Valentův akvadukt: chytrý vynález starověku

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8002x

Akvadukt je jedním z nejdůmyslnějších dědictví starověku.

Vyberte si z našich 30 zájezdů do IstanbuluZobrazit zájezdy

Víte, že…

Valentův akvadukt místy dokonce dosahuje až 18,5 metrů výšky? To je srovnatelné s výškou činžovního domu.

V celém Turecku lze nalézt pozůstatky obrovského počtu akvaduktů. Jsou to pyšné doklady vysoké inteligence antických stavitelů a jejich následovníků. Akvadukt jako stavba je jednou z nejdůležitějších vynálezů starověku.

Zajišťovala přísun vody do konkrétního místa v obdobích sucha či v případě obléhání měst. Důmyslnost celého systému je tak úžasná, že je využívána vlastně dodnes při stavbách nebo v principu fungování toalet.

Mistr Mimar Sinan

Vosková figurína Mimara SinanaVosková figurína Mimara Sinana

Valentův akvadukt je stavební skvost mistra Mimara Sinana, který se podílel na spoustě staveb v Istanbulu a také v celém Turecku. Je autorem nejkrásnějších děl osmanské civilizace a náboženské architektury. Mimar Sinan měl štěstí, že se narodil do bohaté doby, která stavebnictví přála. Navíc se, se svým talentem, stal brzy dvorním architektem rovnou třem sultánům, z nichž je nejznámější sultán Süleyman Nádherný. Své přízvisko získal právě díky Sinanovi, tzv. mágovi architektury. Sinan čerpal inspiraci v Evropě při válečných taženích a uměl ji okamžitě aplikovat na stavbu důležitých mostů, opevnění, přístavů a lodí. Akvadukty, karavanseráje a hamámy vznikaly především v prvních letech jeho působení u dvora. Později se dostal k náboženským stavbám.

Zajímavosti akvaduktu

{FOTO-13839}

Práce na akvaduktu začaly už za císaře Konstantina I., ale skončily až za vlády císaře Valenta. Je součástí sítě rezervoárů vody v Bělehradském lese a mnoha dalších cisteren v centru města. Tato vyspělá síť byla v provozu až do konce 19. století. Původní délka akvaduktu byla asi kolem jednoho km, z čehož se do dnešních dní zachovalo úctyhodných 600 metrů původního potrubí, které vede údolím mezi pahorky Fatihu a Beyazitu.

U akvaduktu se nachází i zajímavá mešita Kalenderhane Camii, bývalý byzantský kostel, který se dá poznat především z jejího tvaru. Je vlastně jakýmsi ukončením akvaduktu. Zajímavé na mešitě je, že byla předělána z kostelu na mešitu tekke dervišem Kalenderou, který tak vytvořil dervišský řádový dům.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 30 zájezdů do Istanbulu

Zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/valentuv-akvadukt/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024