Klášter Mega Spileo: údajně nejstarší řecký klášter, zasazený do skály

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 5. 2019 • Přečteno 5210x

Klášter Mega Spileo leží ve výšce 940 m n. m. a byl vybudován v 10. století.

Vyberte si z našich zájezdů na PeloponésZobrazit zájezdy

Několikapatrová stavba jakoby nalepená na vysokou, strmou skálu, tyčící se nad hlubokým údolím – klášter Mega Spileo (Velká jeskyně) a především jeho nádherné okolí by bylo možné označit za jeden z přírodních divů světa.

„Velká jeskyně“

Na skálu přiléhá až do 7. patraNa skálu přiléhá až do 7. patra

Klášter Mega Spileo leží ve výšce 940 m n. m. Byl vybudován v 10. století, a to na zvláštním místě – kolem šedesátimetrové jeskyně, ze které vyvěrá zázračný léčivý pramen, a pod skalní stěnou vysokou 120 m. Klášter dodnes obývaný mnichy z dálky vypadá, jako by se skálou srostl – přimyká se k ní až do 7. patra.

Údajně jde o nejstarší klášter v celém Řecku (a ve své době také údajně nejbohatší v celém Řecku), ale tolikrát vyhořel a byl znovu opraven, že dnes už lze jen těžko určit, co je původní a co již výsledkem rekonstrukcí.

V malé kapli uvnitř kláštera je uložena pozoruhodná sbírka ostatků různých světců – spatříte zde ruce, kusy lebek, kosti aj. v ozdobných zlatých a stříbrných schránkách. V hlavním klášterním kostele je vystavena ikona Panny Marie z černého vosku a mastixu, jedna ze tří, které prý vlastnoručně vyrobil svatý Lukáš (pravděpodobně je ale až z 10. století).

Temná doba

Interiéry klášteraInteriéry kláštera

Na prohlídku kláštera je dobré vyhradit si více času. Ani ne tak kvůli jeho interiérům, byť jsou nádherné (velký podíl na tom má rozsáhlá rekonstrukce z posledních let), ale především pro možnost obhlédnout nejbližší okolí kláštera. Z útesu za klášterem se totiž otevírá úžasná vyhlídka dolů do údolí na protější kopce, kde jsou vidět jako stužky vinoucí se silnice a cesty.

Od skalního výběžku s vyhlídkou je možné dojít kolem klášterního hřbitova k dalšímu útesu, na kterém se tyčí vysoký, bílou barvou do daleka zářící kříž – památka na neblahé události okupace za druhé světové války, kdy klášter (stejně jako nedaleké městečko Kalavryta a klášter Agia Lavra) vypálili nacisté a z útesu svrhli několik mnichů.

Čtení: Zájezdy do Řecka – srovnání a doporučení

Držte si kloubouky...

Pod stavbou si užijte výhledy z venkovní terasyPod stavbou si užijte výhledy z venkovní terasy

V restauraci pod klášterem, kde je i parkoviště pro auta a autobusy, doporučujeme posezení na venkovní terase – je z ní božský výhled dolů do údolí, kudy vede trať ozubnicové dráhy a na okolní kopce. V místní prodejně pak mají návštěvníci možnost nákupu výrobků přímo z kláštera – prodává se zde místní víno, sladký likér, bylinné čaje, med a jiné dobroty.

A pokud jste sem dorazili z Kalavryty a nemusíte se vracet stejnou cestou, užijte si vyhlídkovou jízdu po silnici klesající v mohutných obloucích směrem k moři – výhledy do údolí a pak na moře jsou odtud nezapomenutelné.

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Řecko (Peloponés)

Navštivte kolébku civilizace

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Peloponés

Zájezdy na Peloponés

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/klaster-mega-spileo/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024