TOP 10 filmů pro cestovatele: To musíte vidět!

Katarína Gecelovská Katarína Gecelovská, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 1. 2021 • Přečteno 7864x

Fantazie, či skutečnost? Proměňte se v hrdiny vašich oblíbených filmů a probádejte s nimi svět. Třeba hned dnes večer!

Vyberte si z našich zájezdů na BaliZobrazit zájezdy

Ne vždy máme možnost volně cestovat. Někdy nás životní okolnosti doslova uvězní doma. V časech, kdy musíme setrvat v našich domovech, ale wanderlust pracuje naplno, nezbývá nám nic jiného, než cestovat alespoň prostřednictvím naší fantazie. Pokud se na to ale podíváme z druhé stránky, může nám to být skvělou inspirací!

Super dostupným prostředkem k cestování z pohodlí domova je sledování filmů. Z obrovského množství filmů pro cestovatele jsme pro vás vybrali 10 titulů, přičemž jsme se snažili vybrat různé žánry a obsáhnout co nejširší paletu zemí. Tak si udělejte pohodlí, vydejte se s námi do světa díky filmu a načerpejte inspiraci pro svůj cestovatelský bucket list!

1. Útěk do divočiny (2007)

Into the Wild je jedním z nejvíce jmenovaných filmů o cestování. Hlavní hrdina filmu necestuje napříč světem, ale utíká od něj. Podstata příběhu, která tkví v samotném názvu, je příběhem hledání vnitřního klidu mimo civilizaci. Charismatický Emile Hirsch opustí svůj dobře nastartovaný život absolventa, aby se zbavil tíhy materiálního života a našel vlastní štěstí uprostřed americké divočiny s novým jménem Alexander Supertramp.

Film bude lahodit hlavně trampům a milovníkům samotářského života v duchu díla spisovatele Henryho Davida Thoreaua Walden aneb Život v lesích. Režii a scénář má na triku Sean Penn, hudbu Eddie Vedder. Biografický film, natočený podle stejnojmenné knihy Jona Krakauera Útěk do divočiny, by měl vidět každý cestovatel.

2. Pláž (2000)

Pláž Maya Bay z filmu PlážPláž Maya Bay z filmu Pláž

Setkání vynikajícího režiséra Dannyho Boyla (Trainspotting 1+2, Sunshine, Milionář z chatrče, 127 hodin) a oblíbeného herce Leonarda DiCapria. Snímek natočený podle stejnojmenné knihy Pláž od Alexe Garlanda, která je biblí pravých cestovatelů, kteří hledají ráj na Zemi.

„Všichni hledáme něco jiného, ale ve finále děláme totéž.“ Problém narůstajícího masového turismu, který se hlavní hrdinové snaží překonat. To se jim podaří díky objevení skryté pláže na ostrově v národním parku v Thajském zálivu, kde tajně žije komunita cestovatelů. Tento ráj překonává jejich očekávání, zároveň přináší zklamání a fatální důsledky. Film vás vtáhne i vynikajícím soundtrackem a možná inspiruje k přečtení knižní předlohy. 

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

3. Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Komedie s prvky dramatu a fantasy, v níž hrdina pomocí cestování objeví svou pravou osobnost. Příběh nenápadného archiváře fotografií, který nedokáže ani na internetové seznamce napsat o sobě pár zajímavých vět.

Díky podnětu změny v zaměstnání překoná nesmělý Walter Mitty během pár dní neobyčejná dobrodružství v Grónsku, na Islandu a v Himalájích a zároveň objeví své pravé já, které si umí obhájit. Hlavního hrdinu ztvárnil Ben Stiller, který se zároveň chopil režie. Ve vedlejší roli mu sekunduje vynikající Sean Penn. Film je perfektně zvládnutý nejen díky představitelům, ale i z vizuální a hudební stránky.

4. Motocyklové deníky (2004)

Motocyklové deníkyMotocyklové deníky

Biografický film inspirovaný zápisky z cestovních deníků Ernesta Che Guevary Notas de viaje a jeho přítele Alberta Granady Con el Che por America Latina. Dvojice se v roce 1952 rozhodne překonat 8 000 kilometrů napříč Latinskou Amerikou na motorce. Dílo nese sociální odkaz, ale zároveň se snaží vykreslit známého revolucionáře apoliticky.

Cesta dvou přátel, které spojuje „nespokojená a zasněná duše a neutišitelná touha po cestování“, začíná v jejich rodné Argentině. Původní plán je projít za 4 měsíce Chile, Peru, Kolumbii a skončit ve Venezuele. Dvojice během dobrodružné cesty poznává nejen krásnou přírodu Jižní Ameriky, ale objevuje i bídu a nespravedlnost, v níž žijí původní národy. My tak sledujeme přerod z mladého studenta Ernesta v uvědomělého Che. Nečekaný důsledek cesty pro Che Guevaru zůstane nejen překonávat hranice států, ale hlavně národnostních předsudků a rozdílů.

5. V Bruggách (2008)

Je libo trochu krimi a dramatu? Pokud k tomu uvítáte i prvky komedie, pak „jeďte do Brugg“. „A já ani nevěděl, kde ty pitomý Bruggy jsou… Je to v Belgii.“ Nájemního vraha v podání Colina Farrella práce zavála do Brugg. A to ani netušil, že Bruggy jsou belgickými Benátkami.

