Rosenborg Slot: kodaňský „zámek růží“ ukrývá nejen dánské korunovační klenoty

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 10348x

Vrcholem návštěvy královských komnat je Zrcadlový kabinet v prvním patře.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do KodaněZobrazit zájezdy

K nejvyhledávanějším historickým památkám v Kodani patří jeden ze tří místních královských zámků – Rosenborg Slot, „zámek růží“. Kouzelný cihlový palác s věžičkami a zdobenou fasádou obklopený královskou zahradou nabízí návštěvníkům prohlídku královských komnat i podzemní expozici lesknoucích se korunovačních klenotů.

Ambicióznímu dánskému korunnímu princi Kristiánovi, pozdějšímu králi Kristiánovi IV., nepřipadala stará Kodaň počátku 17. století jako vhodné královské sídlo. Raději proto pobýval na zámku Frederiksborg v severním Seelandu, který nechal vybudovat jeho otec.

Přesto však Kristián na Kodaň nezanevřel a nechal v hlavním městě zvelebit a postavit (údajně leckdy podle vlastních stavebních plánů) mnoho budov, které zde můžeme obdivovat dodnes. Mezi zásadní stavby, které vznikly za jeho vlády, patří kodaňská budova Burzy, Kulatá věž a především pak krásný zámek Rosenborg, postavený v tehdy oblíbeném stylu nizozemské renesance.

Oblíbené letní sídlo i hlavní královská rezidence

Korunovační klenotyKorunovační klenoty

Zámek Kristián nechal původně budovat coby své letní sídlo obklopené nádhernou francouzskou zahradou a vodním příkopem. Stavba probíhala v letech 1606–1633 a po svém dokončení se budova stala oblíbenou rezidencí jak samotného vladaře, tak také jeho dětí.

Ostatně, ze svého hlavního sídla v zámku Christiansborg to neměli daleko, necelé dva kilometry. V běhu následujících let byl zámek dále rozšiřován a probíhaly tu rekonstrukce a stavební úpravy. Nějakou dobu sloužil coby hlavní královská rezidence, později byl jednotlivými panovníky využíván coby letohrádek a to až do doby, než Frederik IV. zbudoval na počátku 18. století prostornější palác ve Frederiksborgu.

Již na počátku 19. století se dánská rodina rozhodla otevřít prostory zámku veřejnost coby muzeum a nadále jej přitom využívala coby klenotnici, v níž jsou uloženy dánské korunovační klenoty. A oběma těmto účelům zámek slouží dodnes. Je v něm vystaveno na deset tisíc různých exponátů, které pokrývají dějiny dánské monarchie v posledních pěti staletích.

Součástí královských komnat je i bizarní Zrcadlový kabinet

Během vaší návštěvy si nejprve prohlédněte královské komnaty, k obdivování se tu nabízí celkem 24 místností. Z nich vás zaujme především Dlouhý sál s tapisériemi a gobelíny ze švédských válek a působivou sbírkou stříbrného nábytku. Spatříte tu také tři impozantní stříbrné sochy lvů, které kdysi střežily královský trůn.

Další okouzlující místností je tzv. Mramorový sál, v němž vládne pompézní baroko, ať již v podobě stěn obložených imitacemi mramoru nebo roztomile pompézních barokních andělíčků. V prostorné Velké galerii s trůnem se kdysi konaly hostiny a slavnosti a v Čínském salonku spatříte mimo jiné zvláštní kytaru muzikální princezny Sofie Hedevig, která je zdobená slonovinou, želvovinou a křišťálem.

Vrcholem návštěvy královských komnat pak bude tzv. Zrcadlový kabinet v prvním patře, jediná místnost svého druhu v Evropě. Jedná se vlastně o salonek zaplněný od podlahy až po strop zrcadly a zrcadélky všemožných velikostí a tvarů.

Jeho idea byla podobná jako u Zrcadlového sálu v pařížském Versaillesv zrcadlech se mělo odrážet světlo svíček a lustrů a vytvářet tak působivé iluze. Král Frederik IV., velký milovník žen, v tomto salonku údajně kdysi uchovával také svoji sbírku erotických předmětů, mezi něž patřil například pás cudnosti.

Čtení: Zájezdy do Dánska – srovnání a doporučení

Podzemní klenotnice se šperky, ze kterých přechází zrak

Korunovační klenoty v zámkuKorunovační klenoty v zámku

Královské komnaty zámku Rosenborg opravdu stojí za vidění, ale to nejlepší vás čeká v suterénních prostorách. Právě sklepení zámku totiž poskytuje prostory dánské klenotnici, jejíž vchod střeží vážná stráž v královských uniformách.

Uvidíte tu množství šperků, drahokamy zdobených zbraní, korunovačních číší, královských rouch, čajových souprav, objektů ze slonoviny a dalších cenných předmětů, ale především pak oslnivé dánské korunovační klenoty, zejména nádherně zdobenou korunu Kristiána IV. vážící téměř 3 kg.

Odpočinek v zámecké zahradě se bude líbit nejen dětem

Zahrady Rosenborg SlotZahrady Rosenborg Slot

Až se dostatečně nabažíte všech královských cenností, vyjděte opět ven a užijte si pro změnu oázy klidu, kterou představuje Královská zahrada (Kongens Have), která zámek obklopuje. A není to navíc zahrada jen tak ledajaká, jedná se totiž o vůbec první veřejný park v Kodani.

Ještě předtím, než byl vystavěn zámek Rosenborg, tuto zahradu zřídil Kristián IV. a využíval ji primárně pro pěstování ovoce, zeleniny a květin, které zdobily královské komnaty. Později se zahrada stala oblíbeným místem obyvatel města k procházkám a odpočinku, a tak je tomu dodnes.

Kromě romantických cestiček a krásných květinových záhonů tu objevíte také neoklasicistní pavilon, v němž se v létě zdarma hraje loutkové divadlo. A dětem se určitě bude líbit také sousoší Hanse Christiana Andersena obklopeného skupinou roztomilých dětí vytesaných z kamene.

Pokud v okolí zámku budete před polednem, vydejte se také k sousedním kasárnám královské gardy. Každý den v 11:30 odtud vychází královská stráž na slavnostní střídání před dalším z kodaňských zámeckých skvostů, zámkem Amalienborg.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Holandska
1. – 5. 5. 2024

To nejlepší z Holandska

12 990 Kč
z Ostravy

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Dánsko (Kodaň)

Objevte půvaby Kodaně

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Kodaně

Zájezdy do Kodaně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rosenborg-slot/Doporučujeme z Dánska

Nejnovější z DánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024