství jsou spojeny s poctami hrdinům Oslavy Dne vítězství jsou spojeny s poctami hrdinům

Den vítězství nad fašismem je v Paříži charakterizován slavnostními upomínkovými akcemi a průvody. Prezident republiky tradičně pokládá květiny na hrob neznámého vojína pod Vítězným obloukem a také zde oživuje věčný oheň. Následně se přesouvá na nedaleké náměstí Clemenceau, kde květiny klade také k soše generála de Gaulla.

Většina památek a muzeí je v tento den turistům otevřena (kromě omezení u Vítězného oblouku) a jednotlivá muzea mohou pořádat zajímavé výstavy a programy spojené s tímto výročím. Takovéto akce často probíhají například v Invalidovně nebo Velkém paláci.

Nanebevstoupení Páně (Ascencion) – 39 dní po Velikonocích (čtvrtek)

Den Nanebevstoupení Páně je svátkem, který se u nás jako státní svátek neslaví, proto se v Paříži nedejte zaskočit tím, že obchody budou zavřené. Muzea a památky zůstávají otevřeny veřejnosti.

Svatodušní pondělí (Pentecôte) – 50 dní po Velikonocích

O Svatodušním pondělí jsou v oblibě pikniky O Svatodušním pondělí jsou v oblibě pikniky

Stejně jako u Nanebevstoupení Páně ani na Svatodušní pondělí není našinec zvyklý na zavřené obchody a jiná omezení. Pařížané si často tento volný den užívají piknikem v parcích a zahradách, není tedy nic lepšího, než se k nim pěkně po francouzsku přidat! K příjemnému odpočinku v centru města lákají především Lucemburské nebo Tuilerijské zahrady.

Zhruba v tomto období také končí pouť Foire du Trône, je to tedy jedna z posledních možností, kdy ji navštívit. Muzea a památky zůstávají otevřeny a některé mají v tento den vstup zdarma.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

Oslavy pádu Bastily (Fête nationale français) – 14. červenec

Letka francouzských vzdušných sil při akrobacii Letka francouzských vzdušných sil při akrobacii

Oslavy 14. července jsou ty nejvelkolepější, se kterými se po celé Francii můžete setkat. Francouzi si oslavami připomínají výročí počátku Velké francouzské revoluce a pád pevnosti Bastily. Přes den uvidíte hasičské a vojenské defilé na Champs-Elysées (jedna z největších přehlídek na světě), stejně tak jako přehlídku letadel a helikoptér.

Jedním z vrcholů tohoto dne je akrobatické číslo letky francouzských vzdušných sil, která kreslí na nebe nad Paříží trikolóru. V ulicích se tančí, pořádají se koncerty a oslavy jsou skutečně v plném proudu. Večer si můžete užít ohňostroj nad Eiffelovou věží nebo se zúčastnit některého z tradičních velkých hasičských nebo lidových bálů. Některé památky a muzea mohou být v tento den uzavřena, doporučujeme proto si zjistit předem otevírací dobu konkrétních objektů, které plánujete v tento den navštívit.

Nanebevzetí Panny Marie (Assomption) – 15. srpen

Katedrála Notre Dame je zasvěcena Panně MariiKatedrála Notre Dame je zasvěcena Panně Marii

Patnáctého srpna si Francouzi připomínají Pannu Marii, která je patronkou Francie. Státní svátek však na tento den stanovil teprve Napoleon Bonaparte, aby mohl slavit svoje narozeniny, které na 15. srpen připadaly. Působivé mše se konají opět v katedrále Notre Dame, která je Panně Marii zasvěcena.

K jejímu uctění pořádá 14. srpna večer katedrála plavbu věřících po Seině a 15. srpna odpoledne několik desítek tisíc věřících potkáte v průvodu přes ostrov Cité, nábřeží Seiny a ostrov svatého Ludvíka. Kromě uzavření obchodů byste se coby turisté v Paříži neměli setkat s výraznějšími omezeními.

Svátek všech svatých (Toussaint) – 1. listopad

Francouzské dušičky jsou opět jedním ze státních svátků, které jsou u nás běžným pracovním dnem. Budete-li v tento den v Paříži, není lepší příležitost než vydat se na procházku po slavných hřbitovech právě dnes, kdy budou zářit světly tisíců svíček. Navštivte třeba největší pařížský hřbitov Père-Lachaise s hrobem Edith Piaf, Oscara Wildea či Jimmyho Morrisona. Většina památek a muzeí by v tento den měla být otevřena veřejnosti.

Příměří (Armistice) – 11. listopad

Invalidovna je dnes sídlem Muzea vojenství Invalidovna je dnes sídlem Muzea vojenství

Jedenáctého listopadu Francouzi oslavují konec První světové války. Muzea orientovaná na válečnou tématiku mohou u příležitosti tohoto výročí nabízet zajímavé výstavy. Na mnoha místech také uvidíte francouzskou trikolóru a samozřejmostí je položení květin k hrobu neznámého vojína francouzským prezidentem a vojenská přehlídka. Většina památek a muzeí by v tento den měla být otevřena veřejnosti.

Vánoce (Noël) – 25. prosinec

Vánoce Francouzi milujíVánoce Francouzi milují

Období adventu a vánočních svátků je pro návštěvu Paříže jedno z nejkouzelnějších. Musíte se sice připravit na davy, které si stejně jako vy budou chtít vychutnat vánoční atmosféru, ale adventní trhy na Champs-Elysées či na pařížském Manhattanu ve čtvrti La Défense stojí za to. Na 25. prosinec připadá státní svátek a většina památek a muzeí je uzavřena veřejnosti.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Francie

Sladká Francie, říkají...

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/svatky-ve-francii/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024