Chrám sv. Petra: místo světcova umučení

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 36542x

Chrám sv. Petra je nejdůležitější památkou ve Vatikánu.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do VatikánuZobrazit zájezdy

Víte, že...

Chrám sv. Petra je posvátným místem. Myslete na to a přijďte vhodně oblečeni. Zvlášť v létě místní hlídači dbají na to, aby jim dovnitř neproklouzl nikdo s odhalenými rameny či koleny.

Chrám sv. Petra je nejdůležitější památkou ve Vatikánu. Bazilika dle tradice stojí na místě, kde byl apoštol Petr mučen, ukřižován a pohřben na pohanském hřbitově. Apoštolův hrob se nachází přímo pod hlavním oltářem. Původní kostel tu stál již od 4. století a do 15. století byl několikrát upravován. Nakonec se rozhodlo, že na jeho místě bude stát kostel nový.

Vystavění dnešní baziliky trvalo téměř dvě staletí a na její stavbě se podíleli takoví velikáni jako Bramante, Raffael, Giuliano da Sangallo či samotný Michelangelo, který navrhl kopuli chrámu, která se stala jednou z výrazných dominant Říma.

Interiér chrámu sv. Petra

Vstoupíte-li do chrámu, dýchne na vás jedinečná atmosféra skvostných renesančních a barokních památek. Výzdoba chrámu je naprosto úžasná a mezi nejcennější kusy patří Michelangelova známá Pieta a Berniniho stolec sv. Petra. V chrámu nedaleko hlavních dveří se nachází červená porfyrová deska, která označuje místo, na němž byl korunován Karel Veliký. Ve střední části chrámu můžete obdivovat Berniniho 29 metrů vysoký baldachýn z bronzu. Baldachýn je nad oltářem, u něhož může sloužit mši pouze papež. Oltář se nachází nad hrobem sv. Petra a vpravo od oltáře se tyčí krásná bronzová socha sv. Petra.

Z kopule, která ční do výšky 119 metrů, se vám naskytne nezapomenutelný pohled na Řím.

Při návštěvě baziliky se nezapomeňte podívat na hrobky mnoha papežů.

Vstup do chrámu sv. Petra

Vstup do chrámu je opravdu důstojný, tvoří ho majestátní náměstí sv. Petra. Toto monumentální náměstí má oválný půdorys a lemuje ho krásná Berniniho kolonáda. Uprostřed náměstí se tyčí egyptský obelisk, kulaté kameny značící ohniska elipsy a dvě fontány. Postavte se k některému z kamenů a budete překvapeni stavitelskou přesností, obě řady kolonády uvidíte vyrovnané v přímce.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Vatikán)

Slavný stát ve státě

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Vatikánu

Zájezdy do Vatikánu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/chram-sv-petra/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024