Miracle garden: přes 100 milionů květin v těch nejrůznějších tvarech, které si dokážete představit

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12052x

Zahrada se rozkládá na 72 000 metrech čtverečních a v zimním období, mezi říjnem a dubnem, je tu vysázeno přes 100 milionů květin.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do DubajeZobrazit zájezdy

Dubaj je známá svými nejlepšími atrakcemi, na které láká návštěvníky z celého světa. Všemožná NEJ můžeme slyšet a vidět na každém kroku. Jedno z trochu odlišných a pro některé překvapivých lákadel (vzhledem k umístění v poušti) je tzv. Miracle garden neboli Zázračná zahrada či Zahrada divů.

Zahrada se rozkládá na 72 000 metrech čtverečních a v zimním období, mezi říjnem a dubnem, je tu vysázeno přes 100 milionů květin! Květiny zobrazují různé ornamenty, obrazy nebo jsou jimi porostlá auta, či dokonce malá vesnice domečků. Z květů jsou sestavená srdce, lokomotiva, hodiny, v nabídce nechybí ani Eiffelova věž.

Pokud by vás lákalo utrhnout byť jediný květ pro svou milovanou, počítejte s tím, že takový důkaz lásky vás bude stát 1 000 dirhamů na pokutě. Součástí je také krytá zahrada motýlů, jež je jednou z největších na světě s 26 druhy motýlů a desetitisíci kusy.

Zavlažení takových zahrad v poušti není žádný problém. Používá se již použitá užitková voda, což nám potvrzují studie, které ukazují, že Spojené arabské emiráty jsou na žebříčku TOP 10 s nedostatkem vody, ale zároveň také jejím největším spotřebitelem. V SAE dosahuje průměrná spotřeba 550 litrů na osobu/den, kdežto v ostatních zemích je číslo o polovinu nižší!

Deštný prales v poušti

Na zahradě jsou použity milióny květinNa zahradě jsou použity milióny květin

Deštný prales bude zastřešenou kopií pravé džungle. Návštěvníci budou nejprve, společně s výkladem o fauně a flóře, provedeni celou džunglí. Ti, co se nebojí výšek a mají odvahy na rozdávání se mohou proletět mezi korunami stromů na lanovém skluzu. Nesnášíte výšky? Nevadí. Součástí pralesa je také spa, obklopené skalními bazénky, které nabídnou svým milovníkům unikátní hydrotermální ošetření.

Pokud se takový projekt opravdu uskuteční, můžeme jej bez nadsázky nazývat pokořením přírody. Na rozdíl od pouštních keřů a stromů, které využívají různé strategie k přežití s malým množstvím vody, rostliny v deštných pralesích potřebují vysoké množství vlhkosti.

Snížit ztrátu vody vypařováním má kopule, jež bude džungli zastřešovat. Problémy však skýtají bakterie a plísně, o nichž je známo, že se jim ve vlhkém a teplém prostředí náramně daří. Odborníci z celého světa se tak dohadují, zda je možné v tomto pouštním podnebí projekt vůbec uskutečnit a pokud ano, Dubaj by měla posoudit i dopad této skutečnosti na životní prostředí.

Květiny kam se podíváš

Květinami porostlý je i Airbus A380 společnosti EmiratesKvětinami porostlý je i Airbus A380 společnosti Emirates

Že se Emiráty snaží svou poušť přeměnit v zelenou barvu, je důkazem nejen sázení dalších a dalších palem a stromů, ale také to, že Dubaj vysázela během roku 2013 kolem 30 milionů semen. Barevným nápadem bylo 43. výročí mezinárodního dne vzniku Spojených Arabských Emirátů, kdy rozkvetlo po celém městě 43 státních vlajek.

Expo 2020 patří Dubaji, a tak probíhají i řádné přípravy. Město by se mělo proměnit v jedno z nejkrásnějších na světě nejen designem zahrad, ale také samotnou krajinou a jejím zalesněním. Zkrátka, je na co se těšit.

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 25 zájezdů

Spojené arabské emiráty (Dubaj)

Poznejte město kuriozit

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Dubaje

Zájezdy do Dubaje

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/miracle-garden/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024