1. pavilon na EXPO 2021 v Dubaji otevřen! Sám si vyrábí energii, recykluje vodu a vítá na 5 000 návštěvníků denně

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 24. 3. 2021 • Přečteno 6152x

První pavilon slavné světové výstavy byl postaven tak, aby si sám vyrobil energii, uměl recyklovat vodu nebo ji získat z alternativních zdrojů.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do DubajeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Výstavy EXPO 2021/2022 se má účastnit téměř 200 zemí? Českou republiku nevyjímaje.

Přestože mělo být EXPO 2020 už čtyři měsíce v plném proudu, stále se čeká na zahájení této velkolepé výstavy. Vzhledem k celosvětové pandemii byla výstava odložena na rok 2021. A tak se Dubaj snaží nalákat své návštěvníky otevřením jednoho ze 3 hlavních pavilonů, tzv. pavilon Terra neboli pavilon Udržitelnosti (The Sustainability Pavilion).

Tento pavilon přivítal své první návštěvníky v pátek 22. ledna 2021, tedy předtím, než bude samotné EXPO 2021 zahájeno. 

Parametry tohoto pavilonu byly vytvořeny a sestaveny tak, aby navnadily další generaci přemýšlet o životním prostředí, a hlavně se zamyslet nad následky našeho chování k přírodě. 

Jak byla budova navržena?

Pavilon je navržený britskými architekty Grimshaw ArchitectsPavilon je navržený britskými architekty Grimshaw Architects

Pavilon o rozloze 25 000 m², navržený britskými architekty Grimshaw Architects, má být příkladem udržitelného návrhu budov. Postaven byl tak, aby si sám vyrobil energii, uměl recyklovat vodu nebo ji získat z alternativních zdrojů. Pokryt je 1055 solárními fotovoltaickými panely, které jsou uspořádány do 130 metrů širokého střešního baldachýnu a vytváří tak „energetické stromy“, jež zachycují sluneční energii.

Zajímavé je také to, že v okolí pavilonu se nachází druh pouštních halofilních rostlin, které pomáhají při filtrování vody vyrobené z této budovy.

Zajímavá cesta faunou a flórou

Uvnitř vás čeká cesta fauny a flóryUvnitř vás čeká cesta fauny a flóry

Pokud pavilon navštívíte, uvnitř vás čeká cesta flóry a fauny, která vede přes stezku oceánem nebo deštným pralesem, kde můžete slyšet velrybí písně nebo mořské vlny. Temné hlubiny oceánu jsou simulovány pomocí třpytivých modrých světel, aby vytvořily ten pravý zážitek.

Přírodní svět začíná procházkou časem v arabském vádí, obklopen sochami slonů, gepardů a velbloudů, a pokračuje přes kořeny lesa. Cesta pavilonem vede tam a zpět a začíná pod kaskádou třpytivých motýlů v centrálním atriu. 

Chtěli byste třeba zachránit Zemi nebo přistát na Marsu? Vzdali byste se telefonu, abyste zachránili deštný prales? I takové otázky si mohou lidé při návštěvě položit.

Návštěvníci si zde mohou samozřejmě dopřát i něco dobrého v kavárně Terra. Nachází se tu také obchod se suvenýry nebo obchod, kde si mohou hosté zakoupit potraviny, nápoje a další zboží z udržitelných zdrojů. 

Do pavilonu Udržitelnosti se vejde najednou 3 000 hostů. Ve všední den je povolena plná kapacita, o víkendech bude kapacita omezena na 5 000 zvědavců. Dovnitř se podíváte za cenu vstupného 25 dirhamů na osobu (cca 170 Kč). 

Všichni návštěvníci musí před návštěvou provést online rezervaci s přesným časem. Otevřeno je od úterý do čtvrtka od 15:00 do 21:00 a v pátek a sobotu od 16:00 do 22:00 hodin.

Pavilon Udržitelnosti bude po dubnu 2022 (po skončení výstavy) zařazen do projektu Expo Legacy District jako dětské a vědecké centrum.

Čtení: Zájezdy do Dubaje – srovnání a doporučení

Co bude s pavilony po výstavě?

Některé pavilony budou mít využití i po výstavěNěkteré pavilony budou mít využití i po výstavě

Zbývající dva pavilony: pavilon Mobility a pavilon Příležitosti čekají teprve na své otevření, ale už teď víme, jak budou budovy sloužit po skončení světové výstavy.

Například pavilon Mobility se přemění na komerční kancelářské prostory a pavilon Příležitosti, který má dočasnou životnost pět až deset let, bude po akci demontován.

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 23 zájezdů

Spojené arabské emiráty (Dubaj)

Poznejte město kuriozit

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Dubaje

Zájezdy do Dubaje

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/1.-pavilon-na-expo-2021-v-dubaji-otevren/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024