Tuilerijské zahrady: park v samotném centru Paříže, čítající přes 3000 platanů a kaštanů

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 14134x

Rozlehlé zahrady, čítající přes 3000 platanů a kaštanů, ohraničené z jedné strany proslaveným Louvrem.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Chystáte se do Louvru a nechcete čekat hodinové fronty u hlavního vchodu prosklené pyramidy? Právě na tomto nádvoří, kousek od Carrouselského oblouku, máte po obou stranách dva nenápadné kamenné podchody do areálu Louvru, kterými projdete přes butiky až k obrácené pyramidě, odkud můžete projít rovnou do muzea.

Oáza klidu pro pařížské domorodce, útočiště pro návštěvníky Louvru, kteří tráví hodiny prohlídkou v muzeu... Vítejte v pompézních barokních předzahradách Louvru! Tuilerijské zahrady o rozloze 28 hektarů se i navzdory tisícům návštěvníků nedají zaplnit, proto se tady i vy budete cítit příjemně. 

Rozlehlé zahrady, čítající přes 3000 platanů a kaštanů, ohraničené z jedné strany proslaveným Louvrem a z druhé strany nejmonumentálnějším náměstím v Paříži, náměstím Svornosti, vám poskytnou nejen další kulturní zážitek, ale stávají se rovněž místem odpočinku a siesty během dne plného poznávání.

Věděli jste, že zahrady nacházející se hned v samotném srdci a centru města, tedy na 1. městském obvodu, mají o pouhých 5 hektarů více než zahrady Lucemburské? V tomto parku však máte hned několik možností, jak strávit volné chvíle odpočinku.

1. Jedinečná muzea součástí zahrad

Hned za hlavní bránou do skvostných zahrad vás čekají dvě překvapení. Po levé straně najdete budovu bývalé míčovny, tzv. Galerie National de jeu de Paume, kde se skrývají jedny z nejlepších uměleckých děl moderního umění.

Po pravé straně vás pak nadchne muzeum impressionistické – budova bývalé Oranžerie, která dodnes nese jméno Musée de l´Orangerie. Jedná se o dvě oválné budovy vytvořené hlavně pro obraz Lekníny od Moneta. Narazit tu pak můžete na další zvučná jména jako je Renoir, Matisse, Cézanne, Sisley či Soutin. Pokud už v zahradách budete, toto si rozhodně nemůžete nechat ujít.

2. Ruské kolo o Vánocích a Lunapark o prázdninách

Zavítáte-li do Paříže během adventu, hned před branami Tuilerijských zahrad budete moci okusit zážitek podobný tomu na Londýnském oku. Obrovské ruské kolo má sice oproti londýnskému „pouze“ 60 metrů, plní však stejnou funkci - parádní výhled na město. Pokud je dobrá viditelnost, Paříž se vám odhalí v celé své kráse.

Pokud se vydáte do města lásky během prázdninových měsíců, budete mít možnost zažít atmosféru jediného lunaparku, který v centru Paříže můžete navštívit. Desítky atrakcí a stánků, které se rozléhají po celé straně zahrad paralelně s ulicí Rivoli. 

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

3. Poníci a osli

Stejně jako na Martových polích, která se rozléhají v blízkosti Eiffelovy věže, i tady máte možnost nechat povozit děti na ponících či oslech po celé délce zahrad.

4. Galerie slavných soch

Pakliže nenavštívíte Rodinovo muzeum, nezoufejte. Hned za muzeem Oranžerie máte skvělou možnost zhlédnout skvosty Rodinova sochařského umění. Nejznámější sousoší a sochy jako Polibek, Stín nebo Eva určené pro Bránu pekel můžete zdarma obdivovat i tady. Kromě nejznámějšího Augusta Rodina tu však můžete vidět i desítky dalších slavných soch od Aristida Maillola, Barriasa, Caina či Roye Lichtensteina

5. Občerstvení a luxusní poleženíčko

V zahradách se nachází nespočet malých jezírek s příjemným posezením. Na začátku a na konci zahrad pak máte dvě centrální, obrovská, uměle vytvořená jezera, „oválné bazény“, které jsou ze všech stran obklopeny zelenými židličkami. Existují dva typy: 1. klasický typ židle, 2. typ je spíše podobný lehátku, ideální na opalování nebo odpočinek.

Během sezony je na začátku zahrad v provozu stánek se zmrzlinou, podle Francouzů je to ta nejlepší zmrzka, na kterou můžete narazit. Jmenuje se Amorino, je původem je z Itálie a v Paříži má hned několik poboček.

V centrální části zahrad je několik restaurací a bister s venkovním posezením ve stínech platanů. Ke konci zahrad už při samotném vstupu k muzeu Louvre je pobočka oblíbené pekárny Paul, kde se můžete posilnit báječnou kávou a něčím dobrým na zub.

Kromě všech vyjmenovaných aktivit si v krásném parku můžete užívat pohody a relaxu, pronajmout si malou plechetnici, kterou pak pustíte na jezírku anebo si zahrát pétanque. Jedno je však jasné, v Tuilerijských zahradách se rozhodně nudit nebudete.

Carrousel – pomyslná brána Louvru a nejmenší z vítězných oblouků

Prostranství před Louvrem zcela jasně dominuje Carrouselský oblouk – l´Arc de Triomphe du Carrousel, který je považován za jakousi bránu k Louvru. Je to nejmenší ze tří vítězných oblouků, jenž je v jedné linii s klasickým l´Arc de Triomphe a následně s Velkou Archou – Grande Arche, která je v moderní čtvrti la Défense.

Sám Napoleon Bonaparte nechal tento oblouk postavit pro svoji Grand armée po sérii vítězných bitev. Na rozdíl od druhého vítězného oblouku měl štěstí a této dostavby se i dožil.

Velkolepá historie

Věděli jste, že park, kde si dneska můžete odpočinout vznikl už v 16. století? Do druhé poloviny 19. století tu dokonce stával královský Tuilerijský palác, kde přebýval Ludvík XIV., než se odstěhoval do Versailles.

Tuilerijské zahrady nejprve vznikly v 16. století na přání Kateřiny Medicejské, která se provdala do francouzského rodu Valois. Nesly se v duchu renesanční Itálie, podobně jako dnes Lucemburské zahrady pro Marii Medicejskou. V 17. století byly však na přání Ludvíka IX. přepracovány do barokního stylu mistrem svého řemesla, geniálním zahradním architektem André Le Notrem.

Právě do roku 1871 tu stávala jedna z dalších královských rezidencí – Tuilerijský palác, který v podstatě uzavíral komplex křídel Louvru. Během pařížské komuny však budova vyhořela a tím se stal Louvre v západní části otevřeným komplexem.

Zajímavostí je, že od roku 2003 výbor ve Francii usiluje o znovupostavení paláce. Náklady se však odhadují na 300 milionů eur. Postavením paláce by zahrady znovu získaly původní kompozici a s ním také zpět funkci palácových zahrad.

Zajímavá historická data

V roce 1783 tu poprvé vzlétl balón bratří Montgolfiérů, kteří naplnily balón plynem. Prvními pasažéry však nebyli lidé, ale kouhout, beran a kachna.

V roce 1900, při příležitosti Olympijských her v Paříži, se zahrady proměnily na jedno ze stanovišť. Probíhaly tu nejprestižnější šermířské soutěže.

Během druhé světové války byly zahrady zpustošeny, zároveň se zelinářským skladem, kde se uchovávaly obrovské zásoby ovoce a zeleniny.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/tuilerijske-zahrady/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024