Budapešťský Hradní vrch: památky i působivá zákoutí

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 27560x

Na budapešťském Hradním vrchu najdete monumentální památky i romantická zákoutí.

Vyberte si z našich zájezdů do BudapeštiZobrazit zájezdy

Víte, že… 

V budapešťském Královském paláci sídlili i čeští králové coby králové uherští? Bylo to v 15. a 16. století, v době největšího rozkvětu města.

Když Budapešťané hovoří o hradu, nemají na mysli jen samotný Budínský palác (Budavári Palota), ale celé středověké město, které bylo vybudováno na Hradním vrchu (Vár-hegy). Díváte-li se na něj z protilehlého, pešťského břehu Dunaje, působí jako úchvatná koláž honosných staveb. Shlížíte-li naopak z vrchu dolů, naskýtá se vám takový výhled, že je vám hned jasnější, proč se Budapešti přezdívá „Perla na Dunaji“. 

Nejstylovější (a nejpohodlnější) je vyjet na Hradní kopec lanovkou, jejíž sklon je větší než 40 stupňů. Budete mít pocit, že vám město leží doslova u nohou. U její horní stanice vás přivítá turul, maďarský mytologický tvor a státní symbol. 

Královský palác vypravující dějiny

Po vaší levé ruce, tedy na jižním konci celého návrší, se nachází monumentální Budínský palác, někdejší hrad krále Bély IV. Na jeho místě byl později postaven velkolepý palác, který po všech obnovách za Marie Terezie zahrnoval minimálně 200 panovnických místností. Za sovětského obléhání města na konci Druhé světové války palác zcela vyhořel. 

Po mnohaletém restaurování se rozsáhlý komplex budov představuje opět v nebarokní podobě, kterou získal na začátku dvacátého století a uvnitř sídlí mj. Národní galerie, Národní knihovna, Historické muzeum a Muzeum moderních dějin.

Dominanty centrální části: Matyášův kostel a Rybářská bašta

Centrální části hradního vrchu dominuje Matyášův kostel a Rybářská bašta. Působivý Matyášův kostel měl velmi pestrý osud, sloužil mj. i jako turecká mešita. Dnešní podobu získal díky králi Zikmundu Lucemburskému a především díky Matyáši Korvínovi, jehož dvě svatby se konaly právě tady. Korunováni tu byli císař František Josef I. a jeho manželka Sisi.

Rybářská bašta (Halászbástya) se táhne od kostela směrem na východ a podobá se bílé středověké hradbě. Je ovšem novějšího data a má čistě dekorativní charakter. Byla postavena na počátku 20. století na místě, kde se dříve konal rybí trh, odtud její název. Zdobí ji sedm věžiček, které symbolizují sedm uherských kmenů, které sem do své nové vlasti přišli.

Nepřehlédnutelná je sousední socha krále Štěpána I. i sloup Nejsvětější trojice, vztyčený na stejnojmenném náměstí (Szentháromság tér) v roce 1713 po morové epidemii. Za zmínku stojí i Matyášův reliéf, který zdobí moderní (a tudíž kontroverzní) budovu hotelu Hilton. Tento reliéf je pravděpodobně jediným pravdivým královým zobrazením.

Obytná hradní čtvrť, jeden z nejvzácnějších komplexů v Maďarsku

Severní část Hradního vrchu patří obytné hradní čtvrti. Po staletí tu bydleli pouze ti, kterým to umožňovalo privilegium příslušnosti k určité náboženské nebo etnické skupině. Chráněné historické jádro hradní čtvrti je jedním z nejvzácnějších národních památkových komplexů v celém Maďarsku.

Nachází se tu mnoho zachovalých pamětihodností, muzeí, ale i překvapivý počet obytných domů, spíše než butiků, ambasád či jiných státních budov.  

Nejlépe uděláte, když se necháte unést historickým rázem hradní čtvrti a jen tak se budete toulat místními půvabnými uličkami s pocitem klidu a návratu do minulosti. A budete-li chtít nostalgickou atmosféru ještě více umocnit, přijďte sem na procházku brzy ráno – spíše než turisty tu potkáte místní obyvatele, jak venčí psy, děti hrající si na ulici či babičky, které na židli před domem štepují ponožky.

Bonus navíc: podzemí 

Láká-li vás ještě něco víc než procházky po Hradním vrchu, vydejte se do jeho nitra. Hluboko pod zemí se skrývá labyrint jeskyní takových rozměrů, že za Druhé světové války sloužily jako tajná protiraketová základna, do které se vešlo až 20 000 vojáků.

Budapešťský Hradní vrch je kouzelné místo, které si zaslouží i několikahodinovou návštěvu. Nezoufejte ale, pokud se vám času k důkladné prohlídce příliš nedostává i na několik minut stojí za to sem zavítat.

Vyjeďte nahoru lanovkou, vychutnejte si panorama Budapešti pod vámi a monumentálnost Královského paláce vedle vás, projděte se k Matyášovu kostelu a po jeho návštěvě se dolů z kopce vydejte pěšky, příjemnou procházkou pod Rybářskou baštou.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Maďarsko (Budapešť)

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Budapešti

Zájezdy do Budapešti

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/budapestsky-hradni-vrch/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024