Top 7 míst v Anglii, kde se natáčel Harry Potter: vydejte se po stopách nejznámějších scén

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 2. 2020 • Přečteno 50311x

Podívejte se s námi do míst, kde se příběhy nejslavnějšího čaroděje natáčely. Projít se jimi můžete i vy. Stačí si pro dovolenou vybrat Británii.

17 zájezdů na téma: Harry Potter – Anglie / Velká BritánieZobrazit zájezdy

Víte, že...

Harryho Pottera můžete studovat i v rámci volitelného předmětu na vysoké škole? Durhamská univerzita vypsala takový předmět vůbec jako první.

Příběh o čarodějnickém učni Harrym Potterovi bez nadsázky zasáhnul celý svět. Od roku 1997, kdy byl publikován první díl tehdejším malým nakladatelstvím Bloomsbury v původním nákladu 500 kopií, uběhla už dlouhá doba. Dodnes byl příběh přeložen do 73 jazyků, a především byl zfilmován. Po stopách známých záběrů v Británii se právě teď vydáme i my.

Natáčení probíhalo dlouhých 10 let, od roku 2000 do roku 2010, a dětští herci rostli spolu se svými knižními hrdiny. Autorka příběhu J. K. Rowlingová natáčení bedlivě sledovala a jednou z jejích podmínek bylo, aby herci byli Britové a také aby natáčecí místa byla v rámci Spojeného království.

Hlavní centrálou natáčení proto byla filmová studia Warner Bros v Leavesdenu u Londýna, ale využívalo se i reálných kulis britských měst a přírodních scenérií na území Británie. Pojďme se společně projít po těch skutečně nejzajímavějších…

1. Katedrála v Durhamu

Katedrála v DurhamuKatedrála v Durhamu

Tuto katedrálu bychom našli ve stejnojmenném hrabství na severu Anglie. Představuje jednu z nejkrásnějších ukázek normanské architektury. Pro milovníky Harryho Pottera je to ale místo číslo jedna, pokud se jedná o reálné kulisy Bradavického hradu.

Zajímavostí je, že scény v Durhamu se měly původně točit v mnohem slavnější Canterburské katedrále, která je zároveň sídlem arcibiskupa. Arcibiskup ale s tématem kouzelníků a čarodějů nesouhlasil. To ještě nevěděl, že Harry Potter se stane symbolem Anglie.

Které scény se v Durhamu natáčely?

Katedrála a křížová chodba sousedního kláštera byly využity hlavně v prvních dvou filmech, kdy studenti přecházejí mezi jednotlivými třídami. Když ve druhém díle Ron použil na Draca Malfoye kouzlo „žer slimáky“, ale kvůli nalomené hůlce se obrátilo proti němu samému, natáčelo se také tady.

Kapitulní dům byl zase několikrát využit jako učebna přeměňování, předmětu vedeného profesorkou McGonagallovou. Určitě si pamatujete scénu ve druhém díle, kdy profesorka vypráví příběh tzv. tajemné komnaty a celá třída hltá každé její slovo. A co scéna, kdy Harry objeví zkamenělého spolužáka Justina, který uviděl baziliška přes tělo ducha Téměř bezhlavého Nicka?

Asi nejkrásnější scéna je ale z prvního dílu, kdy Harry jde ve sněhu po katedrálním nádvoří a vypouští svou sovu Hedviku. Při Hedvičině letu můžeme krásně vidět například věže katedrály.

Čtení na podobné témaHarry Potter: Co skrývá čarodějný sirotek z Bradavic?Přečíst

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

2. Hrad Alnwick

Hrad AlnwickHrad Alnwick

Pořád zůstáváme v oblasti severní Anglie, kde se na břehu říčky Aln majestátně tyčí středověký hrad, jaký známe z pohádek o rytířích. Není tedy divu, že si jej filmaři propůjčili jako kulisy Bradavického hradu od rodiny Percy, vévodů z Northumberlandu, která zde dodnes žije. Opět se jednalo o natáčení scén v prvních dvou filmech, kdy ještě filmaři neměli model hradu, který používali později.

Na Alnwicku se k natáčení využívaly spíše exteriéry. Třeba ta scéna, kdy se Harry poprvé učí létat na koštěti a objeví v sobě přirozený talent na kouzelnický sport famfrpál. Nebo když zachrání Nevillova pamatováčka, kterého sebral Draco Malfoy. To vše se odehrává přímo na vnějším nádvoří hradu.

