7 hradů a zámků, které se staly inspirací pro disneyovky aneb Někdy se čekání na prince vyplatí

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 9. 2017 • Přečteno 15585x

Jejich podoba není dokonalá, inspirace je ale znát. Sedm nádherných hradů a zámků z různých koutů světa vás okouzlí pohádkovou silou.

5 zájezdů na téma: Pro rodiče a děti – FrancieZobrazit zájezdy

Letos je to již 80 let, kdy se malí diváci poprvé setkali s nejslavnější disneyovskou princeznou. Příběh o krásné Sněhurce, která bydlí s trpaslíky, tančí s lesními zvířátky a ze zakletého spánku ji nevinným polibkem probudí chrabrý princ, zná snad každý. Inspirací pro Sněhurčin zámek se Waltu Disneyovi stal kouzelný hrad Alcázar. A která další šlechtická sídla z disneyovek můžete během svých cest navštívit? Tady je malý tahák.

1. Château de Chillon ve Švýcarsku: Malá mořská víla

Château de Chillon Château de Chillon

Malá mořská vílaMalá mořská víla

Tento romantický hrad stojící na malém ostrůvku při břehu Ženevského jezera se stal cílem návštěvníků, kteří si oblíbili příběh malé mořské víly, jejíž srdce zahoří láskou ke spanilému princi, pro něhož se rozhodne stát člověkem.

Jako předloha sídla uhrančivého Erika posloužil tento středověký hrad stojící nedaleko Ženevy opravdu skvěle. Kromě hradních interiérů vybavených dobovým nábytkem, zbraněmi a nádobím si tu dnes můžete prohlédnout i nádvoří žaláře či věž.

2. Mont-Saint-Michel ve Francii: Na vlásku

Mont-Saint-MichelMont-Saint-Michel

Na vláskuNa vlásku

„Lociko, Lociko, spusť dolů své vlasy, abych mohla vyjít po zlatých schodech,“ přikazuje princezně Locice čarodějnice Gothel. Která dívenka by se nechtěla na chvíli stát princeznou s dlouhými zlatavými vlasy? A co teprve, když ty dlouhatánské vlasy mají kouzelnou moc.

Postrádáte-li nápad, jak do Francie dostat své ratolesti, slibte jim, že jim ukážete skutečnou podobu ostrovního království Corona, tj. klášter Mont-Saint-MichelNormandii, a zároveň si tak prohlédnete i jedno z nejnavštěvovanějších míst ve Francii.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

3. Alcázar ve Španělsku: Sněhurka a Popelka

AlcázarAlcázar

SněhurkaSněhurka

Tajemná, až skoro pohádková atmosféra dýchne rovněž na návštěvníky hradu Alcázar ve starobylém městě Segovia. Ti si většinou představují, že vstoupí dovnitř a v jednom z nejnavštěvovanějších španělských hradů je bude netrpělivě očekávat všech sedm trpaslíků i se Sněhurkou. Anebo to bude zlá královna, která krásnou Sněhurku z hradu vyhnala? 

Fotogenickou siluetu jednoho z nejkrásnějších evropských hradů, zasazeného do skalnatého ostrohu a tvarem připomínajícího lodní příď, zapracovalo studium Walta Disneye nejen do známých pohádek o Sněhurce a Popelce, ale i do svého typického loga.

4. Neuschwanstein v Německu: Šípková Růženka

NeuschwansteinNeuschwanstein

Šípková RůženkaŠípková Růženka

Kdyby se vás někdo ptal, kde hledat reálný předobraz začarovaného zámku Šípkové Růženky, správná odpověď zní: v německém Bavorsku. Walt Disney ale pohádkovou siluetu zámku Neuschwanstein využil ještě jednou, a to když hledal nápad pro zámek Sněhurky. Spolu s hradem Alcázar tak posloužil jako předloha bělostného zámku, který z pohádky znáte.

Velkolepý zámek nechal vystavět excentrický bavorský král Ludvík II., vyhlášený milovník středověku a moderních vynálezů. Přímo v interiérech zámku si tak můžete prohlédnout Ludvíkovu gotickou ložnici i místnost s jedním z prvních telefonů v Bavorsku.

Čtení na podobné témaNeuschwanstein: romantika na druhou, pohádka, kýč i jedna velká výzva Přečíst

5. Château de Chambord ve Francii: Kráska a zvíře

Château de ChambordChâteau de Chambord

Kráska a zvířeKráska a zvíře

Pokud sledujete disneyovky opravdu pozorně, možná víte, že film Kráska a zvíře byl prvním animovaným filmem nominovaným za nejlepší snímek na Oscarech. A protože námět této slavné adaptace čerpá ze starofrancouzské pohádky, je už dopředu jasné, kam se sídlo zakletého prince vypravit hledat.

Cesta k majestátnímu Chambordu, největšímu zámku na Loiře, vede skrz lesy a trvá několik minut. Až budete na místě, nezapomeňte po hlavním spirálovitém schodišti vystoupat rovnou na střechu s nádherným výhledem na okolní krajinu.

6. Dunnottar ve Skotsku: Rebelka

DunnottarDunnottar

RebelkaRebelka

Za svou odvahu a nebojácnost si nezkrotná princezna Merida získala srdce všech dívek, které stejně jako ona neváhají snít své velké sny. A kde jinde hledat domov této rusovlasé rebelky, když ne v drsném Skotsku plném legend a tajemství?

Inspiraci pro útočiště královské rodiny našli disneyovští tvůrci na středověkém hradu Dunnottar. Tento mechem porostlý král mezi skotskými hrady se vypíná na útesu, jemuž se přezdívá Pudinkový kámen. Prý je to podle kamenů, jež připomínají rozinky na tradičním skotském moučníku.

7. Hôtel de Glace v Kanadě: Ledové království

Hôtel de GlaceHôtel de Glace

Ledové královstvíLedové království

Taky se vaše děti dovedou dívat na oscarový animovaný film Ledové království stále znovu a znovu? Pak je to jasné. Jejich momentálně nejoblíbenější pohádkou je ta o odvážné Else, sněhuláku Olafovi a Anně. Nejspíš ale ani netuší, že obrovský zámek z ledu, který si Elsa postavila, ve skutečnosti stojí jen kousek od centra kanadského Quebecu.

Jeho modelem se stal ledový hotel de Glace. V komnatách z ledu se tu hosté mohou ubytovat vždy od ledna do března. Vedle ledových lázní, svatební kaple a baru tu najdou i ledové sochy, postele nebo třeba ledovou skluzavku.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Francie pro rodiče a děti

Do pohádky přes Paříž

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. září

Zájezdy do Disneylandu

Do pohádky přes Paříž

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů na téma: Disneyland

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. září

Zájezdy na hrady a zámky

Jako urozené dámy a páni

Vyberte si jeden z našich 41 zájezdů na téma: Hrady a zámky

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/7-hradu-a-zamku-ktere-se-staly-inspiraci-pro-oblibene-disneyovky-aneb-nekdy-se-cekani-na-prince-vypl/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024