Gotická čtvrť Barri Götic: srdce Barcelony

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 24076x

Barri Götic je více jak 2000 let duchovním a světským centrem města. Při pohledu na katedrálu La Seu není pochyb, že patří k nejkrásnějším stavbám Španělska.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do BarcelonyZobrazit zájezdy

Zastavme se na chvíli v čase, nechme na sebe dýchnout dobu gotiky a vydejme se společně do nejstarší části Barcelony do gotické čtvrti Barri Götic. Už více jak 2000 let je totiž duchovním a světským centrem města. 

Historie nejstarší části města sahá až do dob římského panovníka Augusta. Právě Římané vybrali toto místo pro založení nového města. Z té doby zde stojí i správní budovy. Kromě částí městských zdí jsou i dnes k vidění další pozůstatky.

Barri Götic je dnes převážně pěší zónou a místním i turistům nabízí obchody a malé lokály. Nechybí například obchody s klobouky a rukavicemi, ale také módními doplňky, extravagantními kožichy, koženým zbožím či technologickými výrobky, knihami a starožitnostmi.

Náměstí Sant Jaume

Náměstí Sant Jaume je místem setkáváníNáměstí Sant Jaume je místem setkávání

Plaza Sant Jaume je historickým a politickým centrem Barcelony a také výchozím bodem pěšího okruhu. Na prostorném náměstí nepřehlédnete vládní palác Palau de la Generalitat a radnici Casa de la Ciutat. Ve vládním paláci sídlí katalánská zemská vláda a radnice nabízí prostory magistrátu. Náměstí má však i hlubší význam. Stalo se symbolem setkávání a centrem moci. Na Sant Jaume se odehrávaly a odehrávají politické projevy, ale také oslavy velkých svátků či vítězství FC Barcelony. 

Radnice Casa de la Ciutat zabírá jihovýchodní stranu náměstí. Stavba ze 14. století se pyšní částečnou původní fasádou a také novým klasicistním průčelím z roku 1847. Ve dvoře vás oslní krásné venkovní schodiště. Až sto radních města se vejde do radní síně Saló de Cent vyzdobené závěsnými dekoracemi na stěnách v katalánských erbovních barvách – červené a žluté. V prvním poschodí nevynechejte síň kronik Saló de les Cróniques s nástěnnou malbou Josepha Marii Serta zachycující vrcholné události katalánských dějin.

Úřad katalánské vlády Palau de la Generalitat pochází z 15. století. Nad vchodem stojí v renesančním průčelí socha svatého Jiřího s drakem. Sant Jordi (sv. Jiří) je patronem Katalánska. Nádherný vnitřní dvůr v gotickém slohu jistě upoutá vaši pozornost. Schody otevřeného schodiště vedou ke klenuté chodbě podpírající štíhlé sloupy. Klenotem této budovy je vznešená gotická kaple sv. Jiřího v prvním poschodí. Saló de Sant Jordi je prostorný sál ze 17. století lemovaný moderními freskami zachycující historii.

V zadní části budovy vyrostla půvabná oranžerie. Vůně pomerančovníků z přistaveného atypického nádvoří se nese celým prostorem. Palác Generalit je mimo návštěvní hodiny tradičně přístupný také 23. dubna na svátek Jiřího a náměstí Sant Jaume je zaplněno stánky s knihami a růžemi. Na prohlídku si však budete muset vystát dlouhou frontu.

Nejkrásnější barcelónská katedrála 

Ukázka gotické architektury v BarceloněUkázka gotické architektury v Barceloně

Při pohledu na katedrálu La Seu není pochyb, že patří k nejkrásnějším stavbám Španělska. Vyrostla hned za nynější budovou vlády Generalit na náměstí Plaza Nova. Náměstí dříve sloužilo jako jedna ze středověkých vstupních bran do města. Zrození katedrály začalo v roce 1298 a dokončena byla v roce 1448. Katedrála je zasvěcena svaté Eulálii, která byla umučena Římany za své křesťanské vyznání.

Interiér je zhotoven v katalánském slohu a na první pohled upoutá samostatná široká loď s 28 postranními kaplemi. Klenutý strop podpírají až dvaceti šesti metrové sloupy. Ujít byste si neměli nechat chórové lavice. Jsou krásně vyřezávané a pochází z 15. století. V nejvyšší řadě lavic spatříte erby dvanácti rytířů řádu Toisón del Oro. 

