Neuschwanstein: romantika na druhou, pohádka, kýč i jedna velká výzva

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 4. 8. 2017 • Přečteno 18526x

Neuschwanstein je trochu pohádka, trochu kýč, trochu romantika, ale rozhodně zámek, který vzbuzuje obdiv i touhu spatřit ho na vlastní oči.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Král Ludvík II. si přál, aby byl po jeho smrti zámek zbořen. Neměl totiž sloužit obyčejným lidem.

Romantika na druhou, sněhobílé věžičky, dechberoucí okolní horská alpská příroda a tajemno – takový je pohádkový zámek Neuschwanstein v Bavorsku. Klidnou romantickou atmosféru trochu narušuje velký počet návštěvníků, ovšem není se co divit – prohlídku nejromantičtějšího, nejpohádkovějšího a patrně i nejznámějšího zámku krále Ludvíka II. si nikdo nechce nechat ujít. Nechte se k návštěvě monumentálního paláce nedaleko rakouských hranic pozvat i vy.

Bavorský král Ludvík II. se nespokojil jen tak s něčím a zámek Neuschwanstein je toho důkazem. V borovicovém lese na skalnatém útesu nad roklí Pöllat nechal vystavět zámek, který je ze všech jeho zámků nejpohádkovější. Není divu, že inspiroval i Walta Disneyho k vytvoření hradu Šípkové Růženky v zábavním parku Disneyland.

Čtení na podobné téma7 hradů a zámků, které se staly inspirací pro disneyovky aneb Někdy se čekání na prince vyplatíPřečíst

Na začátku byla hudba...

Neuschwanstein vznikal ve 2. polovině 19. století Neuschwanstein vznikal ve 2. polovině 19. století

Neuschwanstein vznikl tak trochu z obdivu k hudebnímu skladateli Richardu Wagnerovi. I proto část výzdoby sálů tvoří obrazy namalované na motivy z Wagnerových děl. Ludvík II. byl i Wagnerovým mecenášem a počítal s tím, že skladatel tu a tam zámek navštíví.

Ve skutečnosti ovšem podivínský král za svého života na zámku nepřijal ani jednu návštěvu. Výjimkou byla jen jeho matka, kterou k jejím šedesátinám pozval na prohlídku tehdy ještě rozestavěného sídla.

Kvůli své předčasné a dosud nevyjasněné smrti tuto velkolepou stavbu v její dnešní podobě Ludvík II. Bavorský nakonec nikdy nespatřil.

Rozmanitá inspirace z historie i budoucnosti

V zámeckých komnatách je patrná inspirace byzantským stylemV zámeckých komnatách je patrná inspirace byzantským stylem

Zámek vznikal ve 2. polovině 19. století podle návrhu Christiana Janka, jevištního výtvarníka divadla v Mnichově. Stavělo se 17 let s využitím veškeré moderní techniky. Značné komplikace přinášel fakt, že stavba probíhala v náročném terénu. Musela tak být například vybudována silnice až na horní plošinu, což se neobešlo bez částečného odstřelu skály. Celý Neuschwanstein byl jednou velkou výzvou.  

Stavba kombinuje několik slohů, od německého románského po gotický i byzantský. Nechybí ani různé výstřelky, jako třeba imitace krápníkové jeskyně. Důkazem, že inspirace přicházela skutečně odkudkoliv, je přepychový Trůnní sál vyzdobený podle chrámu Hagia SophiaIstanbulu.

A protože Ludvík II. miloval vynálezy moderní doby, nechal si do své ložnice zabudovat i splachovací záchod, což bylo v jeho době skutečně revoluční. V jedné ze zámeckých komnat měl dokonce instalován telefon, jeden z prvních v celém Bavorsku.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Bavorsko: krásná příroda, pohádkové zámky a pohoda v tradičních krojíchPřečíst

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Hodí se vědět: jméno, cesta a bratři

Krásné scenérie se naskýtají z mostu MarienbrϋckeKrásné scenérie se naskýtají z mostu Marienbrϋcke

A proč zrovna jméno Neuschwanstein? „Schwan“ znamená německy labuť, „Stein“ je kámen. A křehce jemnou barvu zámku dodává kámen, kterým je celá stavba obložena. Nedaleko se navíc nacházejí jezera Schwansee a Alpsee.

Pokud byste si chtěli udělat ucelenější představu, na jaké zámky si v Bavorsku Ludvík II. potrpěl, navštivte třeba Hohenschwangau, který leží co by kamenem dohodil od Neuschwansteinu, Linderhof nebo třeba vzdálenější Herrenchiemsee, přezdívaný „Bavorské Versailles“.

Neuschwanstein, který svou krásou i umístěním balancuje na hranici kýče, byl postaven v nadmořské výšce 965 metrů. Návštěvníci se k němu dostanou autobusem nebo pěšky. Prohlídka s průvodcem trvá přibližně půl hodiny, česky mluvícím turistům je k dispozici audioprůvodce v češtině.

Tip na závěr:

Nádherné výhledy na zámek i do okolní krajiny se naskýtají z mostu Marienbrϋcke stojícím nad 90 metrů hlubokou strží, na jejímž dně padá i vodopád. Od zámku se na most dostanete pěšky za necelou čtvrthodinu.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/neuschwanstein/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024