Rundetårn: kulatá věž nabízí velkolepý výhled na Kodaň

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9970x

Z Rundetårn neboli Kulaté věže se naskýtá neopakovatelný výhled na Kodaň.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do KodaněZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Nedaleko věže navštivte Café Sommersko, nejstarší kavárnu v Kodani. Najdete ji na ul. Kronprinsensgade 6. 

Kulatá věž Rundetårn je cihlová věž, ze které se otevírá velkolepý výhled na Kodaň. Je také nejstarší funkční hvězdárnou v Evropě a vystupuje dokonce v některých příbězích dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena.

Kulatá věž Rundetårn byla postavena v letech 1640–1642 a tyčí se do výšky 35 metrů. Teoreticky má osm pater, i když jejich spočítání není jednoduché. Kuriozitou Kulaté věže je totiž fakt, že na její vrchol nevedou uvnitř schody, ale pouze točitá chodba dlouhá více než 200 metrů. Až nahoru tak mohl na koni vyjet car Petr Veliký, když v roce 1716 Kodaň navštívil. Carevna Kateřina Veliká se údajně nechala nahoru vyvézt v kočáře.

Neopakovatelný výhled na město i zajímavá kuriozita

Na vrchol věže vede místo schodiště točitá rampa Na vrchol věže vede místo schodiště točitá rampa

Běžný návštěvník si ovšem musí vyjít nahoru po svých. Vynaložená námaha se rozhodně vyplatí. Shora lze obdivovat červené střechy kodaňských domů, desítky kostelních věžiček starého města a užívat si neopakovatelný výhled na celé město.

Věž nechal postavit král Kristián IV. Byl to nejen významný stavebník, ale údajně také otec více než dvaceti manželských i nemanželských dětí. Zajímavostí je, že součástí věže byla také první senkrovna. Exkrementy do ní padaly až od toalety ve vrchní části věže. 

Vyhlídková věž i astronomická observatoř

Z vrcholu věže se nabízí neopakovatelný výhled Z vrcholu věže se nabízí neopakovatelný výhled

Věž je součástí komplexu Trinitalis, který byl založen roku 1482 a sloužil k univerzitnímu vzdělávání. Kromě samotné univerzity zahrnuje i univerzitní kapli či akademickou knihovnu, která byla první vysokoškolskou knihovnou v Kodani.

Univerzita věž využívala jako astronomickou observatoř až do roku 1861, kdy byla postavena novější hvězdárna. Amatérští astronomové ovšem Kulatou věž k pozorování využívají dodnes a díky tomu ji lze zcela oprávněně označit za nejstarší funkční hvězdárnu v Evropě.

Věž je významným historickým monumentem, jehož prohlídku by si návštěvníci Kodaně rozhodně neměli nechat ujít.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Dánsko (Kodaň)

Objevte půvaby Kodaně

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Kodaně

Zájezdy do Kodaně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rundet-rn-kulata-vez-nabizi-velkolepy-vyhled-na-kodan/Doporučujeme z Dánska

Nejnovější z DánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024