Dánská národní galerie: když si velcí staří mistři pohrávají s mladou generací…

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 1. 2017 • Přečteno 11068x

Dánská národní galerie v Kodani ukrývá díla starých velkých mistrů.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do KodaněZobrazit zájezdy

Málokterý z milovníků umění si nechá při návštěvě nové země ujít prohlídku místní národní galerie. V Kodani zve k návštěvě Dánská národní galerie, která se chlubí veledíly starých mistrů i umělců nové generace. Obrazy, sochy, grafiky a další umělecká díla jsou tu navíc vystavena v budově, která rovněž spojuje klasickou architekturu s tou nejmodernější.

Dánská národní galerie (Statens Museum for Kunst) se pyšní sbírkou asi 9 000 maleb a uchovává kolem 300 000 kreseb a také gipsotecu s 2 600 odlitky. Základem sbírky zdejšího umění byla sbírka dánského krále Frederica IV. Doba jeho vlády je obdobím rozkvětu dánské národní kultury. Shromažďoval díla z období po roce 1750 a netroškařil. Šlo mu totiž o to, aby jeho sbírka nikterak nezaostávala za velkými sbírkami jiných evropských království.

Ve velkém si začal obstarávat zejména obrazy italských umělců i díla pocházející z Německa, Vlámska či Nizozemí. Sbírky se postupně rozšiřovaly, od 19. století se zaměřovaly především na dánské umění.

Velké umění si žádá velkou budovu

Budova Dánské národní galerieBudova Dánské národní galerie

Současná budova galerie byla postavena mezi lety 1889–1896 ve stylu italské novorenesance. Roku 1998 k ní přibylo nové moderní křídlo s prosklenými stěnami, obrácenými do poklidného parku. Moderna se tu v případě budovy galerie snoubí s tradicí, stejně tak jako galerie vystavuje jak díla starých mistrů, tak výtvory umělců nové generace.

Mantegna, Tizián, Rembrandt, Matisse…

Interiér galerieInteriér galerie

K hlavním chloubám Dánské národní galerie patří Kristus jako trpící vykupitel, zobrazený se dvěma anděly, kterého namaloval Andrea Mantegna, jeden z nejdůležitějších malířů rané renesance, patrně na konci 15. století. Clima da Conegliano je zase autorem vystavovaného obrazu s Apollónem a Marsyasem z období mezi lety 1507–1509.

Další chloubou je Portrét Lorenza Cyba z roku 1524 od Parmigiana, předního manýristického malíře a rytce, či Tiziáův Portrét muže, namalovaný patrně v roce 1514.

V Dánské národní galerii nechybí části zaměřené na didaktiku či restaurování děl a části věnované zejména dětem. Nechybí obchod se suvenýry i příjemná kavárna.

Až se do galerie vydáte obdivovat díla umělců, jako jsou Tintoretto, Rubens, Rembrandt, Picasso, Matisse, Modigliani, Jordans a další, počítejte s alespoň dvěma hodinami potřebnými k prohlídce. A pokud se nad uměleckými díly rádi zasníte, tak samozřejmě víc…

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Dánsko (Kodaň)

Objevte půvaby Kodaně

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Kodaně

Zájezdy do Kodaně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/danska-narodni-galerie-kdyz-si-velci-stari-mistri-pohravaji-s-mladou-generaci/Doporučujeme z Dánska

Nejnovější z DánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024