TOP 4 místa, kde se Harry Potter učil kouzlit: vstupte s námi na půdu školy v Harrow a v Oxfordu

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 3. 2020 • Přečteno 10248x

I Harry Potter potřeboval učitele, aby se naučil čarodějnické schopnosti ovládat. Kde se odehrávaly scény z Bradavické školy ve skutečnosti?

17 zájezdů na téma: Harry Potter – Anglie / Velká BritánieZobrazit zájezdy

Talentovaný student Harry Potter, který si získal obdiv spolužáků a srdce diváků, zdokonaloval své umění ve škole čar a kouzel v Bradavicích. Alespoň tak to podává filmové zpracování jeho příběhů. Na místa, kde proběhly nejznámější školní scény ve skutečnosti, se s námi můžete podívat právě teď. Chodbami, učebnami nebo univerzitní knihovnou, kde se známé scény odehrály, denně projdou desítky nejnadanějších žáků v Británii. Vítejte v Harrow a Oxfordu! 

1. Škola v Harrow

Škola v HarrowŠkola v Harrow

Nedaleko Londýna byste našli historickou chlapeckou školu, která byla založena už za vlády královny Alžběty I. Studuje tady asi 800 chlapců a ročně jejich rodiče zaplatí školné téměř 13 000 liber. Studoval tu třeba britský premiér Winston Churchill. Zaklínadla jsou základem kouzelnického umění a Harryho vyučujícím v tomto oboru byl profesor Kratiknot.

Čtení na podobné témaHarry Potter: Co skrývá čarodějný sirotek z Bradavic?Přečíst

Ve vůbec první hodině se Harry učí důležité zaklínadlo „Wingardium Leviosa“, které způsobí, že objekt se bude vznášet. Pamatujete si, jak Hermiona opravovala Rona, že to vyslovuje špatně? Tak přesně tato scéna se natáčela v jedné z učeben v nejstarší části školy. Bohužel není přístupná běžnému návštěvníkovi. Zajímavostí je, že Rowlingová se inspirovala pro velkou část názvů zaklínadel a lektvarů v latině, kterou studovala na univerzitě.

2. Christ Church v Oxfordu

Christ Church v OxforduChrist Church v Oxfordu

Oxford. Už jen ten název v nás vyvolává představy starodávných budov plných vědění, znalost a možná i tajemství... Podobně jako Bradavice. Když se řekne Oxford a Harry Potter, vybaví se slavná Christ Church College a její jídelna, která se stala předlohou pro Velkou síň v Bradavicích. Tu filmaři postavili v Leavesdenských studiích, kde ji dnes můžete navštívit. Velká síň se objevila v téměř všech filmech o Harrym Potterovi a štáb zde často potřeboval instalovat různé filmové triky.

Asi mi dáte za pravdu, že to by v univerzitní jídelně úplně nešlo. A tak se jídelnou v Christ Church jen inspirovali a vše ostatní postavili ve filmových studiích. Něco tu ale přece jen natočili. Například scénu, kdy se Harry ve druhém díle dostane do deníku Toma Rojvola Raddla, a ten ho vezme v čase zpět, kdy byla tajemná komnata otevřena poprvé a zemřela studentka (Ufňukaná Uršula).

Čtení na podobné témaTop 7 míst v Anglii, kde se natáčel Harry Potter: vydejte se po stopách nejznámějších scénPřečíst

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

3. New College v Oxfordu

New College v OxforduNew College v Oxfordu

Oxford byl využit pro natáčení několikrát. Jedna z nejznámějších scén ze čtvrtého dílu se odehrála právě zde. New College patří mezi jednu z nejstarších zakládajících oxfordských kolejí. Mezi známé absolventy patří například herci Hugh Grant a Kate Beckinsale. V křížové chodbě obepínající místní rajský dvůr se odehrála scéna, kdy studenti Mrzimoru a Zmijozelu nosili placky s nápisem „Potter smrdí“.

Proč? Harry byl totiž vybrán Ohnivým pohárem jakožto druhý šampion Bradavic a ostatní studenti si mysleli, že chtěl zastínit jejich šampiona Cedrika Diggoriho. Ikonickou scénou potom bylo přeměnění Draca Malfoye na bílou fretku profesorem Moodym pod vzrostlým stromem na dvoře New College. Ten se ve čtvrtém díle stává učitelem obrany proti černé magii, ale je především legandárním bystrozorem…, i když všechno není tak, jak se zdá.

4. Divinity School v Oxfordu

Divinity School v OxforduDivinity School v Oxfordu

A v Oxfordu do třetice. Přímo v srdci proslulého univerzitního města byste našli středověkou budovu Old Bodleian Library. Ta dnes slouží jako univerzitní knihovna s několika budovami rozprostřenými po celém Oxfordu. Celkem uschovává přes 12 milionů knih. Tato historická budova však skrývá i jiné poklady. Jsou to především krásné středověké gotické interiéry, které víc než co jiného připomínají Bradavický hrad. V přízemí tzv. Divinity School byla pro účely natáčení prvních čtyř dílů vytvořena bradavická ošetřovna.

Z úplně jiného soudku, ale ve stejných prostorách byla natočena scéna ze čvrtého dílu, kde se studenti připravovali na vánoční ples. Určitě si vybavíte Ronovy slušivé šaty nebo jeho tanec s profesorkou McGonagallovou. O patro výš se potom nachází středověká knihovna plná starých rukopisů a tisků vázaných v kůžích. Ideální kulisy třeba pro zapovězenou sekci bradavické knihovny, kde Harry hledal informace o Kameni mudrců.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Zájezdy za Harrym Potterem do Anglie

Objevte filmový Londýn

Vyberte si jeden z našich 17 zájezdů do Anglie na téma: Harry Potter

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-4-mist-kde-se-harry-potter-ucil-kouzlit/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024