Harryho chytačského umu si tu všimne profesorka McGonallová a čaroděj je okamžitě zařazen do Nebelvírského týmu. Když mu pak kapitán Oliver Wood vysvětluje pravidla famfrpálu, scéna se odehrává opět zde. A stejně tak i scéna s vrbou mlátičkou, do které Harry s Ronem narazili s létajícím autem pana Weasleyho.

Hlavní nádvoří se stalo kulisami také pro scény, kdy v prvním díle studenti přecházejí mezi jednotlivými hodinami a tzv. Lví branou Harry se svými kamarády vycházeli z hradu za Hagridem nebo do Zapovězeného lesa.

3. Katedrála v Gloucesteru

Katedrála v GloucesteruKatedrála v Gloucesteru

Jedna z nejkrásnějších katedrál ve Spojeném království má k Harrymu Potterovi speciální vazbu. Autorka J. K. Rowlingová se totiž v hrabství Gloucestershire narodila a vyrůstala. Její rodné město Yate se nachází necelou hodinu jízdy od katedrály v Gloucesteru.

Katedrála opět sloužila jako kulisy Bradavického hradu v prvních dvou filmech a zajímavostí je, že ze začátku probíhaly proti natáčení protesty od některých farníků, kteří si nemysleli, že natáčet filmy o čarodějích v katedrále je dobrý nápad.

Dnes je katedrála na svoji filmovou minulost naopak nesmírně hrdá a při prohlídce narazíte na několik info panelů, které na scény odkazují.

V Gloucesteru se natáčelo jen na jednom místě, které je ale natolik krásné a atmosféra kouzelnického světa z něj tak vyzařuje, že bylo použito hned několikrát. Je to opět křížová chodba s nádherným gotickým vějířovým stropem.

Které scény se zde natáčely?

Když noví nebelvírští studenti, vedeni Ronovým bratrem Percym, jdou poprvé do Nebelvírské společenské místnosti, chodba, kterou procházejí, je právě křížovou chodbou v Gloucesteru.

Ve druhém díle, když se na zdi jedné z chodeb Bradavického hradu objeví nápis, že tajemná komnata byla otevřena, opět se jedná o stejné natáčecí místo. Nemusíte se však bát, nápis neponičil historické zdi katedrály, ty byly pro účely natáčení překryty dočasnou umělou stěnou, na které byl nápis nakreslen.

U druhého dílu ještě zůstaneme. Scéna, kdy Harry a Ron jdou po schodišti a baví se o Hermioně, která je na ošetřovně, protože vypila mnoholičný lektvar s příměsí kočičího chlupu. Najednou uvidí, že jedna z chodeb je zaplavená vodou. Jdou zjistit, odkud voda teče, a dostanou se na záchodky Ufňukané Uršuly. Zaplavená chodba je opět ta naše známá z gloucersterské katedrály.

Stejně tak odtud pochází záběr ze scény, kdy se učitelé radí, co dělat, kdy Ginny Weasleyová byla zatažena do Tajemné komnaty a objeví se Zlatoslav Lockhart, který tvrdí, že ví, kde se komnata nachází, a že studentku zachrání.

Štáb se do katedrály vrátil ještě v šestém díle, kdy se ve stejné chodbě točila scéna s Dracem Malfoyem a profesorem Snapem, kdy Harry zaslechne, jak se baví o tajuplném úkolu, který Draco dostal, a o neporušitelném slibu.

4. Přírodní rezervace Seven Sisters

Přírodní rezervace Seven SistersPřírodní rezervace Seven Sisters

Útesy Seven Sisters a celá okolní oblast na jihu Anglie jsou díky svým přírodním krásám kouzelné i bez spojitosti s Harrym Potterem. Není tedy divu, že si štáb toto místo vybral pro jednu ze scén ve čtvrtém dílu s Ohnivým pohárem.

Příběh začíná světovým šampionátem ve famfrpálu, který hostí Anglie, a Harry se svými kamarády, panem Weasleym a dalšími se na něj vydají. Ale necestují jako mudlové. Použijí starou botu, která funguje jako přenášedlo, a na místo konání famrfpálového finále je přepraví. A není to nikde jinde než na zelené louce nedaleko křídově bílých útesů kolmo padajících do moře.

