Zubačka v Řecku: zážitková jízda s nezapomenutelnými výhledy na okolí

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 5. 2019 • Přečteno 7246x

Bylo položeno více než 22 km kolejí, z nichž přes 6 km tvoří ozubnicová dráha.

Vyberte si z našich zájezdů na PeloponésZobrazit zájezdy

Řecko, to není jen bezpočet ostrovů s písečnými plážemi a blankytně modrým mořem, ale také vysoké hory, hluboké lesy, soutěsky, kaňony... Jedním takovým vede unikátní ozubnicová dráha, která nabízí strhující zážitek.

Původně sloužila k přepravě rudy z hor v okolí horského městečka Kalavryta dolů k moři do vesnice Diakopto, později i k přepravě obyvatel mezi přímořskou oblastí a horami.

Bylo položeno více než 22 km kolejí, z nichž přes 6 km tvoří ozubnicová dráha, potřebná k překonání strmého stoupání (Diakopto leží v nadmořské výšce 15 m n. m., Kalavryta ve výšce 750 m n. m.).

Dechberoucí jízda

Vláček se sune metr po metru nádhernou krajinouVláček se sune metr po metru nádhernou krajinou

Trať nejprve vede mezi zahradami a pomerančovníkovými háji, potom se zařezává hluboko do krajiny a projíždí kaňonem řeky Vouraikos, kterým neprochází žádná silnice. Zhruba 4 km se metr po metru vláček sune nahoru přes mosty a zábradlí a podél hučících vodopádů, projíždí nesčetnými tunely, po mostech a viaduktech a nad nebezpečně vyhlížejícími srázy.

Nejkrásnější úsek cesty vede do vesnice Zahlorou, kde se soutěska místy zužuje jen na pár metrů, a posléze se otevírá do zeleného údolí řeky Vouraikos, jejímž korytem se i za parného léta žene křišťálově čistá voda.

Do vesnice Zahlorou dorazí vláček po asi 45 minutách – je to jediná zastávka na trati a dá se odtud dojít pěšky do kláštera Mega Spileo („Velká jeskyně“). Za vesnicí Zahlorou se trať narovnává a po asi 20 dalších minutách jízdy dorazí do Kalavryty.

Nedotčená přírodní krása

Projíždí se tunely, údolím, kaňonyProjíždí se tunely, údolím, kaňony

Celá cesta, která patří k nezapomenutelným zážitkům z Řecka, trvá cca 60–70 minut, vlak jede průměrnou rychlostí 30–40 km/h a po ozubnicové dráze pak rychlostí 6–15 km/h.

Kaňon řeky Vouraikos je součástí přírodní rezervace Natura 2000, vyskytují se zde chráněné druhy především ptáků a rostlin (některé druhy rostlin jsou dokonce endemitní).

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Řecko (Peloponés)

Navštivte kolébku civilizace

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Peloponés

Zájezdy na Peloponés

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zubacka/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024