Las Ramblas: Na nejrušnější ulici Barcelony to prostě žije!

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 23797x

Široká promenáda lemovaná stromy Las Ramblas doslova vybízí k procházce a k nasátí pravé španělské atmosféry.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do BarcelonyZobrazit zájezdy

Davy lidí, ruch, živo, obchodníci, pouliční muzikanti, malíři, živé sochy, záplava květin to je jen malá ochutnávka nejznámější ulice v Barceloně Las Ramblas. Projít se po téměř dvoukilometrové promenádě od středu města až k pobřežnímu pásu zkrátka musíte!

Kde jinde byste měli nasát pravou barcelonskou atmosféru než na Las Ramblas. Široká promenáda lemovaná stromy doslova vybízí k procházce. Ulice je rozdělena na pět částí, proto se často užívá název s množným číslem Las Ramblas. Setkat se můžete také s označením La Rambla. V obou případech se jedná o tutéž ulici. 

Severovýchodní strana se pyšní historickou částí Barri Gótic, jihozápadní čtvrtí El Raval (známá jako Čínská čtvrť). Střední částí Las Ramblas lemovanou platany se line proud chodců a v úzkých jízdních pruzích se pomalu posouvají troubící auta.

Proč zrovna La Rambla?

Původ slova la rambla (písčitá úžlabina) pochází údajně z arabského slova znamenající písčité vyschlé koryto řeky. Panuje domněnka, že právě místem, kudy se táhne promenáda, kdysi protékala řeka. Dříve tudy vedla také písčitá dopravní cesta. Koncem 18. století se z ní stala ulice.

Las Ramblas byla delší než ostatní ulice, proto dostala jméno v množném čísle a byla rozdělena na několik částí. Během 19. století zde sídlila šlechta a zámožné měšťanstvo a nechávali si stavět luxusní domy. Postupně se ulice obohatila o lavičky, stromy, umělecky ztvárněné železné konstrukce a stávala se výstavním bulvárem.

Při rozšiřování města se měšťanstvo stěhovalo do jiných čtvrtí a na La Rambla přicházeli námořníci i nechvalně proslulí obyvatelé Barri Xinés. 

Jaké části skrývá Las Ramblas?

Bulvár je rozdělen na dvě oblasti tzv. seny (praktický rozum) v horní oblasti ztělesňující charakteristickou vlastnost Katalánců, dolní část „rauxa“ odpovídá vášnivosti, dalšímu katalánskému typickému rysu. Návštěvník pro nasátí té pravé barcelonské atmosféry musí projít alespoň ústřední 1180 metrů dlouhou částí Las Ramblas nahoru od Kolumbova památníku či dolů od Placa de Catalunya. 

Nejrušnější ulice Barcelony je rozdělena na pět částí – Rambla de Canaletes, Rambla dels Estudis, Rambla de Sant Josep, Rambla dels Caputxins a Rambla de Santa Monica, které ve skutečnosti však splývají. Zajímavostí je, že každá část je jiná a nabízí i jiný charakteristický pohled i na zdejší obyvatele. 

La Rambla de Canateles je poměrně krátká a nachází se v horní části rušné ulice. Zástupy lidí zde prochází z Katalánského náměstí, metra či podzemních vlakových nádraží. V průběhu fotbalové sezóny právě zde fotbaloví fanoušci rozebírají poslední zápasy. Narazíte také na zahraniční noviny, časopisy a knihy.

Rambla pláků, jak zní lidový název La Rambly dels Ocells (Rambla dels Estudis) se zužuje a stává se venkovní voliérou, kde se prodávají nejrozmanitější ptáci. Pouliční prodavače a švitořící ptactvo v klecích doplňují volně poletující holubi.

Za vůní a barevností květin se vydejte na Rambla de Sant Josep, často zvaná Rambla de les Flors. Místo se stalo nejznámějším a také nejvíce fotografovaným symbolem města. 23. dubna v Den sv. Jiřího – Sant Jordi, patrona Barcelony, se zde kupují knihy a růže, protože tento den je oslavován jako Den knihy. Růže se tradičně věnují dívkám.

