Segovia: kastilská perla s věhlasným římským akvaduktem

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 31. 1. 2017 • Přečteno 10093x

Segovia leží ve výšce 1000 m n. m. na vápencovém podkladu. Město je díky svému tvaru a umístění v krajině přirovnáváno k lodi.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SegovieZobrazit zájezdy

Výhledy na zasněžené vrcholky hor skrz pilíře monumentálního akvaduktu nebo z věže hradu, který byl předlohou Waltovi Disneymu, jsou zážitkem na celý život! Proto neváhejte a vydejte se do Segovie!

Základní informace

AlcazárAlcazár

Segovia, hlavní město autonomní oblasti Kastilie a Leon, leží 100 km severozápadně od Madridu. Protože se nachází ve vyšší nadmořské výšce než hlavní město, v letních měsících určitě oceníte o 3–5 stupně nižší teplotu. Madrid se Segovií spojuje pravidelná autobusová linka (odjezdy v půlhodinových intervalech), nebo rychlovlaky AVE (co 2 hodiny). Ideálně naplánujte svůj výlet na čtvrtek, ať si můžete projít i trh na náměstí Plaza Mayor.

V Segovii se vystřídalo mnoho kultur a vlivů. Město navazuje na původní keltskou osadu Segobrida (Pevnost). Roku 80 př. n. l. bylo město obsazeno Římany a stalo se centrem obchodu. Největšího věhlasu Segovia dosáhla ve středověku, kdy se v ní usídlili Katoličtí králové. V roce 1474 byla v kostele San Miguel prohlášena Isabela I. královnou Kastilie. V té době se v oblasti rozvinul textilní průmysl.

Segovia je leží ve výšce 1000 m n. m. na vápencovém podkladu. Díky svému tvaru a umístění v krajině je přirovnávána k lodi. Hrad Alcázar představuje příď, Katedrála stěžeň a akvadukt kotvu. Okolo se tyčící pohoří Sierra de Guadarrama se zasněženou horou Mujer Muerta pak při troše fantazie evokují zpěněné hřbety mořských vln.

Mujer Muerta (Mrtvá žena) je horský útvar, který lemuje obzor kolem města a svým tvarem připomíná ležící ženu. Mujer Muerta je opředena mnoha legendami. Jedna z nich se váže k založení města, které dostal za úkol Herkules. Herkula doprovázel rytíř. Jednou narazili na skupinu dívek.

Ty se lekly Herkulovy mohutné postavy a rozutekly se, až na jednu – do této statečné a krásné dívky se rytíř zamiloval. Když otec dívky zjistil, že se mu dcera zamilovala a že jej opustí, nemohl to pomyšlení snést a raději ji zabil. Rytíř byl ztrátou zdrcen a poprosil Herkula, aby do skály vytesal její podobiznu, kterou v ní můžeme vidět i dnes.

Vzhůru do města

Římský akvaduktŘímský akvadukt

Většina prohlídek začíná na náměstí Plaza Azoguejo. Důvod je prostý – právě přes toto náměstí vede římský akvadukt, největší turistický tahák Segovie, který je také ve znaku města. Na náměstí je i turistické centrum, kde vás ochotně vybaví mapkou města. Nad turistickým centrem jsou pak schody, ze kterých je nejlepší výhled na akvadukt a pořídíte tam také nejlepší fotky.

Pokračovat můžete historickými uličkami směrem přes Plaza Mayor k hradu Alcázar. Nemusíte mít strach, že byste se po cestě ztratili. Historické centrum je pevně obemknuto hradbami a Katedrála i Alcázar jako hlavní orientační body jsou skvěle vidět.

Mezi nejpěknější ulice patří Calle Cervantes a Calle Juan Bravo (Královská cesta). Na jejich rohu vám určitě neunikne Casa de los Picos, dům, jehož fasáda je tvořena vystupujícími ostny, připomínajícími diamanty. Legenda říká, že v jednom z 365 ostnů je ukrytý poklad.

Dnes budova slouží jako sídlo školy užitého umění a řemesel. Mezi další šlechtické domy, které vás během procházky zaujmou, patří Casa de los del Río, Palácio del Conde Alpuente nebo veřejná knihovna, která sídlí v budově bývalého vězení.

Cesta vás povede také kolem obrovské budovy Alhondiga, kde se původně uchovávala kukuřice. Vystavěna byla za doby panování Katolických králů. Dnes slouží jako prostor pro pořádání kulturních akcí.

Než vstoupíte do „dámy mezi španělskými katedrálami“, zastavte se na Plaza Mayor v kostele San Miguel, kde byla korunována královnou Isabela I., nebo v kostele San Martín, který je v mudejarském architektonickém stylu s patrnými vlivy arabské ornamentální zdobnosti. Nakouknout můžete také do kláštera Corpus Christi, který je vystavěn na místě bývalé hlavní synagogy a zdobí jej krásná fasáda.

Trochu stranou Plaza Mayor stojí katedrála, poslední velká evropská katedrála postavená – navzdory roku dokončení 1577 – v gotickém stylu. Po návštěvě katedrály na vás bude čekat poslední klenot města, hrad Alcázar – nejnavštěvovanější hrad Španělska, který bezpochyby zažene únavu po předchozí procházce.

Věžičky pokryté modrými kachličkami vám budou určitě povědomé. Abyste si byli stoprocentně jisti, sejděte dolů pod hrad, ať jej můžete vidět v celé kráse. Pak už nebude žádných pochyb – stojíte před hradem, který učaroval samotnému Waltovi Disneymu a stal se součástí loga světoznámého studia.

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

Gastronomie

Šunka jamónŠunka jamón

Prostředí Kastilie není příhodné pro pěstování náročnějších plodin. Základem místní kuchyně jsou luštěniny, ale i tak by Segovia neměla chybět na vaší gurmánské mapě! Segovia je vyhlášená pečenými selátky (el cochinillo).

Samozřejmostí je vynikající jamón (sušená šunka), nebo chorizo typu cantimpalo, vzdáleně připomínající naši čabajku. Maso pochází z polodivoce chovaných vepřů, kteří se živí bukvicemi a kaštany. Jejich maso tak dostane nezaměnitelnou chuť. Nezklamou vás ani místní vína z oblasti Ribera del Duero, která místní delikatesy výborně doplní.

Ceny v restauracích jsou o něco nižší než v Madridu. Největší koncentrace restaurací je na náměstí Azoguejo, na Plaza Mayor a v okolí katedrály.

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Španělsko (Segovia)

Královská perla Španělska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Segovie

Zájezdy do Segovie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/segovia/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024