Christ Church: jedna z největších kolejí na univerzitě v Oxfordu

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 9653x

Christ Church je jeden z objektů velkolepé univerzity v Oxfordu.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do OxforduZobrazit zájezdy

Město, které se pyšní nejstarší univerzitou ve Velké Británii. Město, do kterého se před hrozbou šířícího se moru uchýlil král Karel II. Stuart. Město, kterým protéká řeka Temže. Město, které proslavil film Harry Potter. Patronem města je svatá Frideswida.

Víte, o kterém městě je řeč? O Oxfordu a ještě slavnější Oxfordské univerzitě, která se řadí mezi top 10 nejprestižnějších univerzit na světě. Z Oxfordu vyjmeme střípek a zaměříme se na Christ Church. Kolej, kterou proslavil neméně slavný film.

Christ Church

Tato kolej je jedna z největších na univerzitěTato kolej je jedna z největších na univerzitě

Christ Church je jeden z objektů velkolepé univerzity v Oxfordu. Univerzita je rozdělena na 38 kolejí, tzv. colleges a univerzitní knihovna patří mezi nejstarší v Anglii. Celý objekt zahrnuje rozsáhlý komplex budov. Mezi nejznámější patří bezesporu Christ Church. Tato kolej je jedna z největších na univerzitě. Kolej byla založena roku 1525 Thomasem Wolseym, arcibiskupem yorským místo původního opatství.

Budova byla postavena jako duchovní kolej pro vzdělávání kardinálů. Thomas Wolsey plánoval velkolepou výstavbu koleje, ale nedožil se jí. Jednak upadl v nemilost krále Jindřicha VIII. z rodu Tudorovců a jednak zemřel dříve, než mohl svůj projekt dokončit.

Studoval zde například zakladatel metropolitní policie a britský premiér Robert PeelStudoval zde například zakladatel metropolitní policie a britský premiér Robert Peel

Kolej byla roku 1531 zrušena a následně obnovena jako kolej krále Jindřicha VIII. Král o pár let později pojmenoval kolej jako Christ Church a začlenil ji do Anglikánské církve, kterou sám založil, aby se mohl rozvést se svojí manželkou Kateřinou. Od té doby je Christ Church kostelem oxfordské diecéze.

Zajímavosti

Místní jídelna sloužila jako předloha pro jídelnu v Bradavicích ve filmech o Harrym PotteroviMístní jídelna sloužila jako předloha pro jídelnu v Bradavicích ve filmech o Harrym Potterovi

Na této koleji studovali britští premiérové. Více než na jiných kolejích Oxfordské univerzity či Cambridge (například Robert Peel, William Gladstone). Studoval zde i John Locke, anglický filozof či John Wesley, anglický křesťanský teolog.

Znáte filmy Harry Potter či Zlatý kompas? Filmoví tvůrci se inspirovali právě tímto prostředím, a tak velká hala Christ Church vypadá přesně tak jako ve filmu hala kouzelnického hradu v Bradavicích. Po zaplacení vstupného je možné objekt navštívit.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Oxford)

Top univerzita i Harry Potter

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Oxfordu

Zájezdy do Oxfordu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/christ-church/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024