Bavorsko: to jsou nádherné zámky, města i horské vrcholky

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 5. 2018 • Přečteno 13284x

Oficiální název této německé země je Svobodný stát Bavorsko.

Vyberte si z našich zájezdů do BavorskaZobrazit zájezdy

Možná si to většina z nás neuvědomuje, ale ovlivnění našeho jazyka i kultury Bavorskem je skutečně velmi výrazné. Příjmení Bavor nebo Bavorová je u nás zcela běžné. Někteří Češi vlastní „bavoráka“ neboli osobní automobil značky BMW. A občas si dáme i drink u nás známý pod pojmem „bavorák“. A stejně jako naši sousedi v této zemi jsme „pivní velmocí“. A kdo by neznal pro mnohé z nás výborné bavorské klobásky!

Ačkoli je Bavorsko součástí Spolkové republiky Německo, nemáme s tímto regionem tak špatné historické zkušenosti jako třeba s bývalým Pruskem, které je nechvalně proslulé svojí výbojnou politikou. A v době monarchie byla rakouskou císařovnou, která vládla i českým zemím, rozená princezna bavorská známá pod přezdívkou Sisi.

Základní informace

ZugspitzeZugspitze

Oficiální název této německé země je Svobodný stát Bavorsko a je co do rozlohy největší spolkovou zemí a druhou nejlidnatější. Má dlouhou hranici s Českou republikou a s Rakouskem.

V severní části země naleznete pahorkatinu, zatímco u hranice s Rakouskem na jihu se táhne pás vápencového pohoří, který náleží do alpského horského systému. Zde se nachází i nejvyšší hora celého Německa Zugspitze, která měří 2 962 metrů. Hlavním městem Bavorska je Mnichov.

Bavorští rodáci

Imigrant Levi Strauss vymyslel výrobu značky LevisImigrant Levi Strauss vymyslel výrobu značky Levis

Kromě již zmíněné císařovny Sisi se zde narodil i Joseph Ratzinger, který je znám jako papež Benedikt XVI. Místním rodákem je jeden z českých králů Fridrich Falcký. Ze známých malířů pak stojí za zmínku minimálně Albrecht Dürer a z hudebníků Richard Wagner či Richard Strauss.

Mezi vědce, kteří se zde narodili, patří např. slavný německý psychiatr a neuropatolog Alois Alzheimer nebo fyzik Wilhelm Conrad Röntgen, jehož přístroj jistě každý z nás někdy využil.

Tento seznam by mohl být velmi dlouhý, pro zajímavost ještě můžeme uvést židovského imigranta, který uprchl do USA, kde založil první továrnu na výrobu džín, Leviho Strausse. A nemůžeme vynechat ani slavného Rudolfa Diesela.

Mnichov: hlavní město Bavorska

MnichovMnichov

Co všechno můžeme najít v Mnichově? V podstatě všechno. Zásluhou velmi dobře propracovaného systému nadzemní i podzemní dopravy je snadné se po městě pohybovat a navštívit mnoho zajímavých míst.

Pokud se budete pohybovat po centru, pak nezapomeňte navštívit proslulou pivnici Hofbrauhaus, kde si můžete vychutnat pivo z místního obrovského pivovaru. Kdo preferuje větší výběr různých specialit, tomu se jistě bude líbit tradiční tržnice Viktualienmark, kde koupíte prakticky všechny druhy občerstvení a v případě příznivého počasí si vše můžete sníst na místě.

Jestli vás zajímají automobily, pak se vám jistě bude líbit Muzeum BMW nebo Svět BMW, které se ale nacházejí na okraji města. A sportovní fanoušky zcela jistě zaujme Olympijský park.

Architektonické skvosty

Orlí hnízdoOrlí hnízdo

Češi často jezdí navštívit bývalé horské útočiště Adolfa Hitlera známé jako Orlí hnízdo a poměrné známý je u nás i „pohádkový“ zámek Neuschwanstein. Ten se od klasických zámků docela dost liší.

Prakticky naproti tomuto zámku leží i podobný Hohenschwangau. Třetí zámek tohoto „šíleného“ krále Ludvíka II. je o poznání méně honosný, ale také zajímavý Linderhof. Další zajímavou stavbou je zámek Herrenchiemsee, který nechal Ludvík II. vybudovat podle vzoru francouzského Versailles.

Zámek NeuschwansteinZámek Neuschwanstein

Tento region také nabízí obrovskou koncentraci kostelů, klášterů a kapliček. Sakrální stavbu naleznete nejen v každé obci, ale často i na různých vrcholcích. Známý je třeba kostel ve vesnici Wies, který je zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

A nelze vynechat ani benediktinský klášter Ettal. V něm se mj. vaří proslavený likér, který si můžete v lahvičce přivézt domů jako suvenýr. Tento výčet také v žádném případě není konečný.

Okouzlující příroda

Ammergauské AlpyAmmergauské Alpy

V jižní části země se nachází významné horské pásmo náležící do alpského systému. Patří sem především Ammergauské Alpy, ve kterých můžete obdivovat horská jezera typická především pro Rakousko a Švýcarsko.

Naleznete zde několik dvoutisícovek, ale místo není ideální pro turistiku, protože zde není vybudována taková infrastruktura jako např. v Krkonoších. Je to ale ideální místo pro fotografování a v zimě na lyžování. V zimě jezdí mnoho lyžařů do města Garmisch-Partenkirchen, které zájemcům o zimní sporty nabízí veškerý potřebný servis.

Nelze tedy napsat, které roční období je pro návštěvu Bavorska nejlepší. Přijeďte kdykoli, vždy budete vítáni a příjemně překvapeni.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Bavorsko)

Bavorsko pro fajnšmekry

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bavorska

Zájezdy do Bavorska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bavorsko/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024