Vánoce v Anglii: Co velí tradice, kdo dětem nosí dárky, jaký film nesmí chybět a proč se na Boxing Day neboxuje?

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 12. 2019 • Přečteno 37897x

Vánoce v Anglii jsou ve znamení tradic stejně jako u nás. Podívejte se, kdy, proč a jak slaví Britové.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Vánoční svátky patří v Anglii (případně v celém Spojeném království) k nejdůležitějším svátkům v roce. Od zdobení vánočního stromečku přes věšení punčoch a výzdobu z cesmíny až po zpívání koled. 

Anglické Vánoce mají nespočet svých specifických tradic, z nichž některé se datují ještě do dob pohanských. Ještě před tím, než si v televizi naladíte už tradiční anglický vánoční film Láska nebeská, pojďme se na některé z tradic podívat blíže.

Advent a adventní kalendáře

Adventní kalendářAdventní kalendář

Advent je období čtyř týdnů, během kterých se křesťané připravují na příchod Vánoc. Slovo pochází z latiny – adventus znamená příchod. S adventem jsou hlavně u dětí úzce spojeny oblíbené adventní kalendáře. Ty vznikly, podobně jako spousta dalších vánočních tradic, v oblasti dnešního Německa.

Původní kalendáře sestávaly ze svíček, které se pálily, když se blížil den Vánoc, případně se dny odškrtávaly na dřevěné desce. Kalendáře s čokoládovými bonbony uvnitř začaly vznikat v 50. letech 20. století.

Dnes se dají koupit adventní kalendáře i s méně tradičními náplněmi, jakými jsou sýrové pochoutky, panáky brandy a ginu nebo hračky pro děti.

Kdo nosí dárky?

Nejdůležitější osobou anglických vánočních svátků je Father Christmas, Otec Vánoc. Není to tedy všudypřítomný americký Santa Claus, i když vzhledově jsou (hlavně díky marketingu velkých firem) dnes už prakticky identičtí.

Santa Claus má prapůvod v pověsti o svatém Mikuláši (jazykový vývoj jména Niklaus a z toho vznikl Claus), biskupovi, který pomáhal dětem v nouzi.

Father Christmas má svůj původ ještě dříve, v době pohanských kultů a náboženství, kdy symbolizoval zásoby shromážděné na zimu a veselí z blížícího se jara a prodlužování dne na úkor noci. To bylo inspirací i pro Charlese Dickense a jeho Ducha současných Vánoc v povídce Vánoční koleda, kterou jistě znáte i jako animovaný film.

V polovině 20. století se představa o Otci Vánoc změnila díky reklamní kampani společnosti Coca Cola. Tehdy firmě v zimě klesly prodeje, a tak marketingové oddělení přemýšlelo, jak na zákazníky zapůsobit. No a napadlo je spojení Santa Clause, který přináší radost – dárky, ale radostí může být i oblíbený nápoj.

Byli ale postaveni před problém, jak Santa Clause vyobrazit? Do té doby se představy o něm a zpodobnění dost lišily. Nakonec byl osloven umělec Haddon Sundblom, který se inspiroval anglickou básní „The Night Before Christmas“. Už tam byl totiž Santa popsán jako veselý chlapík v červeném kabátě. 

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Kdy se v Anglii naděluje?

Punčochy nad krbemPunčochy nad krbem

Zatímco u nás je nejdůležitějším dnem 24. 12., tedy Štědrý den, kdy máme štědrovečerní večeři a rozdávají se dárky, v Anglii je to spíše až den poté, ráno 25. 12.

Angličané označují 24. 12. jako Christmas Eve. Koledníci chodí od domu k domu, přátelé, ale i rodiny se scházejí v typických anglických pubech, které jsou krásně vánočně vyzdobené a samozřejmě k tomuto dni patří i návštěva kostela. 

Dárky se pod stromečkem objeví v noci z 24. na 25. 12. a tomuto dni se říká Christmas Day. V některých rodinách se chystá pro Otce Vánoc občerstvení ve formě vánočních koláčků, mince pies a sklenice mléka. 

Ráno 25. 12. se rozbalují dárky pod stromkem nebo se hledají v punčochách nad krbem a poté se zasedne ke slavnostní snídani. Součástí programu dne je i návštěva kostela a samozřejmě slavnostní vánoční oběd. Nesmí chybět ani sledování přenosu každoročního vánočního projevu královny Alžběty II. Tuto tradici zavedl už její dědeček, král Jiří V.

