Vor Frue Kirke: ústřední kodaňská katedrála

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7402x

Vor Frue Kirke neboli katedrála Panny Marie je ústřední kodaňskou katedrálou.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do KodaněZobrazit zájezdy

Ústřední kodaňskou katedrálou je katedrála Panny Marie – Vor Frue Kirke. Stojí přímo naproti univerzitě v centru města, i když své místo si musela ne vždy jednoduše obhajovat. Pyšní se slavnou sochou Ježíše od Bertela Thorvaldsena, jež se stala vzorem pro Ježíšovy sochy po celém světě.

Se stavbou katedrály se začalo už za biskupa Absalona ke konci 12. století. Po ničivých požárech byla ovšem hned třikrát přestavěna. Naposledy se katedrála roku 1807 stala obětí napoleonských válek a začalo se se stavbou svatostánku nového

Nová katedrála 

Vor Frue Kirke je hlavní katedrálou luteránské církve v Kodani Vor Frue Kirke je hlavní katedrálou luteránské církve v Kodani

Současná podoba katedrály Vor Frue Kirke se datuje do roku 1829 a za svůj neoklasicistní styl vděčí architektu Christianu Frederiku Hansenovi, jednomu z nejlepších dánských architektů. Ten z důvodu nedostatku peněz zasadil do současné stavby i zbytky zdí neponičených předcházejícím ničivým bombardováním. Inspiroval se zejména architekturou starého Říma a pracemi italského renesančního architekta Andrea Palladia.

Hlavní zásluhu na výzdobě interiéru má sochař Bertel Thorvaldsen. Ten katedrálu roku 1839 obohatil sochami Ježíše Krista a dvanácti apoštolů. Jedná se o nejoceňovanější umělcovu práci. Ježíše zobrazil s utěšující rozevřenou náručí tak, jak byl právě podle Thorvaldsenova vzoru následně hojně zobrazován po celém světě.

Kromě další sochařské a malířské výzdoby si v kostele lze prohlédnout také exponáty, které jsou součástí muzea v kryptě katedrály. K vidění jsou v katedrále také píšťalové varhany z roku 1995, které se ještě v roce 2002 dočkaly rozšíření. 

Ideální místo pro královskou svatbu

Interiér katedrály Vor Frue Kirke Interiér katedrály Vor Frue Kirke

Současná šedesát metrů vysoká věž, která se nad katedrálou tyčí, se stala terčem kontroverzních diskusí. Neoklasicistní styl totiž věže nepřipouští. Přesto si občané vymohli vztyčení věže nad původní středověkou věží. Ukrývá hned čtyři zvony.

Mezi lety 1445 a 1548 byla katedrála používána mimo jiné i pro královské ceremonie. Velká královská událost se odehrála i v novobodé katedrále v roce 2004: právě zde se totiž konala největší svatba v dánských dějinách, a to svatba korunního prince Frederika a Mary Donaldsonové.

Vor Frue Kirke je v současné době hlavní katedrálou luteránské církve v Kodani. Je sídlem diecéze a ve vašem hledáčku by při návštěvě Kodaně rozhodně neměla chybět.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Dánsko (Kodaň)

Objevte půvaby Kodaně

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Kodaně

Zájezdy do Kodaně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vor-frue-kirke/Doporučujeme z Dánska

Nejnovější z DánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024