Znojemské podzemí: adrenalinový zážitek pro celou rodinu

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 8. 2019 • Přečteno 2670x

Podzemí města je dlouhé takřka 30 km a má čtyři patra.

Unikátní podzemní expozice ukazuje propletenou síť chodeb a síní. Středový unikát je nyní k dispozici všem zájemcům o tajemná zákoutí i adrenalinové zážitky.

Není sklep jako sklep

Prohlídky jsou různých úrovníProhlídky jsou různých úrovní

Kdyby nás někdo pozval na procházku do sklepa, řekli bychom si, že se přinejlepším zbláznil. Kdo by dobrovolně chodil do zatuchlých, vlhkostí nasáklých prostor, ve kterých beztak žije bezpočet tvorů, o jejichž existenci nechceme ani přemýšlet.

Původní sklepy domů v centrální části města však dokazují, že zajímavou turistickou atrakci lze dnes udělat téměř z čehokoli. Pojďte si nechat vysvětlit, proč by do městských katakomb měl zajít každý.

Jedinečný zážitek

Podzemí města je dlouhé takřka 30 km a má čtyři patra. Jedná se o největší síť podzemních chodeb v České republice, proto také patří k nejoblíbenějším turistickým lákadlům ve městě. Podzemí bylo vyhloubeno na přelomu 14. a 15. století, tedy v době největší slávy města. S rostoucím bohatstvím měšťanů se začala měnit architektura, nově vznikající kamenné domy myslely na skladování a uchování nadbytku úrody.

Proto se začaly stavby hloubit i pod úroveň země. Vzhledem k zastaralé technice se sklepení hloubilo neorganizovaně pomocí těch nejprimitivnějších nástrojů. Celá síť byla budována několik staletí, postupně přibývaly jednotlivé části, začaly na sebe navazovat a propojovat chodby s většími prostorami.

Díky stálé teplotě v průběhu celého roku se prostory primárně využívaly na skladování potravin a sudů s vínem. Dále byly využívány jako mučírny nebo úkryty před nepřáteli. Některé prý byly tak důmyslně vybudovány, že tam mohli bydlet dlouhou dobu, neboť byl vystavěný i systém komínů. Nepřátelé začali městu přezdívat „město duchů“, neboť viděli pouze stoupající dým z komínů, ale žádné obyvatele.

Raději klasiku nebo adrenalin?

Zažijte pořádný adrenalinZažijte pořádný adrenalin

V současnosti je podzemní prostor oblíben natolik, že se z něj stalo oblíbené místo nejen turistů, ale také místních. A to zejména dětí, pro které se zde několikrát ročně hrají divadelní představení, pořádají maškarní akce nebo tematické prohlídky. Otevírací doba se mění v souvislosti s ročním obdobím, o letních prázdninách zavírají až v 18.00.

Ale nebojte se, program myslí na všechny, nemusíte s sebou mít zrovna dětský doprovod, abyste něco zažili. Zkuste sebrat odvahu a místo klasické trasy zvolit jednu ze tří variant adrenalinových prohlídek. Na rozdíl od té klasické hodinové trvá každá z nich jinou dobu a vyžaduje jiné fyzické předpoklady.

Liší se také cenou, zatímco za klasiku nedáte ani stovku, ten největší adrenalin vás vyjde dvakrát tolik. Nepodceňte taky přípravu, klasická turistická trasa vyžaduje pouze vhodné oblečení, speciální prohlídky je ale třeba objednat předem. Každá z tras má několik zastavení, projděte si program a zjistěte, která vás zaujala nejvíc.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/znojemske-podzemi/Doporučujeme z České republiky

Nejnovější z České republikyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024