Díky tomu, že kolega tohoto ignorantského mladíka „rád poznává“, máme i my možnost objevovat toto malebné belgické městečko. Jak se to již v kriminálkách děje, věci se zamotají, příběh se zauzluje, pobyt se prodlužuje. Mají nájemní vrazi svědomí? Irský herec Colin Farrell, Brendan Gleeson, známý také z filmů o Harrym Potterovi, a krásná Clémence Poésy v sympatické černé komedii.

6. Před úsvitem (1995), Před soumrakem (2004), Před půlnocí (2013)

Před úsvitemPřed úsvitem

Dílo je součástí dlouholeté spolupráce režiséra Richarda Linklatera a herce Ethana Hawka. Po prvním díle se ke spolupráci na scénáři k Linkaterovi přidal i samotný Hawke i Julie Delpy, která ztvárňuje ženskou představitelku. Výsledkem jsou tři snímky, které ukazují epizodní životní setkání dvojice napříč časem a světem.

Poprvé se francouzská studentka a americký mladík setkávají ve vlaku z Budapešti do Vídně, ve které nakonec spolu stráví 12 hodin. Vedou nekonečné debaty o životě a jeho smyslu, o mezilidských vztazích a vzájemně se sbližují. Znovu se pak ale setkávají až téměř o 10 let později v Paříži. A společné poznávání a debaty o životě pokračují.

V poslední části už vidíme dvojici o další dekádu později. Ve společném životě na konci rodinné dovolené v Řecku, mají spolu dvě děti, společnou minulost, běžné rodinné problémy a stále se poznávají. Upřímná trilogie, která se dá skouknout za jeden večer.

7. Divočina (2014)

Další útěk od civilizace. Na rozdíl od Alexandra Supertrampa a Waltera Mittyho sledujeme ženskou hrdinku, kterou ztvárnila Reese Witherspoon, jak se ve snaze změnit svůj život a najít vnitřní klid vydává na pěší pouť na 1 770 kilometrů dlouhou Pacifickou hřebenovku.

Po smrti matky a rozpadu manželství se silně nepřipravená Cheryl vydává na pouť, která ji vede divočinou od Mohavské pouště až do státu Washington. Zvyklá na bohémský život ve městě a bez zkušeností s životem v přírodě na ni na cestě čekají nepředvídatelné i zoufalé situace. Přestože se vícekrát ocitne na dně svých psychických i fyzických sil, na konci objeví vlastní sílu a štěstí.

8. Půlnoc v Paříži (2011)

Půlnoc v PařížiPůlnoc v Paříži

Co by to byl za seznam top filmů, kdyby se na něm neobjevil režisér Woody Allen. Allen nás sice neprovede po celém světě, ale vezme nás do Paříže 20. století. Romantická komedie s prvky fantasy, kde hlavního hrdinu ztvárnil Owen Wilson, jako významný spisovatel cestující z USA do Francie, aby našel inspiraci pro svou stagnující tvorbu.

Díky cestování v čase se ocitá v éře dekadentní Paříže, kde v literárních klubech teče absinth proudem. Setkává se tu se spisovateli, jako jsou Francis Scott Fitzgerald, Jean Cocteau, Ernest Hemingway, Thomas Stearns Eliot... Film vás vtáhne do světa umělců a pobaví složitostí mezilidských vztahů.

9. Jíst, meditovat, milovat (2010)

Námětem je dost častý důvod pro cestování – cestování jako terapie, vypořádání se s životní krizí, cestování jako odpověď na nutnost životní změny. Julia Roberts zjistí, že ve svém životě cítí prázdno, a po rozvodu a ukončení kariéry se vydá do světa.

V romantickém Římě se naučí jíst a užívat si život jménem italského dolce far niente, sladkého nicnedělání. Následně putuje do Indie, kde dokáže díky meditaci „přestat myslet, nechat všechno plavat“. A nakonec, milovat se opět naučí v tropickém ráji Bali. Těmito krásnými místy vás provedou krásná Julia Roberts, okouzlující James Franco a šarmantní Javier Bardem.

10. Eurotrip (2004)

EurotripEurotrip

Na závěr něco na odlehčení. Komedie, na hraně s parodií, typu road movie sleduje cestu amerických studentů po Evropě, na které nechybí ani zastávka v Bratislavě.

Cesta s romantickou zápletkou vede z amerického města Ohio přes Londýn, romantickou Paříž, zábavní Amsterdam, papežský Vatikán, dále přes Bratislavu až do Berlína. Pro mladší publikum notoricky známé hlášky „Scotty doesn't know“ a „Mi scusi“, to je zaručený úspěch vtipné road movie.

Katarína Gecelovská

Katarína GecelovskáSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Indonésie (Bali)

Balijský ráj na vlastní kůži

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Bali

Zájezdy na Bali

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. listopadu

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 35 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. července

Francie

Sladká Francie, říkají...

Vyberte si jeden z našich 35 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpna

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 25 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpna

Thajsko

Ochutnejte exotiku Thajska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Thajska

Zájezdy do Thajska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-10-filmu-pro-cestovatele/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024