Naproti můžete obdivovat palác pro vdovu místokrále koloniálního Peru Palau de la Virreina z roku 1778. Poblíž se nachází kancelář městského úřadu pro kulturu, kde dostanete koupit vstupenky na městské koncerty, ale také zde získáte informace o muzeích a výstavách. Kousek dál láká ke vstupu královna krytých barcelonských trhů z 19. století La Boqueria. Pyšní se čerstvými potravinami od ovoce, zeleniny, darů moře, masa, koření, marmelád a mnoho dalších.

Srdcem celé Rambly je „křižovatka“ – náměstí Pla de la Boqueria, které je vydlážděno mozaikou Joana Miróa. V této nevynechejte návštěvu jednoho z největších španělských operních domů Gran Teatre del Liceu či se zastavte na kávu ve vyhlášené Café del´Opera.

Na Rambla dels Caputxins (Rambla Kapucínů) začíná ta pravá zábava. Obdivovat budete žongléry, polykače ohně, pouliční kejklíře, malování mistrovských děl na chodník, vykladače karet či houslisty, prodavače losů, ale i žebráky. Velkou pozornost na sebe strhávají takzvané živé sochy, které jsou často k nerozeznání od typických kamenných soch.

Za povšimnutí stojí také starobylý Hotel Oriente skrývající křížové chodby františkánské školy ze 17. století. Na druhé straně nalezente arkádové Královské náměstí – Placa Reial obohacené fontánou, palmami či gaudího lucernami. Toto místo je nejvyhlášenější pro své kavárny a trhy se známkami.

Poslední krátká promenáda vedoucí k přístavu začíná u Placa del Tetre a nazývá se Rambla de Santa Monica. Do této oblasti však jen opatrně nahlédněte a raději se tam moc nezdržujte. Oblast je nechvalně proslulá prostitutkami, kapsáři a zloději. A tak není divu, že nad nimi dohlížejí policisté.

Napravo se pak nachází Čínská čtvrť (Barri Xino), která byla kdysi považována za nejhříšnější část Barcelony. Dnešní místo nabízí obchody módních trendů různých kultur a zemí, ale i přesto je to místo, kde byste se ve večerních a nočních hodinách pohybovat raději neměli.

Druhá strana láká na kabarety, bary či flamengová vystoupení v Carrer del Escudellers. Pasáž poblíž přístaviště vás zavede k Muzeu voskových figurín. Konec táhlé Rambly najdete na náměstí Placa del Portal de la Pau a u památníku Kryštofa Kolumba.

Čtení: Zájezdy do Barcelony – srovnání a doporučení

Na co se můžete těšit?

Procházka po celé La Ramblě vás jednoznačně nadchne. Kde jinde byste na jednom místě mohli spatřit směsici vůní, barev a charakteristického španělského temperamentu než právě na této nejrušnější ulici? Ochutnat budete moci čerstvé suroviny v nejznámější tržnici La Boquería.

Obdivovat budete um místních kreativců malující kopie mistrovských děl na chodník či trpělivost a dokonalost „živých soch“. Květinový trh přiláká milovníky vůní a barev. Přímo na ulici budete moci nakoupit noviny, knihy a spoustu suvenýrů. 

Nasát tu pravou barcelonskou atmosféru můžete také jen, když budete sedět a relaxovat na lavičce či v některé z kaváren. Milovníci nostalgie by si neměli nechat ujít Café de l´Opera, která je považována za jeden z nejlepších barů světa. 

Na co si dát pozor!

Davy lidí sledující a kochající se úžasnou atmosférou La Rambly lákají zloděje ke krádežím. Pozor si dávejte zejména v tlačenicích v oblasti Starého města (Barri Gotic) a na stanicích metra. Většinou se nepodaří pachatele dopadnout. 

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.

Španělsko (Barcelona)

Katalánská metropole živě

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Barcelony

Zájezdy do Barcelony

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/las-ramblas/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024