26. 11. se označuje jako Boxing Day. Nemá to nic společného s boxováním, ale s otevíráním tzv. alms boxes v kostelích, tedy sbírek pro chudé. V tento den byla tradice dávat dárky a výslužky chudým a služebnictvu. Případně pán domu i uspořádal ples nebo hostinu pro své služebnictvo.

Vánoční stromečky

Ozdoby na stromečkuOzdoby na stromečku

Už staří Římané zdobili svá obydlí větvičkami z jedlí při tzv. Saturnáliích, svátcích, které byly starověkými a pohanskými předchůdci našich Vánoc. Větvičky měly od obydlí odhánět zlé duchy a měly připomínat, že se brzy zase budou prodlužovat dny a nastane jaro a období plodnosti.

Známý německý teolog a reformátor církve Martin Luther měl dokonce být prvním, kdo si takový křesťanský vánoční stromeček donesl domů, kde jej ozdobil svíčkami, které mu připomínaly noční oblohu. Tradice vánočních stromečků v každé domácnosti opravdu pochází právě z Německa, odkud se tato tradice rozšířila i v Anglii a po celé Evropě.

První vánoční stromky se do Anglie dostaly už ve 30. a 40. letech 19. století a tato tradice se stala velmi moderní hlavně díky mladému královskému páru, královně Viktorii a princi Albertovi.

Výzdoba – jmelí a cesmína

CesmínaCesmína

Když přijdete do anglické domácnosti o Vánocích na návštěvu, určitě nebude chybět výzdoba ze jmelí a cesmíny. Jmelí míváme zavěšené jako dekoraci i u nás, ale cesmínu zatím známe spíše z anglických nebo amerických filmů. Jaké mají tyto rostliny význam?

Jmelí je vlastně rostlinný parazit, který roste na listnatých, ale i jehličnatých stromech, odebírá jim živiny a celkově znehodnocuje jeho dřevo. Už staří Keltové ale věřili v jeho zázračné, léčivé až magické schopnosti. Tradice líbání se pod snítkou jmelí pochází právě z Anglie z 18. století.

Původní tradice byla, že před každým polibkem se utrhla jedna kulička jmelí. Keltové jej měli z hostitelských stromů odsekávat zlatými srpy, proto se jmelí dodnes zlatí. S léčením a odvary ale pozor, při špatné přípravě je silně jedovaté!

Cesmína je stále zelený keř s lesklými pichlavými listy a jasně červenými bobulemi. Podobně jako jmelí je i cesmína prudce jedovatá. Existuje jediná výjimka, a to cesmína paraguayská, ze které se připravuje povzbuzující odvar s velkým obsahem kofeinu, který znali už staří indiáni.

Trnité listy cesmíny měly připomínat Ježíše Krista a jeho trnovou korunu a červené bobule zase jeho krev.

Christmas cards – vánoční pohlednice

Vánoční pohledniceVánoční pohlednice

Posílání vánočních pohlednic má velkou tradici i u nás. My ale posíláme pohledy spíše těm, které jsme dlouho neviděli a na Vánoce s nimi nebudeme mít osobní kontakt. V Anglii se posílají pohlednice úplně všem, sousedům, přátelům, spolupracovníkům atd.

První anglická vánoční pohlednice byla namalována roku 1843 panem Henrym Colem. Vyobrazovala jeho rodinu, jak si připíjejí na šťastné prožití svátků. Zajímavostí je, že tehdejší tzv. Temperance Society, která bojovala proti nadměrnému pití alkoholu, se značně nelíbilo, že je tam zobrazeno i dítě, jak si připíjí svařeným vínem.

Největší obliba posílání vánočních pohlednic ale opět pramení z období vlády královny Viktorie.

Vánoční koledy

KoledníciKoledníci

Zpívání vánočních koled a písní má svůj původ už ve středověké Anglii, kdy potulní pěvci cestovali od jednoho hradu ke druhému a za svoje zpívání si vykoledovali odměnu. V Anglii je dodnes velká tradice koledníků – dobrovolníků, kteří chodí dům od domu a zpívají. Vykoledované peníze potom většinou putují na charitu.

S koledováním se pojí název snad nejznámějšího vánočního příběhu od britského klasika Charlese Dickense, o kterém už jednou byla řeč – Vánoční koleda. Příběh vypráví o lakomém obchodníkovi jménem Ebenezer Scrooge, který je během svátků postupně navštíven duchy Vánoc minulých, současných a budoucích, kteří jej nakonec napraví.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vanoce-v-anglii/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024