5. Vlaková stanice Goathland

Vlaková stanice GoathlandVlaková stanice Goathland

Z jihu Anglie se vracíme zpět na sever, kde se nachází uprostřed vřesovišť a blat Yorkského národního parku vlaková stanice jako z pohádky. Viktoriánská stanice, jako by vypadla ze stroje času, je ideálním místem pro stanici Bradavického expresu v Prasinkách.

Pamatujete si závěrečnou scénu z prvního dílu, kdy Harry se svými kamarády nasedá do Bradavického expresu na cestě zpět do Londýna strávit prázdniny se svojí tetou a strýcem? Přesně tato scéna se v Goathlandu natáčela. Zároveň to byla také vůbec první scéna, která se natočila! Harry dostane při té příležitosti od Hagrida album s fotkami svých rodičů.

Věděli jste, že Hagrida zde hrál bývalý hráč rugby Robbie Coltrane, který měl na sobě umělou hlavu, aby vypadal ještě více jako poloobr? Hlavu dodnes můžete vidět ve studiích v Leavesdenu, kde vám i ukáží, jak fungovala.

6. Hardwick Hall

Hardwick HallHardwick Hall

Toto majestátní sídlo z doby vlády královny Alžběty I. se nachází ve střední Anglii v blízkosti měst jako Sheffield či Liverpool. Palác si postavila dáma známá jako Bess of Hardwick, která byla jednou z nejbohatších a nejvlivnějších žen své doby a přežila všechny 4 své manžely. Sídlo, které si nechala postavit, mělo všechno toto jasně dávat na odiv.

A tak nás asi nepřekvapí, že filmaři se inspirovali pro rodinné sídlo Malfoyových, jedné z nejstarších, nejvlivnějších a nejbohatších kouzelnických rodin, právě zde. Pamatujete si temnou scénu hned v úvodu prvního dílu Harry Potter a Relikvie smrti? Vidíme tam temné siluety starodávného zámku, kam se přemisťují Smrtijedi na setkání s Voldemortem.

Sledujeme profesora Snapea, který s vážnou tváří do zámku vstupuje. Oddělení filmových efektů výsledné záběry poupravilo, aby zámek opravdu působil temně a tajuplně.

Pokud Hardwick Hall navštívíte, možná vám bude povědomý i hlavní sál. Scéna, kdy Voldemort a Smrtijedi sedí okolo stolu a mučí učitelku mudlovských studií, byla sice natáčena v Leavesdenských studiích, kulisy byly ale postaveny přesně podle sálu v Hardwick Hall.

Čtení na podobné témaTOP 4 místa, kde se Harry Potter učil kouzlit: vstupte s námi na půdu školy v Harrow a v OxforduPřečíst

7. Lacock Abbey

Lacock AbbeyLacock Abbey

Nedaleko historického města Bath se nachází malá roztomilá typicky anglická vesnička, jedna z nejstarších vůbec v celé Anglii. Čas jakoby se tu totiž zastavil, a proto není divu, že se stala oblíbeným místem filmařů Harryho Pottera. Natáčely se tady především scény z prvních dvou filmů, které exteriéry používaly snad nejvíce, ale filmaři se vrátili i na Prince dvojí krve.

Ve vesničce se nachází například domeček Harryho rodičů. Tady byla natočena scéna z prvního dílu, kdy Hagrid vysvětluje Harrymu, co se vlastně té osudné noci, kdy Harry přišel ke své jizvě, stalo. Křížová chodba stejnojmenného opatství ve vesničce byla použita opět jako chodby Bradavického hradu. Konkrétně v prvním díle ve scéně, kdy profesor Snape vyhrožuje profesoru Quirrelovi a Harry schovaný pod neviditelným pláštěm je tomu svědkem.

Ve druhém díle, když Harry slyší hadí řeč baziliška pohybujícího se za stěnou, opět byla využita stejná chodba.

Učebny dvou zákeřných předmětů se také nacházejí na půdě opatství. Byla to Quirrelova Obrana proti černé magii a jak jinak, Snapeovy lektvary. A ještě zůstaneme u prvního dílu. Pamatujete si kouzelné Zrcadlo z Erisedu, které zobrazí vaše nejtajnější sny a tužby? I tato scéna se zde natáčela.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Zájezdy za Harrym Potterem do Anglie

Objevte filmový Londýn

Vyberte si jeden z našich 17 zájezdů do Anglie na téma: Harry Potter

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-7-mist-nataceni-harryho-pottera-v-anglii/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024