Pod hlavním oltářem je v kryptě umístěn alabastrový sarkofág svaté Eulálie. V zákristii si můžete prohlédnout malou pokladnici, jako například křtitelnici z 11. století, tapiserii a liturgické artefakty. Z celé katedrály se stala nejvzácnější křížová chodba s rajskou zahradou, která je posetá palmami a společnost tam dělají bílé kejhající husy. 

Čtení: Zájezdy do Barcelony – srovnání a doporučení

Plaza del Rei ukrývá skvost v podzemí

Tajuplná Plaza del ReiTajuplná Plaza del Rei

Španělé považují malé náměstí Plaza del Rei nedaleko katedrály za jedno z nejhezčích náměstí v Barceloně. A není divu. Náměstí je obestavěné krásnými starými budovami. Palácový komplex zahrnuje kromě královského paláce Palau Reial také muzeum Museu d´Historia de la Ciutat. Schodiště z knížecího paláce Palau Reial Major vede přímo do velké palácové síně ze 14. století Saló del Tinell, která zobrazuje světskou gotickou architekturu v podobě rozlehlé místnosti se sedmnáctimetrovými oblouky. Pověra praví, že vyřčená lež zde pohne zdí. Není tedy divu, že si toto místo oblíbila španělská inkvizice. Nyní nabízí prostory místo pro výstavy či koncerty.

Na pravé straně paláce se nachází královská jednolodní kaple Capella de Santa Agata ze 14. století. Její chloubou je malovaný dřevěný strop a oltářní obraz Jaumeha Hugueta. Zvonice kaple je součástí strážní věže na římských hradbách. 

Co byste si rozhodně neměli nechat ujít, je podzemí muzea Museu d´Historia de la Ciutat. Právě tam se nachází opravdový skvost – celé ulice a náměstí starého Barcina přístupné výtahem a po lávkách nad pozůstatky římské Barcelony objevené až v roce 1931. Lázně, domy s mozaikovou podlahou, prádelny či starodávné fórum se staly součástí nejrozsáhlejšího a nejúplnějšího areálu podpovrchových římských památek na světě. Otevírací doba muzea je od úterý do soboty od 10 do 19 hodin a v neděli od 10 do 20 hodin. Vstupné se pohybuje kolem 7 euro.

Santa María del Pi coby rozcestník náměstí

Ve čtvrti se nachází spoustu obchůdkuVe čtvrti se nachází spoustu obchůdku

Vysokou osmibokovou zvonici s půvabnou fasádou na náměstí Plaza Sant Josep Oriol nepřehlédnete. Dostanete se k ní přibližně za pět minutek od katedrály La Seu. Kostel Església de Santa María del Pi se tyčí přímo ve středu tří krásných malých náměstíček. Slovo „Pi“ symbolizuje borovici a tento strom opravdu roste před kostelem. 

Vstup do kostela nabízí románský portál, interiér kostela tvoří jednolodní prostor s kaplemi a opěrnými pilíři a řadí se spíše ke katalánské gotice. Strohý vnitřní prostor dává vyniknout krásným vitrážím a také obrovské rozetě (údajně patří k největším na světě).

Náměstí kolem kostela oživují hudebníci, loutkoherci, pantomimici, potulní prodavači. Bar se stoly pod stromy nabízí stinnou oázu přes den a příjemné posezení v noci s osvětleným kostelem a náměstím v pozadí. V neděli zde umělci prodávají svá plátna a obchůdky pod arkádami nabízejí nejrůznější druhy zboží. 

Klášter sv. Anny upoutá jednoduchostí

Klidný a nádherný kout s klášterem svaté Anny byste určitě navštívit měli. K vidění budou jednoduché linie nízkého románského kostela, které kontrastují se zadními stranami výškových úředních a obchodních budov hned za tmavým podloubím. 

Klášter stál v 11. století na vnější straně římského opevnění v polích. Dnešním pozůstatkem je malá křížová chodba a kostelík.

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.

Španělsko (Barcelona)

Katalánská metropole živě

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Barcelony

Zájezdy do Barcelony

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/barri-g-tic/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024