Klášter Mega Spileo: údajně nejstarší řecký klášter, zasazený do skály

Vydáno 10. 5. 2019 • Přečteno 892x

Klášter Mega Spileo leží ve výšce 940 m n. m. a byl vybudován v 10. století.

Vyberte si z našich zájezdů na PeloponésZobraz zájezdy

Několikapatrová stavba jakoby nalepená na vysokou, strmou skálu, tyčící se nad hlubokým údolím – klášter Mega Spileo (Velká jeskyně) a především jeho nádherné okolí by bylo možné označit za jeden z přírodních divů světa.

„Velká jeskyně“

Na skálu přiléhá až do 7. patraNa skálu přiléhá až do 7. patra

Klášter Mega Spileo leží ve výšce 940 m n. m. Byl vybudován v 10. století, a to na zvláštním místě – kolem šedesátimetrové jeskyně, ze které vyvěrá zázračný léčivý pramen, a pod skalní stěnou vysokou 120 m. Klášter dodnes obývaný mnichy z dálky vypadá, jako by se skálou srostl – přimyká se k ní až do 7. patra.

Údajně jde o nejstarší klášter v celém Řecku (a ve své době také údajně nejbohatší v celém Řecku), ale tolikrát vyhořel a byl znovu opraven, že dnes už lze jen těžko určit, co je původní a co již výsledkem rekonstrukcí.

V malé kapli uvnitř kláštera je uložena pozoruhodná sbírka ostatků různých světců – spatříte zde ruce, kusy lebek, kosti aj. v ozdobných zlatých a stříbrných schránkách. V hlavním klášterním kostele je vystavena ikona Panny Marie z černého vosku a mastixu, jedna ze tří, které prý vlastnoručně vyrobil svatý Lukáš (pravděpodobně je ale až z 10. století).

Jsme zkušení profesionálové. Nic nás při zájezdu nevyvede z míry a to ani v případě mimořádných událostí.

Temná doba

Interiéry klášteraInteriéry kláštera

Na prohlídku kláštera je dobré vyhradit si více času. Ani ne tak kvůli jeho interiérům, byť jsou nádherné (velký podíl na tom má rozsáhlá rekonstrukce z posledních let), ale především pro možnost obhlédnout nejbližší okolí kláštera. Z útesu za klášterem se totiž otevírá úžasná vyhlídka dolů do údolí na protější kopce, kde jsou vidět jako stužky vinoucí se silnice a cesty.

Od skalního výběžku s vyhlídkou je možné dojít kolem klášterního hřbitova k dalšímu útesu, na kterém se tyčí vysoký, bílou barvou do daleka zářící kříž – památka na neblahé události okupace za druhé světové války, kdy klášter (stejně jako nedaleké městečko Kalavryta a klášter Agia Lavra) vypálili nacisté a z útesu svrhli několik mnichů.

Držte si kloubouky...

Pod stavbou si užijte výhledy z venkovní terasyPod stavbou si užijte výhledy z venkovní terasy

V restauraci pod klášterem, kde je i parkoviště pro auta a autobusy, doporučujeme posezení na venkovní terase – je z ní božský výhled dolů do údolí, kudy vede trať ozubnicové dráhy a na okolní kopce. V místní prodejně pak mají návštěvníci možnost nákupu výrobků přímo z kláštera – prodává se zde místní víno, sladký likér, bylinné čaje, med a jiné dobroty.

A pokud jste sem dorazili z Kalavryty a nemusíte se vracet stejnou cestou, užijte si vyhlídkovou jízdu po silnici klesající v mohutných obloucích směrem k moři – výhledy do údolí a pak na moře jsou odtud nezapomenutelné.

Řecko (Peloponés)

Navštivte kolébku civilizace

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Peloponés

Zobrazit aktuální zájezdy na Peloponés

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/klaster-mega-spileo/

Doporučujeme z Albánie

Nejnovější z AlbániePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!