Alcázar: hrad s věžičkami z modré břidlice učaroval i samotnému Waltovi Disneymu

Magda Hajduková Magda Hajduková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 2. 2017 • Přečteno 2665x

Krásný výhled do okolní krajiny se vám naskytne z věže Torre de Juan, kam vede 152 schodů.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do SegovieZobraz zájezdy

Kastilie dostala název podle vysoké koncentrace hradů na svém území (castillo = hrad). Většina hradů byla vystavěna v 10.–11. století, kdy oblast čelila invazi Maurů. Mezi stovkami hradů, které lemují kastilskou krajinu, najdeme nad soutokem řek Eresma a Clamores hrad Alcázar.

Alcázar je pohádkový hrad ve španělském městě Segovia. Je nejnavštěvovanějším španělským hradem, a není se čemu divit. Hrad s věžičkami z modré břidlice učaroval i samotnému Waltovi Disneymu. Inspiraci Alcázarem zužitkoval při návrhu pohádkového zámku v pohádce o Popelce a silueta hradu je patrná i na logu Disneyho studia.

Maurské dřevěné opevnění

Mohutné hradby a věžičkyMohutné hradby a věžičky

Jak už jeho název napovídá, tento hrad byl původně maurský. Do poloviny 12. století se jednalo spíše o dřevěné opevnění než o kamenný hrad. S přestavbou opevnění do gotického kamenného hradu začali Katoličtí králové. Od 13. století se hrad stal sídlem králů. Mezi jeho nejdůležitější obyvatele patřili Alfons VIII, Isabela Kastilská a Ferdinand Aragonský. Královna Isabela na hradě dokonce přijala Kryštofa Kolumba a přislíbila mu zde financování jeho plaveb.

Po přestěhování královského dvora do Madridu prošel Alcázar několika přestavbami i proměnami své funkce. Hrad sloužil jako vězení, ve druhé polovině 18. století pak jako škola pro dělostřelce. Požár v roce 1869 jej silně poškodil. Následná rekonstrukce dala hradu současnou romantickou podobu.

Cestování je naše vášeň. Místa a program vybíráme podle vlastního konceptu zaměřeného na zážitky.

Prohlídka hradu

Interiéry hraduInteriéry hradu

S prohlídkou vnitřních expozic určitě neváhejte! Místnosti si uchovaly arabskou poetičnost a je zajímavé srovnat své dojmy z prohlídky s dojmy z českých středověkých hradů. Uvidíte trůnní sál, sál králů, expozici zbraní, obrazů a další královské místnosti. Část expozice je také věnována přestavbám hradu v průběhu století.

Krásný výhled do okolní krajiny se vám naskytne z věže Torre de Juan, kam vede 152 schodů. Pokocháte se ptačím pohledem na Segovii, dohlédnete i na o něco vzdálenější kostel Vera Cruz (templářský kostel inspirovaný Svatým hrobem v Jeruzalémě), klášter El Parral a pohoří Sierra de Guadarrama.

Nejnavštěvovanější hrad ŠpanělskaNejnavštěvovanější hrad Španělska

Aby byla prohlídka Alcázaru kompletní, musíte se ještě jednou vrátit ke vchodu do hradu. Napravo od něj je schodiště, po kterém sejdete dolů k úpatí hradu a pěknou procházkou kolem řeky jej celý obejdete a rozloučíte se pohledem na majestátní Alcázar!

Magda Hajduková

Magda HajdukováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Španělsko (Segovia)

Královská perla Španělska

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Segovie

Zobrazit aktuální zájezdy do Segovie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 1. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hrad-alcazar/

Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaNová dávka
Inspirace!

Tištěný katalog zájezdů, tipů, zážitků a rad na rok 2020.
Zdarma do Vaší schránky!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!