Ženeva: sídlo mezinárodních organizací OSN a Červeného kříže

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 16276x

Ženeva je známá jako obchodní centrum světa, ale také jako sídlo mezinárodních organizací.

Vyberte si z našich zájezdů do ŽenevyZobrazit zájezdy

Výhodou této metropole na jihovýchodní hranici Švýcarska je, že se dá projít pěšky. Vše, co je zajímavé a stojí za prohlídku, je v dosahu třiceti minut kolem historického centra města. Pokud k procházce ještě přidáte výlet lodí, máte možnost krásně strávit celý den. V případě, že zde budete chtít zůstat, i kolem města se nachází několik zajímavostí.

Okolí Ženevy

K jednodenním výletům z Ženevy patří například cesta na pohádkový hrad Château de Chillon na břehu jezera. Na trase Golden Pass směřující do poklidného střediska v Alpách se zase nachází Château d´Oex. Pro milovníky historie se skvěle hodí středověký Fribourg, pro návštěvníky galerií a muzeí zase Lausanne.

Horská vesnička Les Diablerets je situovaná na malebné železniční trase, navíc ve výšce 3000 metrů, takže je velmi vhodná k lyžování. Za krásnými výhledy a túrami můžete vystoupat kabinovou lanovkou poblíž Ženevy na Mont Salève. Osvěžit se horským vzduchem lze i v St-Cergue. Zapít to vše výborným vínem můžete ve starobylé vesničce St-Saphorin.

Ženeva – sídlo mezinárodních organizací

Někteří návštěvníci jsou možná zaskočeni, že nejvíce mezinárodní město Švýcarska, ve kterém se nachází sídla tak důležitých organizací, jako jsou Organizace spojených národů a Červený kříž, nevypadá ani jako Londýn, ani jako New York. Je to vlastně takové středně velké město, kde v centru potkáte především Švýcary, a to i přesto, že statistiky ukazují, že 38 % populace není švýcarské národnosti.

Duchovním otcem města je Jean Calvin, reformátor šestnáctého století. Ten proměnil Ženevu na tzv. protestantský Řím. Kromě mnoha jiných zásluh je také symbolem místní šetrnosti. Přestože ženevané žijí obklopeni nekonečným luxusem a drahými restauracemi, valná většina z nich jezdí nakupovat do sousední Francie, se kterou sdílí více než devadesát procent hranic celého okresu.

Zbylá čtyři procenta sdílí se švýcarským kantonem. Na oplátku zase Francouzi přijíždějí za prací a lepšími výdělky sem. A kdo tedy nakupuje v těch luxusních čtvrtích za přemrštěné ceny? Jsou to lidé evropské i světové smetánky, jejíž okázalá sídla pokrývají úbočí nad jezerem. Ženeva je spíše obchodnickým centrem, které je efektivní a poklidné zároveň.

Čtení: Zájezdy do Švýcarska – srovnání a doporučení

Centrum města

Pomyslné centrum Ženevy nebo také střed města se dle obyvatel nachází na obou březích řeky Rhôny, která pod známým mostem Pont du Mont – Blanc vytéká ze Ženevského jezera. Ze zeměpisu znáte jezero spíše pod názvem Lac Léman. Dlážděné Staré město se nachází na kopci a má osobitou atmosféru. Někomu může ale připadat také poměrně strohé se svými vysokými šedými zdmi.

Srdce města poznáte podle mohutné katedrály St-Pierre, která je obklopená špičkovými muzei. K procházkám jsou vhodné čtvrti Les Pâquis, Plainpalais nebo také Carouge, která zaujme stavbami v sardinském stylu a svým dekadentním zaměřením mimo kontrolu Ženevy. Nejspíše proto se zde shromažďují zejména umělci a návrháři.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Švýcarsko (Ženeva)

Město mezi dvěma břehy

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Ženevy

Zájezdy do Ženevy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zeneva/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024