Královský palác v Budapešti: historické sídlo uherských králů v jižní části Hradního vrchu

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 2. 2017 • Přečteno 14906x

Na Hradním vrchu v bezprostřední blízkost paláce se konají různé festivaly spojené s maďarskou kulturou.

Vyberte si z našich zájezdů do BudapeštiZobrazit zájezdy

Královský palác je znám též jako Budínský hrad či královský hrad. Jedná se o historické sídlo uherských králů a stojí v jižní části Hradního vrchu. Tato monumentální stavba je viditelná téměř z celého města a dá se k ní bez větších problémů dojít pěšky nebo se svézt lanovkou. Od roku 1987 je hrad zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Už jen proto jej téměř není možné minout a při prohlídce Budapešti nenavštívit.

Trocha historie

V minulosti byl hodně rozšiřovánV minulosti byl hodně rozšiřován

Původní hrad nechal na tomto kopečku (jediném v širokém okolí) postavit uherský král Béla IV. v polovině 13. století. Později byl hrad rozšiřován, např. za vlády Zikmunda Lucemburského, a hlavně v době Matyáše Korvína. Už od počátku byl koncipován jako královské sídlo.

Po bitvě u Moháče roku 1526 celý region přešel pod správu Osmanské říše a usídlili se zde Turci. Ti hrad neužívali jako své sídlo, ale ze strategických důvodů sloužil jako kasárna. Později byl zcela zničen při jedné z bitev mezi Turky a Habsburky.

Roku 1715 byl na místě bývalého hradu postaven menší barokní palác, který sloužil Habsburkům při občasných návštěvách Uher. Později byla postupně přistavěna další křídla, aby byl palác reprezentativnější. Důležitou roli hrál při korunovaci rakouského císaře Františka Josefa I. uherským králem v nedalekém Matyášově chrámu.

Na přelomu 19. a 20. století, kdy Maďarsko mělo v rámci Rakousko-Uherska specifické postavení, vznikly nové projekty na rozšíření paláce. Tato velkolepá přestavba způsobila, že se palác zdvojnásobil a postupně se stal jednou z největších panovnických rezidencí na světě.

Ta však byla při bombardování Budapešti v průběhu druhé světové války silně poškozena. Ač bylo jednou z priorit maďarských vlád tuto monumentální stavbu obnovit do stavu z počátku 20. století, nepodařilo se to absolutně. Palác je sice monstrózní, ale velkoleposti bývalého sídla uherských králů nedosahuje.

Co je možné v hradu obdivovat?

Palác nabízí galeri, muzeum nebo knihovnuPalác nabízí galeri, muzeum nebo knihovnu

Stejně jako na vrcholu celého Hradního vrchu, je z místa před palácem úžasný výhled na celý levý břeh Budapešti, tedy na část Pešť. V paláci se nedochovalo velké množství artefaktů z období uherských králů či Habsburků, můžeme zde ale najít Národní galerii, Historické muzeum a Národní knihovnu.

1. Galerie

Národní galerie zabírá největší část Budínského hradu a lze v ní nalézt umělecká díla od počátku uherského státu až do poloviny 20. století. Navštívit galerii se vyplatí nejen kvůli samotným uměleckým předmětům, ale je možné si při této příležitosti prohlédnout i velkou část interiérů paláce. Otevřená je od úterý do neděle od 10 do 18 hodin a vstupné je cca 1 800 forintů pro dospělého cca 900 forintů pro studenty a důchodce.

2. Muzeum a knihovna

Muzeum názorně ukazuje historii a kulturu maďarského národa. Můžete se tedy něco dozvědět o tom, jak lidé dříve bydleli, tancovali nebo spali… V sezóně (od března do října) je otevírací doba stejná jako u galerie, mimo sezónu se muzeum zavírá v 16 hodin.

V knihovně můžete obdivovat staré maďarské knihy, a hlavně velmi zajímavé ilustrace. Knihovna je pojmenována podle zakladatele nedalekých lázní Szechenyiho. Otevírací doba knihovny je od úterý do soboty od 9 do 20 hodin. Vstupné do muzea činí cca 2 000 forintů a pro studenty a důchodce cca 1 000 forintů.

3. Další objekty v areálu paláce

Vzhledem k rozsáhlosti paláce je možné v interiérech navštívit mnoho dalšího. Je zde otevřeno např. muzeum hudby či expozice věnovaná slavnému maďarskému rodákovi – kouzelníku a eskamotérovi Houdinimu. Dále je zde malé muzeum vojenské historie či muzeum farmacie. Samozřejmostí je plánek, na kterém veškeré expozice umístěné v paláci najdete.

Akce v paláci a v okolí

Letecký pohled na palácLetecký pohled na palác

Na Hradním vrchu v bezprostřední blízkost paláce se konají různé festivaly spojené s maďarskou kulturou. Velmi populární jsou např. ty pivní a vinné, ale také festivaly pálenky nebo čokolády. V okolí je i několik restaurací, které jsou však z důvodu svého umístění dražší než ty na druhém břehu Dunaje.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Maďarsko (Budapešť)

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Budapešti

Zájezdy do Budapešti

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kralovsky-palac-v-budapesti/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024